Wybór odpowiedniego kinkietu ściennego nie należy do prostych. Oświetlenie takie powinno zapewniać intymne, przyjemne dla oka światło. W żadnym wypadku nie może razić w oczy, czy męczyć. W La Faktoria znajdziecie idealne kinkiety, pasujące do rozmaitych lamp wiszących. W razie potrzeby służymy poradą w zakresie odpowiedniemu zamontowania kinkietu i dopasowania go do stylistyki i charakteru Twojego wnętrza.
Kinkiet - pojedynczo, w parach, w grupie:
Kinkiet to specyficzne źródło światła, które szczególnie widowiskowo prezentuje się w parach i grupach. Istnieją miejsca, w których potrzebny będzie dokładnie jeden kinkiet. Są to: blat lub biurko robocze, wnęka lub kąt w ścianie, czy przestrzeń nad zlewozmywakiem w kuchni. Równoległe umieszczenie kinkietów po dwóch stronach łóżka, lustra czy kominka daje wrażenie uporządkowania, jest symetryczne i przyjemne dla oka. Kinkiety w grupach lub parach zagrają także w jadalni, pokoju dziennym, przedpokoju, na schodach (umieszczane symetrycznie, wraz ze zwiększającą się wysokościach, lub jako drobne oświetlenie spotowe, tuż nad listwą przypodłogową. Dobrym wyborem będzie np.- Vasily od Axo Light, kinkiet, który sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Na uwagę zasługuje tez wiele pozycji od Artemide. Kinkiet ścienny Edge będzie wyglądał oszałamiająco w pojedynkę, w parze jak i w grupie. Seria kinkietów ściennych Telfo, także od Artemide idealnie sprawdzi się, gdy potrzebujecie kilku kinkietów różnych wielości, utrzymanych w minimalistycznej, choć niezwykle eleganckiej stylistyce.
Kinkiet jako samodzielne oświetlenie kierunkowe:
Umieszczenie oświetlenia kierunkowego na ścianie to wielka oszczędność miejsca, szczególnie w niewielkiej sypialni. Oświetlenie takie umożliwi rezygnację z oświetlenia kierunkowego lub dużej lampy sufitowej. Warto postawić na funkcjonalność i wybrać klasyczny kinkiet o ruchomym kloszu. Idealnie w tej roli sprawdzi się Demetra Faretto Parete od Artemide. Jako oświetlenie zadaniowe polecamy Państwu kinkiety z bestsellerowej serii Tolomeo.. Alternatywą dla tej lampy może być niewielkich rozmiarów kinkiet Jet LED, sprawdzi się jako oświetlenie pomocnicze np. przy łóżku. Dla wnętrz w stylu klasycznym polecamy produkt od Axo Lifht - kinkiet ścienny Clavius.
Kinkiet - przezroczysty lub nie:
Dyfuzory kinkietów ściennych mogą prowadzić wiązkę światła w górę (sufit, ściana) lub w dół (podłoga, ściana). Podczas tworzenia w pomieszczeniu odpowiedniej atmosfery warto zwrócić uwagę na oprawy posiadające ściemniacz. Klosze transparentne i przezroczyste dadzą mocniejsze światło. Klosze nieprzezroczyste - światło bardziej dyskretne. Jeśli chcemy nadać aranżacji bardziej intymny klimat - warto postawić na pełny klosz. Wykorzystanie klosza otwartego daje wnętrzu lepsze doświetlenie, za sprawą światła odbijającego się od podłogi lub sufitu,
Kinkiet skierowany ku górze, a kinkiet skierowany ku dołowi:
Klosz skierowany ku dołowi da więcej światła, sprawdzi się więc jako oświetlenie zadaniowe, do czytania lub do oświetlenia stołu. Klosze skierowane do góry zapewnią subtelniejsze światło, tworzące w pomieszczeniu klimat sprzyjający odpoczynkowi. W przypadku kinkietów o kloszach skierowanych ku górze możemy pozwolić sobie na kinkiet o znacznie większej mocy, ułożenie to sprawi, że wiązka światła nie będzie nas razić w oczy. W przestrzeniach nieumeblowanych (klatka schodowa, korytarz) warto postawić na kinkiet świecący w górę i w dół, w takich warunkach łatwo dostrzegalne będzie jego pełne piękno. Praktyczne kinkiety o regulowanych kloszach to z całą pewnością Birdy, w serii oprócz kinkietów dostępnych jest wiele lamp, umożliwiających stworzenie spójnej kompozycji. Dla wielbicieli form minimalistycznych polecamy Melete od Artemide.
Wysokość, na jakiej najczęściej montuje się kinkiet ścienny to:
Wszystko zależy od wysokości pomieszczenia i mebli w nim już występujących. Nie ma jednej zasady określającej wysokość, na której zawiesić kinkiety. Jako punkt wyjścia należy przyjąć wysokość ok. 2 m. i od tego punktu zacząć rozważania, czy umieścić go wyżej czy niżej.
Kinkiet niebanalny
Ciekawym zabiegiem stylizacyjnym będzie wykorzystanie kinkietu "nieoczywistego". Najciekawsze propozycje tego typu ma w swojej ofercie skanydawska marka Nordern Lighting. Polecamy Państwu chociażby Snakkes, kinkiet ścienny posiadający w przedniej części specjalną, akrylową powłokę, po której można pisać np. markerem. Jeśli chcemy przeznaczyć na kinkiet powyżej 5000 zł i mamy wnętrze w stylu skandynawskim naszym faworytem jest Moo.- jeden z najbardziej ekstrawaganckich kinkietów w naszej ofercie.