Lafaktoria Lafaktoria

Domowa biblioteczka: gratka dla lubiących czytać książki

Prywatna biblioteka to marzenie wszystkich wielbicieli czytania. Każdy "Mol książkowy" posiadający zamiłowanie do zbierania księgozbiorów prędzej czy później stanie przed wyzwaniem jakim jest zaaranżowanie domowej biblioteczki. W wielu przypadkach nie wiemy, w jakiej części domu zaaranżować taką przestrzeń. Czy połączyć ją z miejscem do pracy; nieśmiertelnym zestawem: biurko, krzesło, komputer. Często mnożące się nieustanie książki lądują w kartonach lub na strychu. Wiele mebli z naszej oferty idealnie sprawdzi się właśnie w domowej biblioteczce. 

Radość z posiadania własnej kolekcji ulubionych książek i pełne cieszenie się nią jest możliwe za sprawą zaaranżowania w domu własnej biblioteczki. Ulubione dzienniki z podróży, klasyka polskiej literatury czy książki historyczne będą ozdobą pomieszczenie i nadadzą wnętrzu inteligenckiego stylu.Wbrew pozorom posiadanie własnej biblioteczki nie jest zarezerwowane tylko dla posiadaczy ogromnych mieszkań czy domów. Na stworzenie własnej biblioteki w domu może pozwolić sobie każdy z nas. Dobrym pomysłem będzie połączenie biblioteczki z kątek do czytania; np. wygodnym fotelem i stylową lampą do czytania. Mamy dla Was szeroki wybór produktów, które mistrzowsko uzupełnią wystrój domowej biblioteczki. 

Regały do domowej biblioteczki

Idealne do przechowywania książek w biblioteczce domowej będą wysokie regały, wykonane z drewna lub metalu. Obydwa materiały cechuje duża uniwersalność. Mebel jakim jest regał do przechowywania dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu; niezależnie od stylu, w jakim zostało wykonane. Książki i drewno to bliscy kuzyni i to właśnie drewno kojarzy się od razu z materiałem, wykorzystanym do stworzenia domowej biblioteczki. Jak wiadomo książki mają różne rozmiary. Dobrym wyborem będzie wybór regału, który posiada regulowane półki. Dzięki temu unikniemy problemów z ulokowaniem publikacji w dużym formacie, większych okładkach.

Najlepszy efekt uzyskamy decydując się na regały od podłogi do sufitu, należy jednak uważać, ponieważ taki zabieg może optycznie pomniejszyć wnętrze. Jeśli zbytnio nie lubisz sprzątania, dobrym wyborem będzie wybranie mebli utrzymanych w jak najjaśniejszej kolorystyce. Biel nigdy nie wychodzi z mody, za to zawsze wychodzi dobrze. Jeśli chcemy by regał utrzymał ciężkie tomy, encyklopedie itp. postawmy na mebel metalowy lub w 100% wykonany z drewna. W przypadku dużej ilości ciężkich tomów złym wyborem może okazać się mebel z płyty. 

Gdzie ulokować domowy księgozbiór?

To w jakim miejscu najlepiej czyta nam się książki jest sprawą indywidualną. Wszyscy, uzależnieni od kupowania książek wiedzą, że z biegiem lat coraz trudniej znaleźć dla nich odpowiednią ilość miejsca. Książki ustawiane w artystycznym nieładzie na podłodze dobrze wyglądają w katalogach i podczas sesji zdjęciowych mebli, jednak codzienne życie wokół artystycznych stosów książek nie będzie komfortowe. Nie każdy może sobie pozwolić na przeznaczenie całego pomieszczenia na biblioteczkę.

Dobrym zabiegiem będzie więc połączenie biblioteki z pokojem do pracy. Łączenie funkcji bibliotecznej i biurowej w jednym pomieszczeniu to dobry pomysł na stworzenie stylowego i ciekawego pomieszczenia. Dobrym wyborem będzie wygospodarowanie części pokoju dziennego na biblioteczkę. Pokój, w którym przyjmujemy gości może być idealnym miejscem do wyeksponowania księgozbioru. Książki mogą współgrać z wystrojem wnętrza i w połączeniu z dodatkami i obrazami tworzyć spójną i przyjemną dla oka aranżację wnętrza. 

Jak przechowywać książki?

Gdy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami domowej biblioteczki musimy pamiętać o jednej zasadzie: pozycją odpowiednią dla książki jest pozycja stojąca. Zadbajmy o odpowiednie ułożenie książek, by w razie potrzeby szybko znaleźć tę, której potrzebujesz w danym momencie. Wyjątkiem są duże i ciężkie książki, warto ułożyć je na płasko. Najciekawsze egzemplarze z księgozbioru warto umieścić w witrynach, które będą wyglądały szczególnie reprezentacyjnie.

Pamiętajcie także by nie umieszczać książek obok kaloryferów, przez lata nadmiernego ogrzewania okładki mogą tracić kolory. Dotyczy to zwłaszcza książek cennych, starych. Książki najlepiej "czują się" w miejscach, w których nie ma wilgoci i jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Jeśli lubicie książki ułożone niestandardowo w wielu sklepach dostępne są specjalne blokery, które umożliwią Ci ciekawe ułożenie książek na półce. 

Regały na książki do domowej biblioteczki 

Jeśli chcemy zaoszczędzić cenną powierzchnię przy podłodze dobrym wyborem będą półki wiszące jak np. Meike od Wood. Wykonana z drewna sosnowego półka na książki w kolorze uniwersalnej bieli świetnie sprawdzi się w nowoczesnej biblioteczce. Seria Mebli Meike spełni się w gabinecie. Półka o nieregularnych kształtach pozwoli Ci perfekcyjnie zarządzić powierzchnią i zadbać o ekspozycję książek o różnych rozmiarach.

Regał Iron Shelg od Dutchbone utrzyma nawet najcięższe encyklopedie wielotomowe. To gratka dla miłośników stylu industrialnego. Żelazna struktura malowana jest na kolor wenge. Książki umieścisz na czterech pojemnych półkach, które wykonano z drewna. Ręczna robota i barwy ziemi nigdy nie wyjdą z mody. Regał wytrzyma obciążenie do 150 kg! Gablota szklana z oferty HK Living to przestrzeń dla gwiazd Twojego księgozbioru. Wykonana z drewna przeszklona witryna daje 3 pojemne półki, na których za szkłem. Twoje perły literatury będą świetnie wyeksponowane.

Kwadratowa półka wisząca od Blomingville w kolorze szczotkowanego złota sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Pionowe i poziome kształty półek pomieszczą książki o różnych wymiarach. Nomad od Skagerak to niesztampowa propozycja. Ciekawy mebel o licznych zastosowaniach przypomina formą drabinę. W razie gdy ilość miejsca okazałaby się nie wystarczająca możesz dokupić moduł i powiększyć przestrzeń do przechowywania.

Liczne tradycyjne regały znajdziecie w ofercie Woood, Zuiver i Gubi.