Lafaktoria Lafaktoria

Lampy Artemide: nowości 2018 - część 2.

    W całym 2018 roku firma Artemide wypuściła kilkadziesiąt nowości. Część z nich to zupełnie nowe projekty, oferujące zupełnie nowe rozwiązania oświetleniowe. W kilkunastu przypadkach mamy do czynienia z unowocześnionymi wersjami znanych i lubianych lamp Artemide lub uzupełnieniem kultowych wersji o nowe modele. Poznajcie nowości z 2018 roku: genialne lampy Artemide, łączące światłą myśl projektową, energooszczędność i zdobycze najnowszych technologii oświetleniowych. To druga część naszego zestawienia, pierwsza została opublikowana 7 stycznia. Zapraszamy do lektury i poznania innowacyjnych opraw oświetleniowych prosto z Włoch. 

 

Algoritmo Metamorfosi 2.0: lampa LED umożliwiająca zaawansowaną zabawę barwami światła.

   Lampa Algoritmo Metamorfosi 2.0 występuje w wariantach: wbudowany, kinkiet ścienny, wisząca, i plafon. Jest przeznaczona do użytku wewnątrz pomieszczeń. To kolejna odsłona kultowej serii lamp, które zaczęły pojawiać się w ofercie marki Artemide od lat 90 ubiegłego wieku. Wtedy właśnie projektanci Artemide zaczęli eksperymentować z kolorowym światłem, a następnie z różnymi barwami światła białego. Prowadzono zaawansowane badania nad wpływem światła na umysł i ciało człowieka. Dzisiaj, Metamorfosi 2.0 rozwiązuje dychotomię między światłem białym, w różnych temperaturach oraz światłem kolorowym. Wyrafinowany system oświetleniowy RGBW łączy w jednej oprawie doskonałą jakość światła białego i możliwość jego zmiany na inny, dowolny kolor. Metamorfosi 2.0 oddaje wszystkie odcienie białego światła od chłodnych po ciepłe. Charakterystycznym elementem lampy Meramorfosi 2.0 jest dokładna i precyzyjna kontrola nad światłem i możliwość sterowania nim w czasie rzeczywistym. W ten sposób ta sama oprawa jest w stanie wygenerować światło białe, o dowolnej temperaturze barwowej oraz nieskończenie szeroką gamę świateł w różnych kolorach.

 

Lampa Alfphabet of Light od Artemide: oświetlenie domów inspirowane neonami.

   System oświetleniowy Alphabet of light od Artemide to ciekawa propozycja włoskiego producenta, która debiutowała na światowych rynkach w 2018 roku. To małe i duże litery oraz cyfry, które kryją w sobie wydajne diody LED. W 2018 roku w ofercie pojawiła się nowa wersja alfabetu, uzupełniona o dodatkowe znaki. Neonowe napisy mogą być teraz jeszcze bardziej unikatowe. Typografia produktu jest ciekawa i charakteryzują ją doskonałe proporcje. Istnieje pełna dowolność w łączeniu dostępnych elementów serii. Elementy serii Alphabet of Light mogą być łączone w dowolnych kierunkach i w dowolnej kolejności. Cały system oświetleniowy można kontrolować za pomocą intuicyjnej w obsłudze aplikacji Artemide. Barwa światła i temperatura są regulowane w czasie rzeczywistym, jednym ruchem ręki. Projekt BIG Studio — Bjarke Ingels Group zachwyca. W studiu działa grupa twórczych designerów, zajmujących się architekturą, projektowaniem i urbanistyką. Pracownia ma swoje filie w Nowym Jorku i Kopenhadze. Firma zdobyła globalne uznanie, tworząc projekty domów inteligentnych, stanowiących prawdziwą innowację technologiczną. Projekty, którymi aktualnie zajmują się architekci BIG to m.in. West 57., 750-pokojowy budynek mieszkalny na Manhattanie; wieża Vancouver House; Dom LEGO w Danii; Centrum Edukacyjne Wysp Owczych i elektrownia Wasteto-Energy w Kopenhadze, która będzie służyła także jako stok narciarski.

 

Metalowe lampy Arrival: organiczne formy ozdobą współczesnych wnętrz.

