Jesteśmy pewni, że w ciągu ostatnich kilku lat (a szczególnie w miesiącach zimowych) trafiłeś na pewne słowo: hygge. Co dokładnie oznacza hygge? Najpierw zacznijmy od tego, jak wymówić to tajemniczo brzmiące słowo. Wymawiane „hoo-ga”, tego duńskiego słowa nie da się przetłumaczyć na jedno słowo w języku polskim. Jego znaczenie obejmuje przytulny klimat, zadowolenie i dobre samopoczucie uzyskiwane poprzez cieszenie się prostymi rzeczami w życiu. Hygge jest niezwykle ważną częścią bycia Duńczykiem. Śmiało możemy powiedzieć, że jest uważane za jedną z decydujących cech duńskiej tożsamości kulturowej i integralną część narodowego DNA każdego Duńczyka. Poznaj tajemnice aranżacji wnętrz zgodnych z hygge i spraw, by Twój dom lub mieszkanie stały się oazą szczęśliwości, nawet jeśli pogoda na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia.
Hygge to więcej niż sztuka aranżacji wnętrz.
Hygge nie zamyka się tylko w kwestii urządzania wnętrz. To filozofia obejmująca każdą dziedzinę życia. Na 100% spotkałeś się już z nią, nawet jeśli słowo hygge do tej pory było Ci całkowicie obce. Jeśli zdarzyło Ci się czytać książkę z filiżanką ulubionego naparu w nastrojowo oświetlonym pomieszczeniu i poprawiło to Twój nastrój, miałeś do czynienia z hygge. Ta narodowa obsesja na punkcie wszystkiego, co przytulne i przyjazne, jest uznawana za jeden z powodów, dla których Dania od lat znajduje się na szczycie listy najszczęśliwszych krajów świata, pomimo ciężkich i wydających się depresyjnymi zim. Reszta świata zaczęła przyswajać ten wspaniały sposób na życie, ucząc się, jak czerpać przyjemność z małych rzeczy i cieszyć się komfortem i przyjaznym klimatem w otoczeniu.
Hygge to pozytywny stan umysłu. W związku z jego wyznacznikami już samo przebywanie w określonym otoczeniu i posiadanie domu odzwierciedla fakt, że jest on wypełniony rodziną, przyjaciółmi i historią. Wygląd domu rodem z okładki magazynu może wydawać się niezwykle atrakcyjny, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że brakuje tam hygge. Ideą hygge jest to, aby ktoś, kto wejdzie do Twojego domu natychmiast poczuł magiczną atmosferę i od razu stwierdził, że marzy, by zamieszkać w tym miejscu. Duńczycy uwielbiają ten stan umysłu.
Projektowanie wnętrz to świetny sposób na poznanie krainy zmysłowego hygge. Dzięki elementom projektu obejmującym światło, fakturę i kolor, możliwe jest kształtowanie dobrego samopoczucia osób przebywających w danym wnętrzu. Tworząc aranżację przestrzeni, w której z ochotą chce się spędzać czas, warto poznać kilka reguł, dzięki którym wprowadzenie do wnętrza filozofii hygge będzie prostsze. Cechy stylu hygge, które łatwo wprowadzić do polskich wnętrz wymiany poniżej.
6 głównych cech stylu hygge
1. W hygge mniej znaczy więcej.
Hygge nie jest nurtem minimalizmu, jak mogłoby się wydawać po przeczytaniu nagłówka. Naturalna selekcja przedmiotów znajdujących się we wnętrzu ściśle wiąże się z hygge. W celu wprowadzenia tej zasady w życie wybierz ulubione elementy dekoracyjne, które mają funkcjonalność i subtelny styl. Przedmioty powinny budzić w domownikach pozytywną energię. Wybierz neutralne i białe kolory ścian w całym domu, aby stworzyć poczucie przestrzeni i spokoju. Książki, które kochasz, mogą inicjować rozmowę między gośćmi, czy kryształowy wazon zdobiony kwiatami od Twojej prababci to doskonałe przykłady na wprowadzenie hygge do wystroju domu. Wnętrza w stylu hygge nie są przeładowane dodatkami, jednak wiele elementów z ich wystroju świadczy o tożsamości danej przestrzeni, czyniąc ją przytulną.
2. Stwórz przytulną aranżację wnętrza w stylu hygge za pomocą światła.
Świece, lampy i kominki należą do powszechnych zastosowań oświetlenia, które zawsze można znaleźć w domu pełnym magii hygge. Oświetlenie może w łatwy sposób dodać wnętrzu pozytywnego klimatu. W skandynawskim wystroju często spotyka się świece rozrzucone po całej przestrzeni lub niewielkie lampki używane jako oświetlenie dekoracyjne. Przytulny kącik do czytania z miękkim krzesłem i ciepłym światłem to idealne miejsce, aby odnaleźć swój wewnętrzny „zen” i zrelaksować ciało i umysł. Oświetlenie po obu stronach łóżka to również świetny sposób na włączenie hygge do wystroju domu, dzięki czemu sypialnia przypomina oazę relaksu a nie tylko miejsce do spania.
3. Miękkie poduszki i koce w rozmiarze XXL - dodatki do wnętrz w stylu hygge.
Relaks na wygodnej kanapie z dużym kocem i ulubioną książką służy odprężeniu. Koce i poduszki zapewniają komfort w każdej przestrzeni domowej. Używanie miękkich tekstur, takich jak kaszmir, może również pomóc Ci oddać się zmysłowi dotyku. Szukając sposobu na wprowadzenie klimatu hygge do wnętrza zmieniamy poduszki i koce w zależności od pory roku. Na przykład wiosną i latem stawiamy na lniane poduszki i lekkie koce, a jesienią i zimą grubszy dzianinowy materiał, futro lub inne tekstylia o ciekawych fakturach.
4. Naturalna paleta kolorów - barwy w stylu hygge.
Wielu z nas lubi nasycone, wyraziste kolory, jednak świetnie zdajemy sobie sprawę, że takie barwy mogą bardzo rozpraszać uwagę. Unikaj tego w wystroju domu, utrzymując cały wystrój w neutralnej palecie kolorów. W tej sposób zapewnisz spójny wygląd w całej przestrzeni.
5. Kominek w stylu hygge - magia żywego ognia.
W kulturze duńskiej przyjaciele i rodzina spotykają się przy kominku, spędzając razem czas. To doświadczenie hygge reprezentuje ciepło i poczucie wspólnoty i z pewnością sprawi, że każdy dom będzie przytulny i gościnny. Aranżacja oświetleniowa odgrywa ważną rolę w kreowaniu atmosfery danej przestrzeni. Różne typy źródeł światła, takie jak świece, łańcuchy świetlne i prawdziwy ogień zapewniają poczucie przytulności wystrojowi domu. Siedzenie przy nich poprawia nastrój i dodaje radości. Styl hygge uwielbia wnętrza z kominkami w których płonie ogień.
6. Hygge i wabi sabi - styl niedoskonałych przedmiotów.
Ważny element kultury japońskiej wabi sabi świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu hygge, dodając im oryginalnego charakteru. Projekt nie musi być doskonały, a hygge docenia przedmioty, które opowiadają swoją historię. Elementy wystroju wnętrza i dekoracyjne drobiazgi mogą przywołać nostalgiczne wspomnienia i wywołać na twarzy uśmiech.