Lafaktoria Lafaktoria

Stół do jadalni, salonu lub kuchni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu?

Stół to jednej z najważniejszych mebli w całym domu. Pełni wiele funkcji, jednocz domowników będąc w nieustannym użyciu, dlatego warto wybrać model wysokiej jakości. Zakup solidnego stołu, który mimo upływu lat nie straci atrakcyjnego wyglądu będzie dobrą inwestycją. Dziesiątku typów, rodzajów i rozmiarów nie ułatwiają wyboru. Stoły do jadalni, kuchni, salonu lub stoliki do restauracji: wybór odpowiedniego może spędzać sen z powiek. Jak dopasować go do stylu, w jakim chcemy urządzić mieszkanie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu? Z naszym przewodnikiem dokonacie dobrego wyboru, a stół wybrany w Lafaktoria.pl okażę się wiernym partnerem spotkań z przyjaciółmi lub rodziną, połączy potrzeby wszystkich domowników i natchnie wnętrze pozytywną atmosferą. Szybkie, poranne śniadanie, wystawna kolacja czy odrabianie lekcji: stół zyskał nowe funkcjonalności. 


Stół do jadalni: postaw na rodzinne posiłki w eleganckim otoczeniu.

Stół do jadalni powinien być tożsamy z jej rozmiarem i stylem. Odpowiednio dobrane krzesła i wygoda użytkowania również są kluczowe przy jego wyborze. W klasycznej jadalni doskonale odnajdzie się zdobiony, elegancki stół o jednolitym kolorze, w przestrzeniach nowoczesnych sprawdzą się finezyjne projekty. Smak potraw będzie wyraźniejszy i pełniejszy, jeśli będziemy kosztować ich w funkcjonalnie zaaranżowanej, przyjaznej przestrzeni. Warto postawić na stół od renomowanego producenta, ponieważ właśnie taki posłuży nam przez długie lata. Solidny stół to inwestycja, nie straszne mu intensywne użytkowanie. Należy zastanowić się jak wiele osób będzie zasiadało przy stole. W mniejszym mieszkaniu warto rozważyć zakup stołu rozkładanego, który pomieści więcej osób.

Ciekawe rozkładane stoły z litego drewna na w swojej ofercie marka Artisan. Stoły Artisan cieszą się globalnym uznaniem. Każdy z nich stanowi dzieło pracy rzemiesliczej. Powstają na indywidualne zamówienie. Producent oferuje siedem gatunków drewna, od jasnego klonu po ekskluzywny orzech amerykański. Szeroki wybór wzorów, kolorów i rozmiarów sprawia, że każdy znajdie wśród nich cos dla siebie. Niedawno uzupełniliśmy ofertę tego uznanego producenta, w Lafaktorii kupicie Państwo wszystkie produkty z najnowszego katalogu producenta. Jeśli święta spędzamy poza domem, a bawić i biesiadować wolimy poza domem wystarczy niewielki stół, dla dwóch lub czterech osób.W przypadku gdy stół staje się dekoracyjnym dodatkiem drugoplanowym warto postawić na ciekawą formę i uczynić z niego element dekoracyjny wnętrza. Jedną z możliwości jest zakup nowoczesnego stołu z tworzywa. Jego nogi mogą przybierać fantazyjne formy, co świetnie uzupełni wystrój nowoczesnej przestrzeni.

Nie bez znaczenia jest kształt stołu do jadalni. W większości przypadków dopasowujemy go do wielkości wnętrza, w którym zostanie ustawiony. W dużych jadalniach domów prywatnych i okazałych apartamentów odnajdą się stoły wszystkich typów. Warto pamiętać, by stół nie zdominował wnętrza lecz był jego harmonijnym i stylowym dopełnieniem. W przypadku niedużej jadalni zaleca się ostrożność w wyborze stołu. W jadalni stanowiącej oddzielne pomieszczenie sprawdzą się stoły prostokątne i kwadratowe. To najbardziej popularny model na rynku. W przypadku gdy potrzebujemy większej, wolnej przestrzeni istnieje możliwość dosunięcia stołu do ściany i odsuwanie go tylko na specjalne okazje. Chcąc znaleźć więcej zastosowań dla stołu możemy połączyć jadalnię z okazjonalnie używanym gabinetem. W takim pomieszczeniu sprawdzą się stoły z o prostych krawędziach, podobnie w przypadku, gdy jadalnie pełni funkcję miejsca, w którym dzieci uczą się, rysują i odrabiają prace domowe.

Stoły okrągłe cieszą się dużą popularnością, że względu na to, że likwidują wszelkie problemy z usadzeniem gości. Odpada problem z siedzeniem na rogu, lub uboczu.  Przyjmuje się, że stoły okrągłe zajmują około 5,5-6 m2, gwarantując każdej z zasiadającej przy nich osób pełen komfort. W przypadku stołu prostokątnego wartość ta wzrasta do 7-8m2. Podana przestrzeń dotyczy popularnych stołów, mieszczących do sześciu osób. Każde z miejsc powinno być szerokie na minimum 60 cm, a przestrzeń pomiędzy krzesłem, a ścianą nie może spadać poniżej 80 cm. Przy zachowaniu tych wartości każdy z gości komfortowo wstanie od stołu, łatwiejsze będzie także podawanie kolejnych posiłków. 

 

Stół kuchenny: na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

W nowoczesnych wnętrzach królują otwarte przestrzenie. Stoły przenoszą się do aneksu kuchennego, w którym przy wspólnych posiłkach spotyka się cała rodzina. Stół kuchenny służy do oddzielenia kuchni od części wypoczynkowej pokoju dziennego. Jednoczy domowników i stanowi swego rodzaju centrum życia rodzinnego. W dużej, klasycznej kuchni również znajdzie się miejsce na spory stół.W naszym sklepie internetowym z meblami znajdziecie setki designerskich stołów: od niewielkich, kwadratowych stołów z drewna, dedykowanym dwóm osobom po rozkładane stoły, które pomieszczą przy swoim blacie nawet 14 osób.

