Lafaktoria Lafaktoria

Lampy ze szkła barwionego - historia, produkcja i designerskie propozycje marki Sylcom.

 

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne wnętrze, w którym nie pojawiają się szklane elementy. Jednoznacznie utożsamiamy je z zastawą stołową, dodatkami do wnętrz i oczywiście kloszami lamp. Oświetlenie wykonane z kolorowego szkła odnajdzie się w każdym domowym pomieszczeniu od kuchni przez pokój dzienny aż po łazienkę. Decydując się na zakup kolorowej lampy możemy dodać przestrzeni wyrazistości lub wytonować jej wygląd. Oprawy w jasnych kolorach sprawią, że aranżacja pozostanie słoneczna nawet w pochmurny dzień.

Jeśli Twoje wnętrze jest zbyt ciemne i szukasz prostego sposobu na dodanie mu nieco optymizmu, zakup lampy ze szkła barwionego w ciepłym kolorze będzie strzałem w dziesiątkę. Półprzezroczyste i w pełni kolorowe klosze ze szkła barwionego wróciły do rynkowych trendów wnętrzarskich w 2020 roku. Przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawych lamp szklanych, które zachwycają formą i uwodzą kreatywnymi rozwiązaniami technologicznymi. Prezentujemy lampy z dmuchanego szkła od Soluzioni Sylcom, które oddają pełnię piękna szkła barwionego.

 

Krótka historia szkła

Szkło barwione jest z nami od lat. To najstarszy typ szkła! Wiele źródeł utożsamia odkrycia w zakresie produkcji szkła z IV tysiącleciem p.n.e. Według nich powstanie szkła zawdzięczamy rzemieślnikom z Egiptu i Mezopotamii, którzy chcieli tworzyć przedmioty imitujące kamienie szlachetne. Szkło modelowano przez wyciskanie w formie z terakoty, szklane bryły rzeźbiono też na zimno. Cieszące się wielką popularnością wśród starożytnych elegantek szklane ozdoby otrzymywano przez owijanie nitki szklanej wokół drutu lub przez zanurzanie drutu w roztopionym szkle.

Lata temu ludzie zastanawiali się nad budową piasku i odkryli, że podgrzewając go razem z popiołem można uzyskać półtransparentny materiał o wysokiej twardości. Stwierdzenie, że historia zatacza koło, nie jest tutaj nadużyciem. Pierwsze tafle szklane miały jakąś barwę. Ówczesne metody produkcyjne nie były doskonałe i szkło nabierało koloru za sprawą zanieczyszczeń, zawartych w składnikach używanych do jego wytworzenia. Szkło z dawnych lat zdecydowanie różniło się od szkła barwionego w dzisiejszym rozumieniu. Poprzedni produkt nie zachwycał wyrazistymi kolorami ani półprzezroczystością.

 

Szkło barwione — jak powstaje współcześnie?

Jeśli chcemy nadać szklanej masie pożądanego koloru, wszelkie czynności muszą zostać przeprowadzone jeszcze na etapie produkcyjnym. Gdy szklana masa jest stopiona i osiąga odpowiednią temperaturę, dodawane są do niej różnorodne związki, mające na celu nadanie masie określonego koloru:

  • biały opal - fluoryt, kriolit, arszenik, fluorokrzemian sodu, mączka kostna,
  • czarny - związki manganu lub kobaltu w większej ilości,
  • czerwony - miedź metaliczna, związki miedzi, selen i złoto metaliczne lub jego sole,
  • żółty - związki kadmu, siarki, ceru, tytanu, srebra,
  • przydymiony - związki niklu z żelazem i manganem,
  • fioletowy - związki manganu, również z dodatkiem selenu,
  • brunatny -związki żelaza z manganem, grafit, koks, trociny,
  • różowy - selen, jego związki, chlorek złota,
  • niebieski - związki kobaltu i miedzi,
  • zielony - związki żelaza i chromu.

 

Kolorowe szklane lampy designerskie Sylcom

Lampy ze szkła od Sylcom powstają z pasji do piękna. Ich projekty pełnymi garściami czerpią z tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, aktywnie szanując tradycję, lecz także sympatyzując ze współczesnymi trendami. Dzięki temu lampy Sylcom przypadną do gustu zarówno entuzjastom klasycznych produktów oświetleniowych, jak i nowoczesnych lamp stworzonych w oparciu o najnowocześniejsze technologie optyczne. W portfolio Sylcom znajdziemy także klasyczne lampy z modułami LED, łączące tradycję i współczesność.

Kolekcje lamp Sylcom opowiadają nowe historie i opisują przypadki związane z odwiecznie znanymi emocjami. Paleta kolorów lamp Sylcom czerpie z życia miasta: różowawej czerwieni cocciopesto, zieleni wody, błękitu nieba, dachu zdobionego freskami, żółci złotych mozaik, piasku i zachodów słońca. Zasady obróbki szkła w manufakturze Sylcom pozostały niezmienione do dziś, jednak nowością w dziejach marki są żyrandole i lampy wyposażone w moduły LED. Rzemieślnicza produkcja zapewnia projektom pełną autentyczność i efektywność oświetleniową. Żyrandole, które wydają się kute przez światło, które materializuje się, aby ozdobić modernistyczne wnętrza eleganckim blaskiem i klasą, z jaką oświetlały sale starożytnych pałaców weneckich.

