Lafaktoria Lafaktoria

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy wiszącej?

Lampy wiszące to rodzaj oświetlenia, ku któremu zwraca się zdecydowana większość klientów. Najpopularniejszy typ lampy jest jednocześnie najciekawszym. Szeroki wybór wiszących opraw oświetleniowych sprawia, że po dłuższych poszukiwaniach na 100% znajdziemy wymarzoną lampę. Określając styl swojego wnętrza, funkcję, jaką ma pełnić lampa oraz jej kolorystykę, polowanie na lampę wiszącą będzie ułatwione. Takie lampy wiszące przybierają różnorodne formy, mogą być minimalistyczne i prawie niewidoczne lub dekoracyjne i stanowiące główny element wystroju salonu, sypialni lub gabinetu. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze lampy wiszącej? Rozwiewamy wasze wątpliwości poniżej. 


 
Jakie lampy wiszące są dostępne na rynku? 

W ofercie naszego sklepu znajdziecie lampy wiszące z jednym lub wieloma kloszami, a także dekoracyjne żyrandole wyposażone w kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt źródeł światła. Kompromisem pomiędzy dwoma typami lamp będzie skorzystanie z pojedynczych opraw i zamontowanie ich w kilku miejscach. W mniejszych wnętrzach sprawdzą się lampy z pojedynczym kloszem, wystarczy, że zostaną uzupełnione przez lampę stołową lub podłogową. Obszerne przestrzenie dają nam możliwość stworzenia zaawansowanej aranżacji oświetleniowej, opartej o kilka typów lamp. Lampy o kilku kloszach lub lampy na szynoprzewodzie doskonale sprawdzają się nad stołem jadalnym czy blatem roboczym. Kilka punktów świetlnych pozwala na ich wygodne ustawianie, w zależności od potrzeb chwili. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji długości zawieszenia. Duży klosz może wymagać uniesienia, jeśli pokój nie należy do wysokich. W bardzo wysokim wnętrzu możemy pozwolić sobie na opuszczenie klosza. 

 
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy wiszącej?

   Przed zakupem lampy wiszącej warto zastanowić się nad funkcją danej oprawy. Wiele nowoczesnych lamp posiada funkcje, które przydają się w pomieszczeniach łączących kilka stref. Wybór lampy ze ściemniaczem lub efektownego żyrandola, pozwoli na wprowadzenie do pomieszczenia odpowiedniego klimatu, jeśli spędzamy romantyczny wieczór z drugą połówką lub organizujemy seans filmowy. Możliwości montażu lampy wiszącej jest wiele. Stół w jadalni, wyspa kuchenna czy sam środek pokoju dziennego. Jeśli szukamy stricte dekoracyjnej oprawy wybór jest niemal nieograniczony. Schody zaczynają  się, gdy lampa ma pełnić rolę oświetlenia dekoracyjnego i funkcjonalnego. Światowi projektanci od lat pracują nad połączeniem tych pożądanych wartości. 

 
 
Styl a lampa wisząca: naturalne materiały, metal czy pałacowa forma?

   Wybierając lampę do domu lub mieszkania należy dopasować ją do charakteru wnętrza. W nowoczesnych przestrzeniach odnajdują się lampy o geometrycznych formach. Ich klosze wykonywane są z różnorodnych materiałów od stali przez tworzywa sztuczne po dmuchane szkło. W ciepłych aranżacjach skandynawskich świetnie odnajdują się lampy z drewna lub papieru. Podkreślają one naturalny charakter wnętrza. Dobrze, jeśli utrzymane są w jasnej kolorystyce. Styl skandynawski lubi kolorowe detale, odpowiednim wyborem będzie także metalowa lub pokryta emalią lampa wisząca w wyrazistym kolorze. Lampy wiszące do wnętrz utrzymanych w stylu loftowym to surowe formy. Źródła światła często są odkryte. Projektanci osadzają żarówki w metalowych, chromowanych lub mosiężnych ramionach. Wnętrza w stylu glamour pozwalają na wybór lampy z drobnych kryształów, utrzymanej w czerni lub srebrze. 


 
Jaki rozmiar lampy wiszącej będzie odpowiedni do mojego wnętrza? Na jakiej wysokości zawiesić lampę?  

   Rozmiar lampy jest niezwykle istotny w przypadku lamp wiszących. W obszernym pomieszczeniu podzielonym na kilka stref nie powinniśmy stawiać na małe, pojedyncze lampy wiszące. W takich okolicznościach sprawdzi się duży, wieloramienny żyrandol, świecący mocnym światłem. Taki sam żyrandol przytłoczy aranżację niewielkiego pomieszczenia. Dopasuj rozmiar lampy do wysokości i wielkości pokoju. W małej, wysokiej łazience utrzymanej w stylu art-deco sprawdzi się duży żyrandol, jednak musi być ona naprawdę wysoka. Nie zapominajmy o klasie szczelności opraw, nie każda sprawdzi się w pomieszczeniach o większej wilgotności. W  niewielkich wnętrzach dobrze będzie skupić się na oświetleniu każdej strefy. Popularnym rozwiązaniem, stosowanym przez architektów od lat jest montaż jednej oprawy w każdej strefie. Lampa może wisieć nad stołem w strefie jadalni, nad zestawem mebli wypoczynkowych w strefie relaksu oraz nad barem oddzielającym pokój dzienny od kuchni. Jeśli zależy nam na spójnej aranżacji oświetleniowej całej strefy warto zwrócić uwagę na serię lamp włoskich i hiszpańskich producentów. Marka Foscarini tworzy rozbudowane kolekcje lamp, które doskonale sprawdzą się w dużych przestrzeniach. Obszerna lampa podłogowa Tress może pełnić rolę lampy do czytania podczas gdy niewielkie kinkiety z tej samej serii podświetlą obrazy na ścianach lub półki. Jeśli chodzi o wysokość, na jakiej należy zawiesić lampę to istotna kwestia. Zależy ona od kilku czynników. Przyjmuje się, że lampa powinna wisieć ok. 2m od podłogi. Wyjątkiem są lampy nad stołami, wyspami kuchennymi i barami. W takim przypadku wystarczy umieścić ją na wysokości ok 1,5 m. 


 
Lafaktoria.pl to kilkadziesiąt tysięcy wyjątkowych lamp wiszących. Poznaj żywe ikony designu z XX wieku oraz gorące nowości hiszpańskich, włoskich i skandynawskich projektantów.