Lafaktoria Lafaktoria

Marka Gubi rozszerza kolekcję lamp Multi-Lite: poznaj stylowe duńskie oświetlenie.

W kultowej kolekcji klasycznych opraw oświetleniowych Multi-Lite od Gubi pojawiły się małe lampy wiszące oraz lampa stołowa. Od teraz w modnej kolekcji dostępne są aż cztery typy produktów, które pozwalają na stworzenie spójnej i ciekawej kompozycji oświetleniowej w każdym, nawet najbardziej przestronnym pomieszczeniu. Charakterystycznym elementem lamp Multi-Lite jest klosz składający się z dwóch cylindrycznych form. Sfery otoczone metalowym pierścieniem można dowolnie przesuwać, abażury pozwalają na kierowanie wiązki światła w górę, w dół lub asymetrycznie. Malowane na biało wnętrze klosza dobrze odbija światło źródła. Projekt Multi-Lite marki Gubi chwali złotą erę duńskiego designu i dodaje wyjątkowości każdej aranżacji wnętrza. Poznaj jedną z najsłynniejszych duńskich lamp, która debiutowała na światowych rynkach w 1972 roku i do dziś prezentuje się świeżo i niebanalnie.

 

Fenomen duńskiego designu

Jednym z pierwszych skojarzeń, jakie usłyszymy pytając o Królestwo Danii, będzie design. To narodowa duma mieszkańców tego skandynawskiego kraju. Świat zakochał się w jego prostocie i jedynym w swoim rodzaju stylu. Funkcjonalne formy, mające korzenie w tradycyjnym rzemiośle zachwycają wysoką jakością wykonania. Duńskie lampy i meble doskonale odnajdują się w przestrzeniach utrzymanych w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Dania od lat słynie z jedynej w swoim rodzaju architektury, sztuki projektowania mebli i oświetlenia. W ostatnich latach wyrasta także na potęgę w tworzeniu zaawansowanych artykułów przemysłowych, od tekstyliów przez produkty medyczne oraz zabawki.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku narodziła się właściwa koncepcja duńskiego designu, który zdobył popularność na arenie międzynarodowej. W tamtych czasach wzornictwo skandynawskie zaczęło płynnie łączyć się z kulturą i mentalnością mieszkańców Północy. Na rozwój wzornictwa w stylu „Danish Design” miało wpływ dość późne uprzemysłowienie kraju. Rewolucja przeniosła tradycje artystyczne do produkcji na masową skalę. Lampy i meble w duńskim stylu skandynawskim charakteryzuje organiczny funkcjonalizm. Proste formy doskonale łączą się z geometrycznymi kształtami, doskonale realizując koncepcję projektowania przedmiotów, które nawiązują interakcje z człowiekiem i jego narzędziami. Gubi, jak i inne marki skandynawskie produkujące oświetlenie stawia na materiały wysokiej klasy oraz upraszcza znane formy, by znajdować w nich coraz to nowe funkcje i zalety. Dzisiejszy duński design pełnymi garściami czerpie ze złotej ery. W zglobalizowanym świecie dzieła skandynawskich projektantów zachowują własną tożsamość. Twórcy perfekcyjnie łączą odpowiedzi na wymagania nowoczesnego społeczeństwa z prawdziwie duńskim stylem nie do podrobienia.

 

Metalowe lampy Multi-Lite od Gubi.

Seria lamp Multi-Lite od Gubi chwali złotą erę duńskiego designu. Lampy wyposażone w klosz o charakterystycznym kształcie umożliwiają kreowanie w pomieszczeniu wyjątkowej atmosfery. Poprzez indywidualne obracanie elementów klosza, lampę można przekształcić na wiele sposobów. Luksusowa lampa Multi-Lite zmienia się zgodnie z potrzebami chwili, emitując przyjemne dla oka, ciepłe światło. Dziś w serii Multi-LIte od Gubi dostępne są:

 

  • duża lampa wisząca,
  • mała lampa wisząca,
  • lampa stołowa,
  • lampa podłogowa.