   Rodzina lamp Arrival to wyjątkowe oprawy oświetleniowe Artemide, które mają charakterystyczne, dynamiczne kształty. Ich opływowe linie doskonale współgrają ze światłem, rzeźbiąc je w autorski sposób i prowokując graficznymi liniami. W serii dostępne są: lampa podłogowa, lampa stołowa, lampa wisząca w dwóch rozmiarach oraz lampa sufitowa. Każda z nich posiada energooszczędne źródło światła LED. Łączy je metalowa podstawa, która rozgałęzia się w trójramienną konstrukcję. Ramiona lampy tworzą miękki organiczny kształt, który doskonale pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Każdy element ma ozdobną sekcję, która pozostawia profil aluminiowy widoczny z zewnątrz, przez co jego wewnętrzna powierzchnia rozprasza światło z modułu LED. Eleganckie lampy Arrival doskonale pasują do współczesnych wnętrz. Projekt: Ludovica + Roberto Palomba. Znane małżeństwo włoskich projektantów tworzy ponadczasowo piękne dzieła sztuki użytkowej od przeszło 25 lat. Ich twórczość wiążę się z filozoficznym podejściem do projektowania. W każdym dziele małżeństwa Palomba zamknięta jest odrobina dalekowschodniej filozofii życia, skutkująca doskonałym efektem i poprawą jakości życia ludzi, którzy kupując zaprojektowane przez nich przedmioty. Małżeństwo Palomba stawia na radykalnie minimalistyczne formy lamp: przenoszą do swoich dzieł zasady, według których żyją. Organiczna forma, geometria i łączenie różnych tematów w jeden spójny obraz to ich specjalność. Otrzymali wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień, takich jak Compasso D’Oro, Elle Decoration International Design Award, Red Dot, Design Plus, Good Design Award and German Design Award.

 

Lampa wisząca Discovery Vertical: lampa, której prawie nie widać.

   Lampa wisząca Discovery Vertical to kontynuacja myśli twórczej, na podstawie której powstała lampa stojąca O. Naczelnym zadaniem zewnętrznej lampy wiszącej Discovery Verical jest... nierzucanie się w oczy. To oprawa o zredukowanej formie, która doskonale odnajdzie się w parkach i ogrodach. Jest przyjazna naturze — nie zaburza dobowego cyklu roślin i ptaków oraz posiada sensor ruchu, przez co zużywa minimalną ilość energii elektrycznej. Lampa Discovery Verical doskonale odnajdzie się także w futurystycznie zaaranżowanych wnętrzach biurowych, domowych i restauracyjnych. Magiczna oprawa wyznacza zupełnie nową drogę w projektowaniu oświetlenia użytkowego. Jest prosta w obsłudze i regulowana. Za pomocą aplikacji Artemide App zmienisz kolor i barwę światła lampy, a także włączysz ją lub wyłączysz. Aplikacja firmy posiada znacznie więcej przydatnych funkcji, godnych nowości Artemide z 2018 roku.

 

Lampa wisząca LED Eggboard Baffle: co łączy nowoczesny design i opakowania na jajka?

   Seria lamp LED Eggboard Baffle od Artemide wzbudzi nostalgiczne wspomnienia w każdy, kto w młodości chciał zostać gwiazdą muzyki. Kojarzy się jednoznacznie — jej klosz nawiązuje do materiałów, służących do wygłuszania sal muzycznych. Ściany wyłożone styropianem lub wytłaczankami po jajkach kojarzą się z szalonymi latami 70 i domowym studio nagrań kapeli rockowej, stawiającej pierwsze kroki na muzycznej scenie. Samo rozwiązanie, choć mocno chałupnicze jest skuteczne. Projektant lampy Eggboard zainspirował się nim i stworzył praktyczną lampę wiszącą, której działanie opiera się na absorpcji akustycznej. Lampa wisząca Eggboard pochłania dźwięki, doskonale sprawdza się w biurach, szczególnie dobrze radzi sobie z tłumieniem ludzkich głosów. To funkcjonalna lampa do biura. W serii dostępne są modele wiszące, ścienne i sufitowe. Elementy serii łączą się w zaawansowane, proste w obsłudze kompozycje oświetleniowe. Projekt: Giacobone Roj — Progetto CMR.

 

Lampa Febe LED: geometryczna oprawa oświetleniowa od Artemide.