Na co zwrócić uwagę podczas szukania stołu do kuchni? Poszukiwania należy zacząć od określenia stylu, przemyślenia funkcjonalności stołu oraz upewnienia się, że konkretny model zgrywa się ze stylem danego wnętrza. Producenci stołów luksusowych stawiają na pełną satysfakcję każdego klienta; wiele modeli oferowanych jest w rozmiarze mini oraz ultra maxi, każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez konieczności rezygnowania z wymarzonego wzoru, tylko, dlatego że jest za duży lub za mały do danego wnętrza.

Stół do kuchni powinien być dopasowany do reszty wnętrza. Zgodnie z trendami stawiamy na unifikacje wystroju wszystkich pomieszczeń. Szafki kuchenne, glazura, terakota, blaty: tylko spójne połączenie tych elementów pozwoli nam cieszyć się piękną, stylową kuchnią. Dobrym wyborem będzie dopasowanie kolorystyczne kuchennych blatów stołu i szafek. Absolutny must skandynawskiej kuchni to duże okno. To właśnie pod nim morze stanąć stół. Brak przesłon okiennych doskonale pasuje do tego stylu, a przy okazji jest to praktyczne rozwiązanie kuchenne. Jasne lub szare przestrzenie można ożywić dzięki wyrazistym dodatkom, multikolorowym naczyniom kuchennym czy kolorowym krzesłom i taboretom. Wielu z nas kocha kuchnie w stylu klasycznym. Kojarzą się z ciepłem domowego ogniska, dzieciństwem i domem pełnym bliskich osób. Centralnym punktem tradycyjnej aranżacji kuchennej może być drewniany stół, pełniący rolę blatu roboczego. W sielskich klimatach odnajdują się tez stoły malowane.

W totalnej opozycji do aranżacji z nutą retro są surowe kuchnie industrialne. Stoły loftowe wykonywane są z metalu lakierowanego proszkowo, drewna i metalu lub tworzyw syntetycznych. Taka nowoczesna daje szerokie pole do popisu osobom, które lubią meble o określonym charakterze. W surowej przestrzeni, gdzie dominują beton, cegła i proste formy możemy pozwolić sobie na finezyjny stół od projektanta. Dużą popularnością cieszą się stoły z postarzanego drewna i modele w stylu glamour, nadające loftowi uroku. Wielu z nas posiada niewielkie kuchnie i aneksy. Rozwiązaniem popularnym w ostatnim latach staje się wybieranie maksymalnie prostych kształtów. Rezygnacja z ozdobników i wymyślnych form ma logiczne uzasadnienie. Rewolucja zaczyna się już na podłodze. Stosujemy płytki maksymalnie zbliżone kolorem do podłogi ułożonej w pomieszczeniu graniczącym z kuchnią lub rezygnujemy z płytek na rzecz paneli lub parkietu. Przedłużenie jednolitej przestrzeni powiększa niewielkie wnętrza. Proste, białe szafki odpowiednio podświetlane ledowymi listwami i pogłębiająca przestrzeń mozaika będą optymalnym rozwiązaniem na długie lata. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się drewniane, metalowe oraz nowoczesne stoły.

 

Stół w salonie: jak wybrać odpowiedni?

Stół na dobre zagościł w naszych salonach. Nowoczesne aranżacje wnętrz odchodzą od dzielenia przestrzeni na pomieszczenia, wybierając otwartą strefę dzienną i osobną, kameralną część prywatną, nazywaną również nocną. W strefie dziennej aranżujemy duży salon, w którym spotyka się cała rodzina. Jego znaczną część stanowi przestrzeń wypoczynkowa, z wygodną sofą i panoramicznym telewizorem. Zaraz obok niej znajduje się miejsce na strefę ze stołem i krzesłami. Ze względów praktycznych najczęściej aranżujemy ją możliwie blisko kuchni. Podawanie posiłków będzie wtedy znacznie sprawniejsze.

Zasady związane z doborem odpowiedniego stołu do salonu są podobne jak w przypadku kuchni i jadalni. Najpopularniejsze są stoły drewniane, cenione za ponadczasowość i długowieczność. W ostatnich latach, dużą popularność zyskały stoły łączące wytrzymałą podstawę z metalu i blat z litego drewna. To dobry wybór do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich i loftowych. Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w naszym domu. To tu przyjmujemy gości, relaksujemy się i spędzamy czas z najbliższymi. Warto dokładnie przemyśleć jego aranżację i wybrać stół, który nie zabierze zbyt dużej przestrzeni.

Jednym z popularnych rozwiązań jest uzupełnianie stołu praktyczną wyspą, oddzielającą kuchnię lub aneks kuchenny od dalszej części pokoju dziennego. Wyspa doskonale sprawdzi się podczas szybkich porannych śniadań. Zmieści się w niej wiele praktycznych szuflad i schowków ale dla wielu niemożliwa jest całkowita rezygnacja ze stołu. W pokoju dziennym znajdziemy też stoliki kawowe i stoły pomocnicze, a także konsole, kredensy i komody. Warto, by wszystkie meble były utrzymane w podobnej stylistyce, dzięki temu aranżacja będzie spójna. 

 

Stoły z drewna, metalu lub tworzywa: wybierz idealny dla siebie i ciesz się czasem spędzanym z rodziną i przyjaciółmi!