Lafaktoria Lafaktoria

Jak dobrać moc żarówek do pomieszczenia?

Zakup żarówki bywa odruchowy, to błąd. Jeśli podczas wizyty w sklepie elektrycznym wybierzemy żarówkę na chybił trafił, może okazać się, że jej parametry zupełnie nie sprostają naszym oczekiwaniom. Naczelną zasadą w doborze oświetlenia domowego jest jego użyteczność. Bez zapoznania się z podstawowymi parametrami określającymi moc żarówki łatwo o błąd. Odpowiednio dobrane żarówki mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i rachunki za energię elektryczną. Analizując moc żarówki, jej temperaturę barwową, współczynnik CRI, typ źródła światła oraz typ dowiemy się, do jakiego pomieszczenia i rodzaju lampy będzie pasowała najlepiej. Instalując dobrze dobraną żarówkę, zapewnimy sobie wyższy komfort użytkowania pomieszczenia. Pamiętajmy, że o doborze odpowiedniej mocy oświetlenia nie powinny przesądzać parametry żarówki, ale również specyfika konkretnego pomieszczenia. Pod uwagę bierzemy wysokość pomieszczenia, kolorystykę ścian, kolory i rodzaje obić meblowych oraz tekstyliów, a także kolor podłogi i dywanów. Jak więc dobrać moc oświetlenia do typu pomieszczenia, by z przyjemnością spędzać w nim czas wolny, wydajnie pracować i zyskiwać dobre samopoczucie? Poniższy poradnik pozwoli Wam dobrać moc żarówek do pomieszczenia.

 

Moc żarówek: podstawowe informacje.

Najpopularniejszym źródłem światła stają się żarówki LED, w przypadku których zwracamy uwagę na inne wartości, niż miało to miejsce przy stosowaniu tradycyjnych żarówek. Możemy przyjąć, że tradycyjnej żarówce o mocy 100W odpowiada jej LED-owy odpowiednik, którego strumień światła przyjmuje wartość powyżej 1500 lumenów. W przypadku słabszych żarówek o mocy 75W strumień świetlny ich LED-owych odpowiedników to więcej niż 1050 lumenów. Liczba watów określająca dane żarówki może się różnić w obrębie jednej kategorii produktowej. Częste wartości to około 20W dla mocniejszej z żarówek i poniżej 15W dla słabszej.

 

Lumen, lux i wat: poprawne oświetlenie wnętrza.

Wartościami, na jakie zwracamy pod uwagę podczas zakupu żarówek o konkretnej mocy, są waty, lumeny i luxy. Parametry te wskazują, ile światła emituje dana lampa. Lumen wskazuje nam całkowitą ilość światła emitowaną przez źródło. Nie liczy się kierunek jego padania. Kluczowym dla określenia parametru jest skuteczność. Lux określa ilość światła dla danego obszaru. Lux przelicza się na 1 lumen na metr kwadratowy. Luks uwzględnia całkowity obszar, na którym rozprzestrzenia się strumień świetlny wyrażony w lumenach.

 

Ile lumenów na m2 potrzeba, by poprawnie oświetlić pomieszczenie?

Ogólne wytyczne dotyczące wielkości pomieszczenia i ilości żarówek potrzebnych do jego oświetlenia ułatwią zakup żarówek. Wysokość i wielkość przestrzeni ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego rozplanowania aranżacji oświetleniowej. Przedstawiamy kilka przykładów zestawień dla pomieszczeń o popularnych metrażach. Poniższe przykłady dotyczą oświetlenia podstawowego i nie uwzględniają kolorystyki pomieszczenia. W jasnych przestrzeniach pozbawionych ciemnych, wielobarwnych dywanów, które pochłaniają światło, ciemnych mebli i zasłon dobrze sprawdzą się żarówki o mniejszej mocy. Jeśli posiadamy wysokie, ciemne wnętrze, warto postawić na mocniejsze żarówki.