   Minimalistyczna lampa wisząca Febe to kolejna nowość 2018 w ofercie marki Artemide. Lampa wyróżnia się zredukowaną formą, pierwsze skrzypce gra tu zaawansowana technologicznie optyka, zapewniająca doskonałą wydajność światła, przy jej minimalnej grubości. Lampa wisząca Febe ma geometryczny kształt, zdobi nowoczesne wnętrza w dyskretny sposób. Jednolity, lekki dysk wystaje z sufitu, a ramka klosza jest widoczna tylko pod konkretnym kątem. Uniwersalna lampa do wszystkich wnętrz domowych i biurowych została zaprojektowana przez samego założyciela marki Artemide. Ernesto Gismondi, urodził się 25 grudnia 1931 roku w Sanremo. Od 1960 roku przewodzi marce Artemide, która na przestrzeni lat stała się globalną potęgą. Jest autorem projektów bestsellerowych serii lamp, takich jak: Nur, Miconos, Groupage, Pantarei, Niki, Metacolor i wielu innych.

 

Gio LED od Artemide: ciekawa lampa metalowa.

   Lampa wisząca Gio to dyskretna i ponadczasowa oprawa oświetleniowa, która odnajdzie się w każdym wnętrzu. Nowość Artemide z 2018 roku dostępna jest w trzech wersjach: tradycyjna lampa wisząca, żyrandol i lampa wisząca z decentralizowanym kloszem. Doskonale odnajduje się w domach, jak i przestrzeniach użytkowanych komercyjnie. Geometryczny klosz świetnie pasuje do minimalistycznych, skandynawskich i nowoczesnych aranżacji wnętrz. Jego kolory pozwolą na ożywienie wystroju wnętrza, klosz może być wykonany w kolorach: biały, niebieski, czerwony, biały lub żółty. Projekt Patrick Norguet, podchodzącego do projektowania z perspektywy graficznej. Twórca odkrył w sobie pasję do projektowania we wczesnym dzieciństwie. Ma pragmatyczne podejście do tworzenia. Jego kariera nabrała rozpędu w 2000 roku, gdy pracował w Giulio Cappellini Studio i uczestniczył w tworzeniu projektu jednej z ikon designu, krzesła Rainbow.

 

Lampa stołowa Huara: geometryczna oprawa włączana za pomocą dotyku.

   Lampa stołowa Huara to wyjątkowy projekt Artemide, opowiadający historię ludzkości. Tysiące lat temu, ludzkość zaakceptowała niezdolność widzenia w ciemności i dostosowała się do życia zgodnie z naturalnym rytmem sfer niebieskich, świtu i zmierzchu. Pojawienie się kontrolowanego użycia ognia oznaczało początek poszukiwań, jak przemienić noc w dzień zgodnie z własną wolą. Uzyskanie światła z palących się rzeczy było bardzo nieefektywne i niewygodne. Około 70 tysięcy lat temu światło zaczęło pochodzić ze spalania różnego typu paliwa: najpierw wykorzystywano w tej roli tłuszcz zwierzęcy, potem olej lub wosk, gaz i naftę, aż w końcu projektu źródła światła. Pojawienie się energii elektrycznej na przełomie minionego stulecia zapoczątkowało rozwój technologiczny, który posłużył rozwojowi techniki związanej z lampami. W ofercie pojawiły się żarówki żarowe, fluorescencyjne i metaliczne. Po latach nastąpił kolejny zwrot w historii technologii oświetleniowej. Na rynku debiutowały lampy LED. Lampa Huara to ruchoma, ciemna kula, która może zostać włączona za pomocą dotyku. Jej nazwa nawiązuje do gwiazdy. Huara Aymara to także rdzenna ludność, zamieszkująca najciemniejszą i najsuchszą pustynię na świecie: Acatama. Pustynia stanowi najlepsze miejsce do podziwiania gwiazd. Lampa Huara to pochwała najnowocześniejszej technologii i ponadczasowego piękna pełnego gwiazd nieba. Projekt Element Studio.

 

Kultowa seria lamp Nur: nowosć 2018 - lampa zewnetrzna LED.

   Metalowa lampa wisząca Nur Outdoor LED od Artemide na nowo definiuje oświetlenie zewnętrzne. Projekt daje pełną swobodę w kierowaniu wiązką światła i ustawieniach klosza. Lampa sterowana za pomocą aplikacji Artemide odnajdzie się w różnorodnych środowiskach. Emituje doskonałe światło białe, które świetnie oświetli ulicę czy kawiarniane patio. Ustawienie intensywności światła i jego koloru pozwoli dopasować lampę do tempa życia ulicy lub lokalu. Projekt został stworzony przez Ernesto Gismondi, założyciela marki Artemide. Nurt to jedna z najpopularniejszych serii lamp, od lat produkowanych przez włoską fabrykę.

