Lafaktoria Lafaktoria

Bestlite od Gubi: lampa, którą pokochał cały świat

Za kilkanaście lat będziemy świętowali okrągłe, setne urodziny kunsztownego projektu lampy, jakim jest Bestlite. Duński projekt o klasycznej formie rozkochał w sobie cały świat. Lampę doceniali najbardziej znani politycy XX w., w gronie których znalazł się Winston Churchill. Uwielbiają ją miliony klientów z całego świata. Lampa Bestlite ceniona jest za surowy, klasyczny styl. To przykład ponadczasowego designu, który przewyższa wszelkiego rodzaju mody i przemijające trendy. Lampy Bestlite stanowią element stałej ekspozycji prestiżowych placówek muzealnych, znajdziemy je w Muzeum Viktorii i Alberta oraz w londyńskim Muzeum Projektowym. Co spowodowało, że lampa podbiła świat? Jaki wpływ na jej formę miał Bauhaus? Kim był twórca, który tak wybitny projekt lampy?

Bestlite: lampa będąca przykładem klasycznego designu, który nigdy nie wychodzi z mody

Produkcja klasycznej lampy Bestlite rozpoczęła się w roku 1930 i trwa do dzisiaj. Rodzina lamp liczy kilkanaście wyjątkowych modeli. Firma Gubi zyskała prawa do dystrybucji i produkcji lampy Bestlite w 2004 roku. Forma lampy ma w sobie coś z ponadczasowego stylu industrialnego. Gubi to producent wyjątkowych mebli i lamp. Bestlite to jej szczególnie udany projekt. Lampa jest zgodna z filozofią marki, która nie zmienia się na przestrzeni lat. To ponadczasowa lampa, która świetnie sprawdzi się w eklektycznych, klasycznych jak i nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Wyróżnia ją najwyższa jakość wykonania. Udana reedycja lampy została przeprowadzona przez doświadczonych projektantów, na stałe współpracujących z duńską marką. Lampa wykonana ze stali i aluminium. To przedmiot maksymalnie trwały i wykonany z dbałością o detale.

W bogatej palecie kolorów znajdziemy m.in błyszczące chromy, ponadczasowe złoto, matowe biele i głębokie czernie. Kinkiet Gubi Bestlite BL7 to jedna z najbardziej funkcjonalnych lamp w rodzinie. Jej klosz jest ruchomy w zakresie 360 stopni. Kinkiet występuje w wersji klasycznej jak i specjalnej, posiadającej kabel zasilający, umożliwia instalacje lampy bez konieczności modyfikowania domowej instalacji elektrycznej. Bestlite BL 1 to przykład ponadczasowej lampy stołowej o regulowanym kloszu. Sprawdzi się w biurach i gabinetach, podkreślając ich prestiż i profesjonalny charakter. W rodzinie znajdziemy także lampę stołową Bestlite BL 2, różniącą sie od pierwszego modelu ramieniem, na którym zamontowano ruchomy klosz. Bestlite BL3 i BL3 to lampy stojące. Ich miejsce to podłoga eleganckiego salonu lub jadalni. Regulowany klosz czyni z niej idealną lampę do czytania. Bestlite to także kilka funkcjonalnych kinkietów ruchomych, oznaczonych numerami od 5 do 8. Dopełnieniem serii są minimalistyczne lampy wiszące, o kloszu nawiązującym formą do reszty lamp z serii. Dla najbardziej wymagających Gubi przygotowało ekstrawagancką wersję lampy Bestlite, model BL10, na długim, w pełni regulowanym ramieniu.

Szkoła Bauhausu, a lampa Gubi Bestlite

Styl Bauhaus powstał z zamiłowania do minimalistycznych form i wyważonej, spokojnej kolorystyki. Już ponad 100 lat temu znaleźli się wizjonerzy, którzy stawiali na przestrzenie dobrze oświetlone i przyjazne użytkownikami. Formalnie nowy styl w aranżacji wnętrz narodził się wraz z połączeniem dwóch znakomitych niemieckich szkół, Wajmarskiej ASP i Szkoły Rzemiosła Artystycznego. W roku 1919 działalność zaczęła Szkoła Bauhausu. Nazwa nowego nurtu pochodzi od średniowiecznego hasła "bauhutte", co znaczy tyle, co strzecha budowlana. W praktyce okazało się to łączeniem sztuk z pogranicza różnych dziedzin fachu budowlanego. Szkoła Bauhaus oferowała swoim adeptom jeden kurs. Nauczano na nim o ponadczasowych formach, specyficznej kolorystyce oraz materiałach, jakich należy używać. Na wygląd budynków i wnętrz, powstałych na podstawie nauk Szkoły Bauhausu miała wpływ rewolucja przemysłowa. Odchodzono od pracy ludzkich rąk na rzecz nurtu, nazwanego później funkcjonalizmem przemysłowym. Od tego czasu architektura miała być przede wszystkim funkcjonalna.

Ta nowoczesna architektura, tworzona była jako coś, co łączy się ze wszystkimi znanymi dziedzinami sztuki. Formy miały być jednolite i wynikać jedna z drugiej. Architektura Bauhausu ściśle wiąże się z modernizmem. To wygrana przeciętności, ujednolicenia i prostoty. Zwrócono się w stronę geometrycznych form. Prym wśród nich wiodły koła i kwadraty o prostych formach. Zrezygnowano z jakichkolwiek zdobień, projekty posiadały tylko niezbędne, użyteczne elementy. Bauhaus integrował budynki z ich otoczeniem. Założenia Szkoły Bauhausu były przede wszystkim budynki biurowe i miejsca użyteczności publicznej. Ich podstawową funkcją było to, że musiały być użyteczne i przystępne dla ludzi. Stawiano na proste bryły i jasne kolory. Dobrym założeniem tej szkoły było stosowanie dużych przeszkleń i okien. Bauhaus wprowadził też okna, oddzielające od siebie różne pomieszczenia i wprowadzające do wnętrz więcej światło. Teoretycznie Bauhaus to nudny styl, w którym brakuje finezji i polotu. Z drugiej strony, jak widzimy patrząc na trendy taka ponadczasowa unifikacja nigdy nie wychodzi z mody. Szkoła działała do 1934 roku, a wiele jej założeń zarówno w kwestii dekoracji wnętrz jak i architektury jest aktualnych do dzisiaj.

Robert Dudley Best

Wybitny twórca i wizjoner, Robert Dudley Best, odpowiedzialny za projekt lampy Bestlite był pod silnym wpływem wyznawców Szkoły Bauhausu. Miał spore szczęście w życiu. Pochodził z rodziny bogatych przemysłowców, odziedziczył jedną z największych na świecie fabryk lamp. W 1840 roku stal się właścicielem imperium produkcyjnego, zlokalizowanego w Birmingham. Odrzucił wzory i formy produkowane w rodzinnej fabryce, uznając je za nieaktualne i przestarzałe. Gdy w 1925 roku odwiedził Paryż do stworzenia aktualnych do dziś projektów natchnęła go wystawa współczesnego designu. Gdy poznał dzieła związane z twórczością Le Corbusiera i Mielsa van der Roche postanowił dokształcić się. Pobierał nauki w Dusseldorfie i Paryżu. Tam poznał Waltera Gropiusa, prekursora stylu bauhaus. Ten znany architekt, którego nazwisko nosi m.in. duże osiedle, na peryferiach Berlina miało największy wpływ na twórczość Roberta Dudleya Besta.

Poznaj całą rodzinę wyjątkowych lamp Bestlite!