Lafaktoria Lafaktoria

Lampa Flowerpot od Andtradition: hipisowski manifest

Najlepszy, ponadczasowy design często wyróżnia to, że powstaje w związku z określoną, światłą ideą. Tak było w przypadku lampy Fowerpot, która dziś znajduje się w ofercie duńskiej marki Andtradition. Projekt ten nawiązuje do hippisów i przemian obyczajowych lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Jego wyraziste kolory i geometryczne kształty zachwycały trzydzieści lat temu, zachwycają i dziś. Lampa wisząca Flowerpot to dzieło Wernera Pantona, któremu udało się zamknąć pełnię nastrojów społecznych tamtych lat w jednym, skromnym projekcie lampy. W zapewnieniu klientom pełnej wolności, jaka charakteryzowała generację flower-power Panton stworzył kompletną serię lamp: lampę wiszącą, stołową i podłogową. Szeroki wybór kolorów i rodzajów sprawia, że klient może poczuć się wolny, niczym przedstawiciel rewolucji obyczajowej lat 60. 

 

Wyjątkowa lampa Flowerpot

Inspiracją do stworzenia projektu tej wyjątkowej lampy były rewolucje studentów w Stanach Zjednoczonych i Paryżu, którzy żądali obalenia starego systemu wartości. Młodzi chcieli, by na świecie zapanował pokój, miłość i wszechobecna harmonia. Verner Panton stworzył metalową formę o idealnym kształcie. Najważniejszą rolę odegrały tu kolory, lampa dostępna jest w wielu wyrazistych odcieniach, które nadają lampie ciekawego charakteru. Półokrągły klosz nawiązywał do kwiatu, symbolu ruchu hipisowskiego. 

 

Hippisi, a światowy design

Historia generacji "Dzieci Kwiatów", wynikającej ruchu flower-power, którym inspirowana jest lampa Andtradition Flowerpot rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, w roku 1967. W środku upalnego lata, w San Francisco odbył się festiwal "The Nord s First Human Be In ". Nie zdawało sobie sprawę, że wydarzenia, które pociągną za sobą koncerty będą przedmiotami badać socjologów z całego świata. Przy scenach zgromadziła się zbuntowana młodzież, która oczekiwała, że porządek świata ulegnie zasadniczym zmianom. To właśnie wtedy zrodziły się kultowe hasła takie jak "All people are one", "Fuck hate" oraz nieśmiertelne "Make Peace". Hasła te aktualne są do dziś, choć na przestrzeni wieków zyskują nowe znaczenia. Są aktualną odpowiedziom na trapiące świat problemy. Powyższe hasła zostały uznane za manifest pokolenia. Hasła zunifikowano w postaci jednego symboli. Była nim pacyfka. Młodzi gniewni zdecydowanie sprzeciwili się konsumpcjonizmowi. Odrzucili mieszczańskie ideały życia, jakie uwodziły ich rodziców. Szukali sposobu, by żyć pełniej i radośniej. Nie zależało im na wartościach materialnych. Ruchy hipisowskie powstały z wcześniejszych beatników. Wzorowały się na ideologii tego ruchu, jednak też sporo do niej dołożyły. Ruch hipisowski został nazwany w ten, a nie inny sposób z inspiracji angielskimi słowami "to be hip", co znaczy być na czasie, płynąć z prądem, cieszyć się chwilą. Słowo to stanowiło bazę do powstania słowa hippie, w Polsce występującego jako hipis. Do słynnych Dzieci-Kwiatów możemy zaliczyć choćby Micka Jaggera z zespołu The Rolling Stones.

 

Projektant, Wizjoner – Verner Panton

Verner Panton, odpowiedzialny za projekt kultowej lampy Flowerpot żył w latach 1926-1998. Świat designu uznaje go za jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. Jego innowacyjne projekty wyprzedzały swoją epokę. Były maksymalnie futurystyczne, ściągały na siebie uwagę i zachwycały kunsztownym wykonaniem. Verner Panton wprowadził prawdziwą innowacje, jeśli chodzi o wykorzystanie tworzyw sztucznych w designie. Jego projekty, żywe do dziś bazowały na mocnej, wyrazistej kolorystyce. Kolorystyka ta była mocno zakorzeniona w wartościach, jakie wyznawała generacja flower-power. Design, tworzył był niezwykle pożądany w latach 60, moda na Pantona wróciła z początkiem nowego millenium. Światową sławę przyniosły mu projekty mebli i przezroczystych krzeseł "duchów", które są do dziś produkowane. Panton zdobył fachowe wykształcenie. Ukończył Technical School w Odense. Następnie zdobył dyplom Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Przez dwa lata pracował z jednym z najbardziej znanych twórców designu, Arne Jacobsenem. Po dwóch latach otworzył własne studio projektowe. Zasłynął z projektów całych wnętrz. Jego realizacje łączyły elementy psychodeliczne i radykalnie nowoczesny design. Królowały w nich gięte meble, wyraziste tkaniny i przyciągające wzrok lampy. Jest znany ze stworzenia projektu wystroju restauracji Hotelu Astoria w norweskim mieście Trondheim, w której królowały geometryczne wzory oraz meble o cylindrycznych formach.

 

Designerskie lampy Flowerpot dostępne są w naszym sklepie internetowym