 

Już wkrótce w sprzedaży: kinkiet ścienny Parrucca od Artemide.

   Metalowa lampa ścienna Parruca została wyposażona w energooszczędne diody LED. Nowoczesny kinkiet doskonale odnajdzie się we wszystkich wnętrzach domowych i komercyjnych. Przyciąga wzrok i uwodzi kunsztowną formą. Projekt powstał w słynnym studio projektowym Herzog & de Meuron, które tworzą Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Christine Binswanger, Ascan Mergenthaler and Stefan Marbach. Międzynarodowy zespół 34 współpracowników i około 300 współpracowników pracuje nad projektami w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Główna siedziba firmy znajduje się w Bazylei, a biura w Hamburgu, Londynie, Madrycie i Nowym Jorku.

 

Plafon LED Pingtan od Artemide: lampa łącząca design i geografię.

   Plafon LED Pingtan przypadnie do gustu miłośnikom ponadczasowo pięknym form i podróży na Daleki Wschód. Nazwa produktu pochodzi od wyspy, która znajduje się pomiędzy Morzem Wschodniochińskim i Morzem Południowochińskim. Organiczna forma klosza doskonale wpasuje się w wystrój współczesnych wnętrz. Jego kształt całkowicie odpowiada wspomnianej wyspie. Plafon Pungtan wnosi do wnętrza powiew naturalnej energii, sprawiając, że piękny wakacyjny krajobraz na stałe gości we wnętrzu. Studio MAD Architects jest obecnie prowadzone przez Ma Yansong, Dang Qun i Yosuke Hayano, ma biura w Pekinie i Los Angeles. Tworzy projekty ubranistyczne, muzea, budynki teatralne, oraz prowadzi renowację zabytkowych willi i dzieł sztuki.

 

Lampa sufitowa S. LoT RGBW: kolorowe światło w ofercie Artemide.

   Prosta w formie lampa S. LoT RGBW pozwala bawić się kolorywm światłem i szukać jego wielu znaczeń. Koncepcja, jaka przyświecala stworzeniu tego designerskiego plafonu łączy dynamiczną pracę źródła światła i najnowsze technologie oświetleniowe. Użytkownik lampy ma pełną swobodzie w doborze efektów świetlnych. Lampa doskonale sprawdzi się w domach oraz wszelkiego typu obiektach użytkowanych komercyjnie. Projekt stworzony przez Tapio Rosenius, który jest założycielem i kierownikiem projektu Lighting Design Collective (LDC). Tapio jest projektantem i artystą z ponad setką zrealizowanych projektów w 23 krajach w Europie, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. Jego praca ze światłem została doceniona w licznych nagrodach z dziedziny projektowania oświetlenia, architektury i sztuki. Firma prowadzi trzy studia projektowe w Europie (Madryt, Londyn i Helsinki) i działa globalnie dzięki sieci współpracowników, od Miami po Hongkong. LDC specjalizuje się w niestandardowych rozwiązaniach oświetleniowych dla budynków.

 

Lampy sufitowe Y: doskonałe oświetlenie biurowe.

   Seria Y to delikatne lampy sufitowe, prowadzące nieustanny dialog z przestrzenią, którą oświetlają. Projekt doskonale łączy minimalizm i złożoność oraz funkcjonalność i ponadczasową estetykę. Lampa Y odnajdzie się w biurach, dając wiele opcji na stworzenie ciekawej kompozycji oświetleniowej w nawet najbardziej obszernym pomieszczeniu. Projekt Gensler, działającej globalnie firmy architektonicznej i planistyczną z 46 biurami na całym świecie. W pracowni Gensler działa ponad 5000 profesjonalistów. Ich biura mieszczą się w Azji, Europie, Australii, na Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach. Pracownia została założona w 1965 roku i obsługuje ponad 3500 aktywnych klientów w praktycznie każdej branży. Projektanci firmy Gensler dokładają wszelkich starań, aby miejsca, w których ludzie żyją, pracują i bawią się były jeszcze bardziej inspirujące i przyjemne w codziennym życiu.

 

Zakochaj się w nowościach z 2018 roku lub na nowo odkryj lampy Artemide dostępne w naszym sklepie z oświetleniem.