Lafaktoria Lafaktoria

50 urodziny lampy Tizio od Artemide

Z okazji swoich 50. urodzin lampa stołowa Tizio Artemide zyskała nowy wariant kolorystyczny. Od teraz jest dostępna także w kolorze czerwonym. To ulubiona barwa Richarda Sappera, odpowiedzialnego za projekt tej designerskiej oprawy oświetleniowej. Niezliczona ilość sztuk lamp Tizio sprzedanych na świecie, wykorzystanie jej w wielu prestiżowych projektach oraz funkcjonalność mówią same za siebie. To jedna z najbardziej udanych włoskich lamp w całej historii designu. Projekt do dziś stanowi inspirację dla twórców oświetlenia i zachwyca nowatorskimi rozwiązaniami. Tizio to jeden z filarów włoskiego designu, na który warto zwrócić uwagę podczas poszukiwani praktycznej i oryginalnej lampy w sklepie z oświetleniem. Przygotowaliśmy informacje na temat tej lampy-legendy.

czerwona lampa Tizio

Lampa stołowa Tizio Artemide

Pomysł na Tizio zrodził się z rozmowy w 1970 roku między założycielem Artemide Ernesto Gismondi i Richardem Sapperem, przyjaciółmi i przyjaciółmi żeglarzy, o potrzebie zaprojektowania lampy, która idealnie oświetliłaby powierzchnię roboczą snopem światła zawsze skierowanym na rękę użytkownika. Richard Sapper, korzystając z ówczesnych technologii, zaprojektował lampę, która miała szeroki zasięg, ale jednocześnie oszczędzała miejsce na biurku. Powstała oprawa z transformatorem u podstawy, który zapewnia jej pełną stabilność bez konieczności używania zacisku. Projekt zachował lekką konstrukcję ramienia, a regulacja klosza działa na zasadzie przeciwwagi. Tak więc w 1972 roku do produkcji weszła lampa Tizio, która przyczyniła się do powstania historii Artemide. Od tego czasu do dziś symbol jakości, funkcjonalności i elegancji. To jeden z bestsellerów włoskiego producenta luksusowych lamp. 

producent Tizio z lampami

Praktyczna lampa biurkowa Tizio 

Lampa Tizio powstała z osobistej potrzeby. Kiedy projektant pracuje lub czyta, lubię, gdy światło pada tylko na kartkę papieru przed nim, pozostawiając resztę pokoju w przytłumionym świetle. Dzięki temu można w pełni skupić uwagę na aktualnie wykonywanej czynności. Brak dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu, fakt, że nie jest równomiernie oświetlone, odpręża i stymuluje do bardziej wydajnej pracy. Aby uzyskać ten rodzaj światła, reflektor musi być umieszczony blisko papieru; normalny reflektor z konwencjonalną żarówką stworzyłby wielką, nieporęczną całość w pobliżu oczu czytającego. 

Włoskie lampy: ikona wzornictwa

Tizio to nie tylko arcydzieło z kolekcji Artemide, ale także ikona włoskiego designu.‎ Jej wkład w rozwój wzornictwa jest nieoceniony. Lampa zaprojektowana 50 lat temu, nadal prezentuje się absolutnie współcześnie, również dzięki nowemu zintegrowanemu źródłu LED, o które wzbogacono ten klasyczny projekt. Elegancka synteza ruchomych komponentów opracowana i zintegrowana przez Richarda Sappera stworzyła ponadczasowy produkt, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Lampa Tizio nadal utrzymuje miano prekursora w swojej dziedzinie.‎ „Kiedy ją zaprezentowaliśmy, na rynku nie było nic podobnego, Tizio była lampą rewolucyjną. Tizio jest piękna w każdej pozycji (...). Nie chodzi o to, że niczego nie zmieniamy przez lata, bo nie możemy. Nie zmieniamy niczego, bo tak jest dobrze"‎ - Ernesto Gismondi, 2014.

Lampa Tizio wykorzystująca system przeciwwagi 

System przeciwwagi w pierwszym modelu badawczym został wykonany ze słoików po dżemie, które Richard Sapper napełnił i opróżnił wodą, dzięki czemu udało mu się określić odpowiednią wagę, aby ramię lampy utrzymywało idealną równowagę. Ten chałupniczy eksperyment zaowocował powstaniem praktycznego rozwiązania, które do dziś pozostaje popularne w świecie designu.

lampy Trizio w kolorze czarnym

Charakterystyczna lampa stołowa

Pręt z czerwoną kulką obecną na kloszu został dodany dopiero później, aby umożliwić dystrybucję w Danii. W rzeczywistości rząd duński poprosił o dodanie systemu, który zapobiegałby dotykaniu głowicy lampy podtrzymującej blat stołu, ponieważ mogłoby to spalić jego powierzchnie. Dziś element ten buduje tożsamość lampy Tizio i jednoznacznie kojarzy się z jej formą. Innym elementem wyróżniającym tę ikonę designu jest brak kabli do prowadzenia prądu od podstawy ku kloszowi. W rzeczywistości przewody są ukryte. Przeprowadzono je przez ramiona i przeguby dzięki niskiemu napięciu (12 V), które nie stwarza problemów z porażeniem w przypadku bezpośredniego kontaktu; pozwala to uzyskać smukłą w formie lampę bez ograniczeń wynikających z dodatkowego kabla oraz minimalistyczny i czysty design. Przeguby między ramionami to właściwie klasyczne przyciski, zapobiegające w razie upadku ewentualnym stłuczeniu lampy. 

czerwona lampa Trizio na tle róż

Historia lampy Tizio Artemide

W kolejnych latach powstawały różne warianty, począwszy od lampy w rozmiarach mikro i mini, które były mniej masywne i łatwiejsze do wpasowania się w różnego rodzaju przestrzenie. Do oferty włoskiego producenta dołączył także model Tizio Plus, wyposażony w głowicę, którą można było również odchylić ukośnie. Dzięki dodatkowemu postumentowi Tizio może stać się również lampą podłogową. Z okazji 30-lecia powstała pierwsza specjalna wersja z autografem i numeracją, Tizio X30. W 2008 roku do sprzedaży wprowadzono wersję LED, która jest obecnie w produkcji, która zachowuje kultowy kształt bez zmian, ale wyróżnia się brakiem pręta na głowicy i przycisku zasilania w kolorze zielonym zamiast czerwonego.

Z okazji 50-lecia produkcji Tizio w ofercie pojawiła się nowa lampa Trizio w kolorze czerwonym, do katalogu powraca także biała lampa Tizio.