Lafaktoria Lafaktoria

Nowości od Fontana Arte: poznaj 10 designerskich lamp.

Odwiedzając hale wystawowe Targów Light+Building we Frankfurcie nie moglibyśmy pominąć stanowiska jednej z marek, które są dostępne w naszym sklepie praktycznie od początku naszej działalności. Fontana Arte produkuje lampy od 85 lat, działa z olbrzymią konsekwencją. W ofercie włoskiego producenta nie ma ani jednego przypadkowego produktu. Każdy z nich opowiada jakąś historię. Część nawiązuje do historycznych technik produkcji i obróbki szkła, inne sympatyzują z japońską sztuką ludową, jeszcze inne romansują ze stylem loftowym w nowoczesnym wydaniu.

Jedno jest pewne, Fontana Arte to lampy dyktujące trendy na światowych rynkach: ciekawe, intrygujące i doskonale wykonane. Ponadczasowe oprawy oświetleniowe, tworzone są z dmuchanego szkła i metali szlachetnych mają wielu entuzjastów na całym świecie. Jeśli szukasz jedynej w swoim rodzaju lampy stojącej, ściennej lub wiszącej poznaj propozycje Fontana Arte na 2018 rok. Lubisz organiczne formy? Zwróć uwagę na lampę Pinecone. Podoba Ci się modny odcień różowego złota? Spójrz na lampę Equatore. Lubisz lampy w stylu orientalnym? Kanji zabierze Cię w podróż do Japonii. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych lamp Fontana Arte z ostatnich lat.

 

1. Equatore: lampa w kolorze rosegold hitem tego sezonu.

Seria lamp Equatore debiutowała w tamtym roku, jednak zima 2018 przyniosła kilka dodatkowych wariantów tego udanego projektu. Projektantami lampy są mediolańscy projektanci, Oscar i Gabriele Buratti. Artystyczne połączenie różu, miedzi, szkła i chromu zwraca na siebie uwagę. Bracia designerzy zajęli się artystyczną interpretacją archetypu klasycznego abażuru. W ofercie włoskiego producenta pojawiła się duża lampa wisząca o średnicy 48 cm, stanowiąca dopełnienie dla mniejszych lamp wiszących, podłogowych i stołowych. Lampy Equatore wyglądają świetnie w pojedynkę, jak i w kompozycjach. Ich kolorystyka świetnie czuje się we wnętrzach mid-century modern oraz w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach.

Innowacyjność tego projektu polega na różnicy, pomiędzy klasycznym abażurem a wyjątkowym kloszem lampy Equatore. Wiązka światła jest generowana przez dwa dyski, które zostały umieszczone centralnie. Emitowane światło układa się warstwowo, jest regularnie rozprowadzane po powierzchni dysków, które w magiczny sposób oświetlają klosz. Miękko rozproszone światło sprzyja relaksowi. Kolorystyka lampy Equatore czyni z niej modny gadget tego sezonu. Lampa Equatore jest laureatem ubiegłorocznej edycji prestiżowego konkursu Archiproducts Design Awards w kategorii oświetlenie. Międzynarodowe jury konkursu ADA zwraca uwagę na współpracę pomiędzy makami i projektantami oraz innowacyjność projektów powstających podczas tych kooperacji. Na główną nagrodę mają szansę tylko projekty, które uważane są za znaczące, piszące historię współczesnego designu, architektury i wzornictwa. Lampa włoskiego producenta wygrała z blisko 600 konkurentami z całego świata.

 

Lampa wisząca Equatore LED - Fontana Arte

 

2. Galerie: marmurowa lampa w stylu mid-century modern:

Seria lamp Galerie to ukłon w stronę lamp naftowych z ubiegłej epoki. Estetyka oraz funkcjonalność tego projektu w subtelny sposób nawiązują do genialnych w swojej prostocie lamp, które swojego czasu oświetlały miliony domostw. Galerie to pochwała stylu Belle Epoque, czasów, w których wszystko jest możliwe. W czasach secesji XIX i XX wieku dominowały lekkie, faliste linie i połyskliwe, gładkie powierzchnie. Twórcy mebli i lamp zwracali uwagę na detale wykończeniowe, by z czasem detal zawładnął całym nurtem projektowania. Stylowe pikowania oraz ciekawe ornamenty dominowały we wnętrzach tamtego okresu. Klosze lamp Galerie składają się z czterech warstw dmuchanego szkła. Różnice w ich kolorach dają ciekawe wrażenie optyczne.

Lampa zachowuje się jak kameleon, a kolor jej klosza zależy od tego, czy jest włączona, czy wyłączona. Ciepła barwa bursztynu w mgnieniu oka może zamienić się w chłodną i elegancką biel. Odwołanie do czasów belle epoque podkreśla skórzany pasek, służący do zmiany położenia klosza zgodnie z potrzebami chwili. W serii dostępne są lampy podłogowe, w tym lampa do czytania. Szkło, skóra, metal i marmur w jednym projekcie? Tylko Fontana Arte potrafi połączyć je w taki sposób, by całość wyglądała bogato, elegancko i stonowanie na raz.

