Lafaktoria Lafaktoria

Jak oświetlić schody w domu?

Schody pełnią ważną funkcję w większości piętrowych budynków. Stanowią istotny element łączący różne strefy nieruchomości i ludzi. Schody mogą dekorować wnętrze, są także jednym z pierwszych integralnych elementów planowanych podczas budowy i często decydują o układzie oraz podziale funkcjonalnym całego domu. Dzisiaj skupimy się na oświetleniu schodów, które poprawia estetykę ciągów komunikacyjnych i otaczającej przestrzeni, ale również pełni ważną funkcję w kontekście bezpieczeństwa. Poznaj sposoby efektywnego oświetlenia schodów, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał piętrowego domu, apartamentu lub biura.

 

Podstawowe zasady: jak oświetlić schody

Kiedy przychodzi do pomysłów na oświetlenie schodów, istnieją dwie początkowe decyzje, które trzeba podjąć: Gdzie powinny być umieszczone światła na schodach? Jaki rodzaj lamp powinien być wykorzystany w aranżacji oświetleniowej? Odpowiedzi na te pytania będą zależne od projektu schodów i tego, czego chcesz osiągnąć. Dla przykładu, jeśli kinkiet nad schodami, wybierz wysokość, nie mniejszą niż 2 metry stóp, w ten sposób aby unikniesz niebezpiecznych sytuacji np. uderzenia głową w lampę podczas ruchu. Jeśli dostępna przestrzeń nie pozwala na zawieszenie żyrandoli, wybierz lampy wpuszczane, z możliwie płaskimi kloszami, które nie wystają na  powierzchnię schodów.

 

Rodzaje oświetlenie schodów - typy lamp

 

Oświetlenie ogólne (ambient lighting)

Jest to rodzaj oświetlenia używany do ogólnych celów. Celem tego oświetlenia ogólnego jest wypełnienie pomieszczenia odpowiednią ilością światła. Oświetlenie ogólne ma skutecznie zastąpić świarło naturalne, co w naszej szerokości geograficznej jest szczególnie ważne dla zdrowia i utrzymywania dobrego samopoczucia. 

W dużych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się wieloramienne żyrandole jako oświetlenie ogólne. Umieszcza się je centralnie, blisko sufitu. W swojej klasycznej formie mają długie ramiona, co doskonale prezentuje się w wysokich wnętrzach. Można skierować światło w dół lub w górę. Gdy skierowane w górę, oświetlają sufit, dając także światło bezpośrednie. Skierowane w dół oświetlają posadzkę, tworząc światło rozproszone. Klosze dodatkowo sprzyjają efektywnemu oświetleniu w obrębie żyrandola.

 

real_matter_flos

Oświetlenie zadaniowe (task lighting)

Ten rodzaj oświetlenia jest dedykowany do konkretnych zadań. Na przykład, w kuchni potrzebne jest więcej światła nad blatami roboczymi. W przypadku schodów oświetlenie zadaniowe może pelnić funkcję nawigacyjną. Zamiast włączać wszystkie jasne światła ogólne na schodach, możesz zastosować oświetlenie LED na stopniach lub podobne rozwiązanie wzdłuż ścian lub bliżej podłogi. Pozwoli to domownikom bezpiecznie odnaleźć drogę na dół schodów w środku nocy, bez konieczności włączania intensywnego, jasnego oświetlenia na schodach. Ciekawym przykładem oświetlenia zadaniowego jest lampa Real Matter włoskiego producenta Flos.

 

Oświetlenie akcentowe (accent lighting) 

Oświetlenie akcentowe podkreśla określone elementy architektoniczne lub dekoracyjne przestrzeni. Możesz pomyśleć, że nie ma wiele powodów do stosowania oświetlenia akcentowego na schodach, ale to zależy od domu. Jeśli masz szerokie schody z dziełami sztuki na ścianach, możesz użyć oświetlenia ścienno-schodowego, aby podkreślić wiszące obrazy. Jak wspomnieliśmy, nie każdy dom musi mieć wszystkie trzy rodzaje oświetlenia na schodach, ale na pewno może to dodać odrobinę elegancji i klasy.

