Lafaktoria Lafaktoria

Nowa odsłona lampy Dokka - Northern Lighting

2014 rok obfituje w wiele ważnych wydarzeń i jubileuszy. Jednym z nich jest sześćdziesięciolecie kultowej lampy Dokka. Z tej okazji Northern Lighting postanowiło wprowadzić na rynek jej nową odsłonę.

Trochę historii

Dokka projektu Bigera Dahla to lampa będąca ikoną skandynawskiego designu.  Właściwie jest to pierwszy powojenny projekt będący znakiem rozpoznawczym skandynawskiego designu.  Lampa ta 1954 roku otrzymała honorowe wyróżnienie branży oświetleniowej, Złoty Medal Triennale w Mediolanie, warto zauważyć to pierwszy skandynawski projekt doceniony przez Włochów.

Dokka poprzez swój kształt często była nazywana po prostu „dziewczyną”, jej opływowe kształty przywoływały skojarzenie z pięknem kobiecego ciała. Jak i każda dziewczyna, tak i Dokka, stała się uniwersalnym oświetleniem dla każdego wnętrza. Piękna, funkcjonalna, ale jednocześnie prosta i wpasowująca się w otoczenie. Właśnie te cechy zagwarantowały jej międzynarodowy sukces.

Northern Lighting w 2007 roku zdecydowało się na powrót do korzeni i wprowadziło do swojej oferty unowocześnioną wersję lampy. Klasyczna forma, nowoczesne technologie i znana wszystkim lampa. To nie mogło skończyć się inaczej niż międzynarodowym sukcesem.

Jubileusz

Ty razem w ramach jubileuszu postanowiono stworzyć produkty, które będą nie tylko lampą, ale i uhonorowaniem ikony skandynawskiego designu. 60 lat to bez wątpienia powód do świętowania. Northern Lighting wprowadził 6 nowych odsłon Dokki. Każda lampa na cześć jednej dekady. Dzięki temu rozwiązaniu mamy 6 nowych kolorów oraz zastosowanie dekoracyjnego kabla w gumowym oplocie, coś tak przyziemnego, a jednak szalenie istotnego w ostatecznym odbiorze produktu.  Prawdziwe świętowanie zacznie się jednak w 2015 kiedy to nowa Dokka trafi do sprzedaży oraz zagości na wielu wydarzeniach branżowych, nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Szczegóły

Kolekcja lamp jubileuszowych w sprzedaży znajdzie się w styczniu 2015 roku.

6 nowych kolorów to: niebieski, grantowy, jasny szary, ciemny szary, czarny i biały. Kolor biały i czarny występuje w nowych odsłonach. Szarości zostały wprowadzone jako ukłon w stronę obowiązujących trendów, a dwa nasycenie niebieskiego w postaci koloru dość intensywnego niebieskiego oraz pełnego granatu to nic innego jak piękno w każdym calu. 

Tagi: 
Dokka
Northern Lighting