 

Szklana lampa z bąbelkami powietrza Arphos Sylcom

Lampy z serii Arphos od Sylcom odwołują się do mitologii. Piana morska ma szczególne znaczenie w starożytnej Grecji, to właśnie z niej zrodziła się bogini Afrodyta. Dziś jej piękno materializuje się w postaci małych, szklanych lamp pełnych uroku a dostępnych w kolekcji lamp Aphros zaprojektowanej dla marki Sylcom przez Favaretto Oriano. Zachwycająca kolekcja opraw ze szkła dmuchanego, w której znajdziemy lampy w wersji wiszącej, ściennej i sufitowej łączy różnorodność kształtów i kolorów z atrakcyjnym rozświetleniem wnętrza. Klosz ukazuje piękno szkła oraz oferuje widowiskową grę refleksów świetlnych na gładkiej powierzchni usianej mini bąbelkami. W serii dostępne są lampy w kolorach: ametyst, transparentny, niebieski, szary, oceaniczny i topaz.

 

Lampa z metalu i szkła Lulu od Sylcom

Lampa Lulu zaprojektowana przez Rinaldi Domenico odnajdzie się w we wnętrzach nowoczesnych oraz tych utrzymanych w stylu glamour. To efektowna konstrukcja, która skupia się na kształcie pierścienia wypełnionego szkłem dmuchanym. W manufakturze marki Sylcom stopione szkło jest wylewane przez rzemieślnika na powierzchnię, a następnie rozciąga się je od środka do krawędzi w koncentrycznych okręgach. Szkło przestaje rozpływać się w formie, gdy napotyka element w kształcie pierścienia, wówczas osiąga pożądany kształt.

Lampa Lulù Sylcom powstała z chęci przełożenia bardzo prostej procedury twórczej na element świetlny poprzez opracowanie precyzyjnej formy pierścienia. W rzeczywistości to pierścień staje się elementem dekoracyjnym, który rozjaśnia trzymane przez siebie barwione szkło. W kolekcji dostępne są lampy w wykończeniu niklowanym lub złotym. Elementy ze szkła barwionego w kolorze: ametyst, transparentny, niebieski, dymiony, oceaniczny i topaz.

 

Smukła lampa szklana Diva od Sylcom

Elegancka lampa Diva kojarzy się z falistymi liniami klasycznych rzeźb przedstawiających zmysłowe bóstwa kobiece. Dmuchane szkło ujawnia się w swojej najczystszej istocie poprzez grę przezroczystości, delikatnych tonów i żłobień. Całość wygląda niezwykle naturalnie, jakby oprawa została zaprojektowana przez światło płynące po gładkich powierzchniach. Źródło światła tworzy lustrzane efekty, żeby osiągnąć ten efekt, zostało ono celowo umieszczone w dolnej części.

W ten sposób zapewnia pomieszczeniu idealne oświetlenie bezpośrednie, niezależnie od tego, czy źródła światła są instalowane pojedynczo, czy w grupach. Projekt Tonetto Massimo dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Szkło barwione może być wykonane w kolorach: ametyst, bursztyn, mlecznobiały, kość słoniowa, transparentny, niebieski, dymiony, szary, zielony.

 

Orientalna lampa szklana Casa Blanca Sylcom

Lampa Casa Blanca łączy weneckie tradycje obróbki szkła z motywami znanymi ze świata orientalnego. Szklany klosz lampy to harmonijne połączenie atrakcyjnych kształtów i efektownych wzorów. Kolekcja składa się z lamp wiszących, sufitowych oraz ściennych, które komponują się z wnętrzami za pomocą zjawiskowych odbić światła.

Wersje z mlecznobiałym lub bursztynowym wykończeniem idealnie pasują do wyrafinowanych, współczesnych przestrzeni. Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach klosz z tłoczonymi elementami podkreśla kunszt pracy włoskich rzemieślników. Barwione szkło dodaje całości luksusowego charakteru. Taka lampa świetnie odnajdzie się we współczesnym apartamencie, luksusowym hotelu, jak i wszystkich innych, reprezentacyjnych przestrzeniach.

 

Pałacowy żyrandol Bucintoro od Sylcom

W projektach Sylcom zakochają się także miłośnicy klasycznie pięknym form. Szklany żyrandol Bucintoro olśniewa luksusem. Projekt jest ściśle związany z historią Wenecji i ma na celu utrwalenie weneckiej tradycji szklarskiej na przestrzeni wieków. Kontury, wykończenia i detale są inspirowane latarniami zdobiącymi wspaniały statek Dożów o nazwie Bucintoro. Żyrandol składa się z ponad czterystu szklanych elementów. Każdy z nich został wykonany ręcznie. Forma lampy Bucintoro odnajdzie się we współczesnym pałacu wykończonym materiałami najwyższej klasy.

 

W lampach ze szkła barwionego zaklęty jest odwieczny kunszt pracy włoskich rzemieślników. Odkryj ich wszechstronność i przekonaj się, która lampa szklana będzie najlepiej prezentować się w Twoim wnętrzu.