 

I. Powierzchnia pomieszczenia: 9 m2
Całkowite oświetlenie pomieszczenia: 2700 lm
Strumień świetlny jednej lampy: 450 lm

Moc i liczba żarówek:
żarówki LED 6 sztuk o mocy 5 wat = 30 wat
żarówki fluorescencyjne 6 sztuk o mocy 11 wat = 66 wat
żarówki żarowe 6 sztuk o mocy 45 wat = 270 wat

 

II. Powierzchnia pomieszczenia: 15 m2
Całkowite oświetlenie pomieszczenia: 4500 lm
Strumień świetlny jednej lampy: 750 lm

Moc i liczba żarówek:
żarówki LED 6 sztuk o mocy 8 wat = 48 wat
żarówki fluorescencyjne 6 sztuk o mocy 19 wat = 114 wat
żarówki żarowe 6 sztuk o mocy 75 wat = 450 wat

 

III. Powierzchnia pomieszczenia: 20 m2
Całkowite oświetlenie pomieszczenia: 6000 lm
Strumień świetlny jednej lampy: 1000 lm

Moc i liczba żarówek:
żarówki LED 6 sztuk o mocy 10 wat = 60 wat
żarówki fluorescencyjne 6 sztuk o mocy 25 wat = 150 wat
żarówki żarowe 6 sztuk o mocy 100 wat = 600 wat

 

IV.Powierzchnia pomieszczenia: 25 m2
Całkowite oświetlenie pomieszczenia: 7500 lm
Strumień świetlny jednej lampy: 1250 lm

Moc i liczba żarówek:
żarówki LED 6 sztuk o mocy 13 wat = 78 wat
żarówki fluorescencyjne 6 sztuk o mocy 31 wat = 186 wat
żarówki żarowe 6 sztuk o mocy 125 wat = 750 wat

 

V. Powierzchnia pomieszczenia: 30 m2
Całkowite oświetlenie pomieszczenia: 9000 światło lm
Strumień świetlny jednej lampy 1500 lm

Moc i liczba żarówek:
żarówki LED 6 sztuk o mocy 15 wat = 90 wat
żarówki 6 sztuk o mocy wat 38 wat = 228 wat
żarówki 6 sztuk o mocy 150 wat = 900 wat

 

Żarówki do pokoju dziennego.

Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. Tutaj przyjmujemy gości, relaksujemy się i czytamy książki lub gazety. Pokój dzienny musi być wielofunkcyjny, dlatego należy zastosować w nim kilka różnych źródeł światła. Jedna lampa wisząca o wysokiej mocy może okazać się niewystarczająca, by pomieszczenie było w pełni funkcjonalne. Odpowiedni dobór ilości i typów źródeł światła to klucz do stworzenia funkcjonalnej aranżacji oświetleniowej w salonie.

 

Jaka moc żarówek do sypialni?

Funkcje sypialni bywają różne, oprócz relaksu często znajduje się w niej kąt do pracy lub toaletka. Najlepiej sprawdzi się w niej ciepłe światło, które wpłynie kojąco na nasze nerwy i pozwoli nam przygotować się do snu. LED-owe żarówki wykorzystywane jako oświetlenie główne będą miały moc około 10W, a oświetlenie służące do czytania minimum 6W. Dobrą inwestycją jest kupienie lampy do sypialni wyposażonej w ściemniacz.

 

Moc żarówek w łazience: jakie źródła światła wybrać?

Łazienka musi być odpowiednio jasna o każdej porze dnia i nocy. Aranżacja oświetleniowa tego pomieszczenia wymaga, by z jednej strony zapewnić mocne światło kierunkowe, przydatne podczas czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, z drugiej strony przyjemnie jest zażyć relaksującej kąpieli w nastrojowym otoczeniu. Wybierając oświetlenie do łazienki, powinniśmy pamiętać o wybieraniu produktów o podwyższonym stopniu ochrony IP. Połączenie plafonu sufitowego lub kinkietów i mocnych reflektorów dobrze sprawdza się w każdej łazience. Na m2 powierzchni łazienki powinno przypadać minimum 200 lumenów.

 

Żarówki w kuchni: jaka moc będzie odpowiednia?

Kuchnia to szczególne domowe pomieszczenie i wymaga dedykowanych rozwiązań oświetleniowych. Tworząc kompozycję lamp wiszących, spotów i kinkietów stawiamy na równomierne oświetlenie przestrzeni roboczych. Funkcję głównego oświetlenia pomieszczenia może przejąć kinkiet z kilkoma kierunkowymi reflektorami lub prosty plafon sufitowy. Ilość punktów świetlnych i ich moc nie różni się w kuchniach ciemnych i posiadających okno. Plan oświetlenia dopasowujemy do warunków panujących po zmroku. Dobre oświetlenie kuchni to 350-400 lumenów na m2.

 

Już wiesz jakie żarówki najlepiej będą pasowały do Twojego pokoju? Teraz pora na zakup nowej, designerskiej lampy. Tysiące ciekawych rozwiązań oświetleniowych czekają na Ciebie w naszym sklepie internetowym.