Lafaktoria Lafaktoria

Designerskie lampy do sypialni

Oświetlenie w domu możemy podzielić na dwie grupy: użytkowe oraz estetyczne. W pomieszczeniu, jakim się dzisiaj zajmiemy dominantę stanowić oświetlenie estetyczne. Sypialnia (bo o niej mowa) to przestrzeń najczęściej zamknięta w ciągu dnia. Niedostępna dla odwiedzających, stanowiąca azyl. Z całą pewnością możemy sklasyfikować ją jako Twoją świątynię. Jednoznacznie kojarzy się z relaksem, wypoczynkiem jak i intymnością. Dzisiaj podpowiemy Ci jakie rodzaje lamp wybrać do sypialni, rozwiniemy temat o mocne i słabe strony konkretnych typów lamp. 

Lampa sufitowa wisząca w sypialni 

Wbrew pozorom oświetlenie sufitowe, wiszące lub w postaci plafonu przyda się także w sypialni. Stylowa lampa wisząca może stanowić ważny, dekoracyjny element wystroju. W trendach jest umieszczenie wiszących lamp sufitowych nad stolikami nocnymi i opuszczenie ich do wysokości umożliwiającej wykorzystywanie ich jako lamp do czytania.W tej roli świetnie sprawdzi się np. Caravaggio. Klasyczny żyrandol umieszczony na środku sufitu ułatwi korzystanie z pomieszczenia, zwiększy jego funkcjonalność. Będzie także przydatny podczas sprzątania. Przy wykorzystaniu żyrandola łatwo możemy... pozbawić sypialnię intymnego klimatu. Pamiętajmy, by lampa wisząca nie była jednym źródłem światła w sypialni. Żyrandolem, do modnej sypialni o dużym rozmiarach będzie żyrandol Signa stworzony przez Braga Illuminazione.Taki żyrandol może stanowić główną dekorację pomieszczenia.

Klasyczna lampa stołowa umieszczona na stoliku nocnym

Lampka nocna to wierny towarzysz podczas wieczornego relaksu. Towarzyszy nam, gdy po ciężkim dni wracamy do swojego wygodnego łóżka, by zrelaksować się, poczytać czy nadrobić zaległości filmowe. Lampka nocna stanowi ważny element estetyczny wystroju sypialni. Najczęściej wybieranym modelem jest klasyczna lampa biurkowa umieszczona na stoliku nocnym posiadająca podstawę, ramię oraz klosz.

Lampka ta powinna mieć odpowiednią intensywność i ton światła. Dla przykładu łagodne światło o ciepłym zabarwieniu pomoże w zasypianiu, jest polecane osobom, mającym problemy z zasypianiem. Dla osób nie mających żadnych problemów ze snem wybór intensywniejszego lub zimniejszego oświetlenia nie będzie żadnym problemem.

Pamiętaj, że dobrze dobrane oświetlenie nocne poprawi Twoje samopoczucie umożliwiając Ci spokojny, niczym nie zmącony sen. Przed zakupem lampy sprawdź, czy jej podstawa nie zajmuje całego blatu stolika nocnego. Dla pełni komfortu lampka powinna zajmować nie więcej niż 3/4 blatu, tak, by bez trudu zmieściły się na nim przedmioty, które lubisz mieć koło siebie wypoczywając.

W ofercie Lafaktoria.pl znajdziesz szeroki wybór lampek nocnych. Jeśli szukasz prawdziwie designerskiej lampy o prostej i delikatnej formie z całą pewnością do gustu przypadnie Ci: Spillray od Axo Lights. Do małych pomieszczeń, w których lampka nocna ma stanowić 2 lub nawet 3 rzędne oświetlenie polecamy bezpretensjonalną, niewielką lampkę stołową Blom od Fontana Arte. Jeśli zdecydowałaś się na sypialnię wykończoną złotymi detalami sprawdź lampę stołową Copycat - Flos. Lampa ta ozdobi wnętrze, posiada geometryczną, prostą formę jednak obecność 24 karatowego złota dodaje jej finezji i wyjątkowości. 

Lampa podłogowa w sypialni

Lampa podłogowa może z całą pewnością zastąpić klasyczną lampkę nocną. Zastąpienie lamp stołowych podłogowymi sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. W mniejszym dobrym rozwiązaniem może być zorganizowanie kącika do czytania z wygodnym fotelem, jedną lampą i niewielką półką. Podstawowe zasady, jakie powinna spełniać lampa podłogowa używana jako oświetlenie funkcjonalne przy łóżku to klosz skierowany w dół, brak totalnej transparentności klosza oraz posiadanie ściemniacza . Za praktyczne lampy podłogowe do sypialni z całą pewnością możemy uznać wiele modeli dostępnych w naszym sklepie. Należą do nich m.in. Scantling i Moma.

Funkcjonalna lampa do sypialni: kinkiet ścienny

Szukając oświetlenia funkcjonalnego do sypialni warto zwrócić uwagę na kinkiety montowane nad łóżkiem. Umieszczenie tych lamp w sypialni da nam dodatkowe światło do czytania. Taki kinkiet na ruchomym ramieniu powinien być zamocowany około 80 cm nad materacem. Tylko od Ciebie zależy czy będzie on pochodził z tej samej serii co inne lampy w pomieszczeniu. Minusem tego rodzaju lamp jest to, że wymagają poprowadzenia instalacji elektrycznej, z której będą pobierały zasilanie. Doprowadzenie takiej instalacji, gdy pomieszczenie jest już gotowe może wiązać się ze sporymi kosztami. Rozwiązanie takie nie sprawdzi się, gdy obecne ustawienie mebli w sypialni znudzi Ci się. Należy je dobrze przemyśleć. Subtelny kinkiet o regulowanym kloszu to np. Melampo. W serii znajdują się także lampy podłogowe stojące, stołowe i nocne. Umożliwią one stworzenie spójnej i eleganckiej aranżacji sypialni.

Oświetlenie sypialni zyska na funkcjonalności także, gdy nie zapomnimy o niewielkich lampach nastrojowych, umieszczonych np. na okiennym parapecie. Szczególnie praktyczne będzie też oświetlenie szaf oraz toaletki. Przy wejściu warto umieścić komunikacyjne źródła światła, znane z holi i przedpokojów. Oświetlenie komunikacyjne może także wyznaczać drogę do łazienki. Stosując ten rodzaj oświetlenia zyskamy brak konieczności rozświetlania pomieszczenia gdy w nocy przebudzimy się. Miej na uwadze, że każde pomieszczenie jest inne, a ostateczny charakter Twojej sypialni powinien zależeć od Twojego poczucia estetyki.