Oryginalna duża lampa Multi-Lite od Gubi została zaprojektowana w 1972 roku. Louis Weisdorf przeprowadził swojego rodzaju twórczy eksperyment i zrezygnował z zastosowania powtarzających się elementów w kloszu lampy. Artysta perfekcyjnie oddał swoje zamiłowanie do różnorodności. Charakterystyczny klosz składający się z dwóch cylindrycznych elementów stanowi bazę lampy, a metalowy pierścień, który obejmuje elementy ruchome, umożliwia dowolne obracanie sfer. Ćwierć-kuliste klosze dodają projektowi ponadczasowo pięknego stylu. Lampy Multi-Lite pasują dzięki temu do każdego wnętrza domowego, biurowego oraz komercyjnego. Do oferty dołączyła także mniejsza lampa wisząca, która tworzy ciekawe kompozycje ze swoją większą siostrą. To moc kreatywnych rozwiązań do oświetlenia przestronnych wnętrz.

Lampa stołowa to nowość w serii Multi-Lite od Gubi. Oprawa daje wiele możliwości kierowania światłem. Ruchome elementy klosza mogą być skierowane ku górze, czyniąc z lampy wymarzone źródło światła do czytania lub prac ręcznych. Pozostałe możliwości to skierowanie elementów ku dołowi lub ustawienie asymetryczne, dające artystyczny efekt świetlny w pomieszczeniu. Ponadczasowa i elegancka lampa stołowa wydaje się być kunsztowną rzeźbą. Dekoracyjna oprawa stanowi ewolucję na temat lampy wiszącej Multi-Lite. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach domowych, hotelowych oraz wszelkiego typu przestrzeniach użyteczności publicznej i reprezentacyjnych biurach.

Filozofia projektowania Louisa Weisdorfa łączy elementy klasyczne i współczesne, co jest świetnie widoczne w projekcie lampy podłogowej Multi-Lite. Dzięki ponadczasowej elegancji i jedynemu w swoim rodzaju stylowy udało się stworzyć wielofunkcyjną oprawę, która wprowadza wyjątkowy klimat do każdej przestrzeni. Projekt z 1973 roku odzwierciedla twórcze pasje designera oraz uwypukla jego umiłowanie do różnorodności. Dzięki unikalnej konstrukcji, dwa przeciwstawne elementy budujące klosz lampy Multi-Lite są sterowane zgodnie z potrzebami chwili. Dekoracyjna lampa podłogowa Multi-Lite jest ewolucją lampy wiszącej w typowo duńskim stylu i doskonale nadaje się do wykorzystania w aranżacji gabinetu, salonu lub sypialni.

 

Louis Weisdorf: wizjoner i twórca niesamowitych lamp

Louis Weisdorf urodził się w 1932 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów i architektów pochodzących z Danii. Wkrótce po ukończeniu The Royal Danish Academy of Fine Arts w Kopenhadze rozpoczął pracę w zawodzie. Twórca eksperymentował z projektowaniem graficznym, tworzeniem wyjątkowych aranżacji wnętrz, sztukami przemysłowymi oraz planowaniem zagospodarowania terenów rekreacyjnych. Sam opisywał swoją karierę jako wszechstronną, co jest dobrym podsumowaniem drogi zawodowej tego mistrza duńskiego wzornictwa. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, Louis Weisdorf założył własne studio projektowe w Kopenhadze. Dzielił studio z Ole Pantonem, bratem znanego i cenionego twórcy krzesła Panton Chair.

Kreatywny projektant rozpoczął współpracę z wieloma markami duńskimi, jak i zagranicznymi. Ściśle współpracował z Vernerem Pantonem, Poulem Henningsenem i Le Klintem. Louis Weisdorf żywo interesował się światłem i powtarzalnością elementów, które można dublować i budować z nich jedyne w swoim rodzaju przestrzenie, które chronią oko przed oślepiającym, bezpośrednim światłem żarówki. Zakup lampy projektu Weisdorfa to doskonała inwestycja. Wiele ikonicznych projektów mistrza duńskiego designu ma dziś wartość kolekcjonerską i osiąga zawrotne kwoty na licytacjach w prestiżowych domach aukcyjnych na całym świecie.

 

Poznaj wszystkie oprawy z kolekcji Multi-Lite od duńskiej marki oświetleniowej Gubi. Zamień zwykłe wnętrze w przestrzeń pełną elegancji i nastrojowego światła.