 

Dlaczego umiejętne zaplanowanie oświetlenia schodów jest tak ważne?

Z uwagi na różne rodzaje oświetlenia schodów w domu, warto dobrze się zaplanować przed rozpoczęciem budowy lub remontu. Jeśli masz wiele pomysłów na oświetlenie schodów, przygotuj je przed spotkaniem z architektem i/lub projektantem wnętrz. Pamiętaj, że chodzi tu nie tylko o umieszczenie kilku punktów świetlnych w suficie. Doskonały projekt oświetlenia uwzględnia wszystkie potrzeby domowników, dlatego musisz jednocześnie zaplanować oświetlenie ogólne, zadaniowe i akcentowe. 

Przeczytaj również: Jak wybrać oświetlenie do przedpokoju? 


Typy lamp: sposoby oświetlenia schodów

Wybór konkretnego sposobu będzie zależał od ograniczeń architektonicznych i osobistych preferencji. Oto trzy główne sposoby, aby wkomponować oświetlenie w swoje schody.

 

  1. Oświetlenie ścienne

Większość schodów sąsiaduje przynajmniej z jedną ścianą, co czyni tę opcję atrakcyjną dla wielu domów. Ściany również zapewniają łatwy sposób na podłączenie przewodów, co daje jednolity wygląd i płynną instalację.

Popularnym wyborem oświetlenia schodowego są wpuszczane i montowane punkty świetlne, zazwyczaj umieszczone od 15 do 20 cm powyżej stopni. Nie tylko wyglądają one niezwykle płasko i subtelnie, ale zapewniają również odpowiednie oświetlenie na niskim poziomie dla Twoich schodów i mogą tworzyć oszałamiające efekty.

Istnieje wiele skutecznych sposobów wykorzystania oświetlenia ścienno-schodowego, a nie możemy pominąć możliwości korzystania z kolorów. Chociaż zmieniające się kolory diod LED nie są dla każdego, jest to możliwe i można je programować w spektakularny sposób, dostosowując się do Twojego nastroju.

 

2. Oświetlenie stopni 

Oświetlenie stopni często wykorzystuje zakamarki, zagięcia i krawędzie Twoich schodów, aby ukryć LED-owe źródła światła i stworzyć teksturalny schemat oświetlenia. Możesz zainstalować światła poziomo na stopniach lub pionowo w płytce podstopnicy, w zależności od efektu, którego chcesz się dopiąć.

Taki sposób oświetlania zapewnia również doskonały poziom bezpieczeństwa. Poprzez oświetlanie każdego stopnia lub równomiernie rozstawionych świateł, stworzysz czyty przewodnik dla osób poruszających się po schodach w ciemniejszych godzinach.

 

3. Oświetlenie poręczy 

Ciekawą opcją przy planowaniu aranżacji oświetleniowej schodów jest dodanie taśmy świetlne LED wzdłuż długości poręczy. To element uzupełniający całą kompozycję, nie stanowiący źródła światła samego w sobie. Listwy świetlne LED dobrze sprawdzają się jako dekoracja i oświetlenie nawigujące na klatach schodowych w nowoczesnym stylu. Tego rodzaju światło nie emituje wystarczająco mocnej wiązki, by podczas wchodzenia po schodach było w pełni jasno. Dlatego możesz połączyć tę metodę oświetlenia z jedną z wcześniej wymienionych i skorzystać zarówno z dekoracyjnego, jak i funkcjonalnego oświetlenia schodów.

 

Oświetlenie schodów: zaplanuj i postaw na funkcjonalność

Udoskonal swoje oświetlenie schodów Lafaktoria ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu zaawansowanych schematów oświetleniowych dla domów na terenie Hampshire i okolicznych hrabstw. Współpracujemy z projektantami wnętrz, budowlańcami, architektami i innymi profesjonalistami, aby stworzyć luksusowy projekt oświetlenia dla nowoczesnych domów. Jeśli chcesz zadbać o oświetlenie schodów, kupić oświetlenie całego domu w naszym sklepie internetowym z lampami, skontaktuj się z nami jeszcze dziś, aby omówić swoje indywidualne potrzeby.