Za projekt lampy Galerie odpowiadał młody twórca, Federico Peri. Projektant urodził się w 1983 roku w Montebelluna, niedaleko Treviso. Po ukończeniu studiów na kierunku projektowanie wnętrz w Istituto Europeo di Design w Mediolanie przeniósł się do Paryża na stypendium artystyczne. Znalazł tam wiele inspiracji, które definiują jego późniejszą twórczość. Znalazł synergię pomiędzy historycznymi formami, a ich współczesną interpretacją. Gdy wrócił do Mediolanu, rozpoczął pracę w Vudafieri Saverino Partners, gdzie działał do 2011 roku. Otworzył własne studio, zajmując się głównie wnętrzami i meblami. Współpracuje z producentami, markami odzieżowymi. Projektuje dzieła sztuki użytkowej ściśle związane z tożsamością danej osoby. Prestiżowa międzynarodowa galeria Nilufar z siedzibą w Mediolanie. W 2016 roku był nominowany do nagrody German Design Awards.

 

Lampa stojąca LED - Galerie Fontana Arte

 

3. Giova: lampa stołowa o wielu funkcjonalnościach.

Lampa Giova wprowadza klasyczny styl Fontana Arte w XXI wiek. Lampa została zaprojektowana w 1964 roku, jednak niedawno zyskała energooszczędne, ledowe oblicze. To debiut projektowy mistrza designu Gae Aulentiego. Przezroczysty klosz umieszczony został na metalowej podstawie. Zamknięto w nim mgliste, opalowe szkło, przez co forma nabrała wyjątkowości i tajemniczego wyglądu. Na większej misie umieszczono owalną formę ze szkła zdobionego nieregularnymi pęcherzykami powietrza. Górna część lampy może służyć jako wazon na kwiaty lub misa na owoce. Lampa, wazon i ozdoba pomieszczenia: 3 funkcje w lampie kompaktowych rozmiarów.

Gae Aulenti ukończyła Politechnikę w Mediolanie w 1953 roku i już trzy lata później stała się jednym z najbardziej twórców tego miasta. Pracowała nad projektami z dziedziny architektury, wnętrz, przemysłu i teatru. We wczesnych latach osiemdziesiątych była dyrektorem artystycznym w FontanaArte, tworząc ponadczasowe lampy i elementy wyposażenia dla firmy, które wciąż są w katalogu. W szczególności: lampa Giova (1964), stół Tavolo (1980) i stół Tour (1993). Wspólnie z Piero Castiglioni zaprojektował: rodzinę lamp Parola (1980), lampy ścienne Diamante (1986) i Calle (1988) oraz oświetlenie punktowe Diastema (1994). To wybitny architekt, mający na swoim koncie prestiżowe realizacje: renowację i nowy układ w Musée d'Orsay (1980-86) i Musée National d'Art Moderne w Centre Pompidou (1982-85); odnowienie Palazzo Grassi w Wenecji (1985-86); nowe wejście do stacji Santa Maria Novella we Florencji (1990); Palazzo Italia na EXPO '92 w Sewilli; przywrócenie dawnego Scuderie Papali w Rzymie (1999); renowacja Piazzale Cadorna w Mediolanie (2000); stworzenie projektów stacji „Museo” i „Dante” w Neapolu i przeprojektowanie Piazza Cavour i Piazza Dante w tym samym mieście (1999-2002).

 

 

4. Kanji: orientalne lampy dla miłośników japońskiego minimalizmu.

Kanji to rodzina wyjątkowych lamp, które stanowią reinterpretacje tradycyjnego orientalnego lampionu. Inspirowane cenioną, chińską porcelaną z czasów dynastii Ming łączą klasykę z nowoczesnością. Klosz lampy wykonano z dmuchanego szkła. Jest półprzezroczysty. Charakteru dodają mu subtelne plisowania. Środek skrywa wydajne źródło światła LED. Lampy Kanji wyglądają świetnie w pojedynkę, jak i w kompozycjach opartych o kilka, kilkanaście kloszy. Nazwa produktu pochodzi od chińskich znaków używanych w piśmie japońskim.

Autorem projektu lampy Kanji jest Denis Guidone. Ten młody twórca studiował architekturę na Politechnice w Mediolanie oraz na FAUP w Oporto. Zdobył wiele międzynarodowych nagród, w tym nagrodę IDA Design Award w Los Angeles. Otrzymał także nagrodę Brunona Munariego Gillo Dorflesa w 2009 roku na Triennale di Milano. Ma na swoim koncie nagrodę ADI 2010, oraz wyróżnienie w Young & Design 2012. Mieszka i pracuje między Mediolanem i Tokio. Działa w dziedzinach takich jak architektura i projektowanie produktu. Współpracuje z FontanaArte, Roche Bobois, Nava Design, Ichendorf, Serax. Tworzy także projekty zegarków dla znanych japońskich marek: Shuji Nakagawa i Arita Risogama.

 

 

5. Optunia: modne motywy roślinne, a nowoczesne oświetlenie.

Lampa LED Optunia to wyjątkowa propozycja firmy Fontana Arte nawiązująca do opuncji figowej. Jej interesująca forma łączy się z tegorocznymi trendami, przenoszącymi motywy roślinne w rozmiarze XXL na ściany i tapicerki mebli. Lampa Optunia dostępna jest w czterech wariantach: lampa stołowa, lampa sufitowa, kinkiet oraz lampa podłogowa. Produkt o wysokiej funkcjonalności. Klosze lampy obracają się, tworząc prawie 360-stopniowy kąt. Klosze ułożone są w dwóch płaszczyznach, pozwalają na ustawianie w pionie lub poziomie.

Seria lamp LED Optunia to projekt Claesson Koivisto Rune, szwedzkiej grupy architektów założonej w Sztokholmie w 1995 roku przez Mårtena Claessona, Eero Koivisto i Ola Rune. Panowie zaczynali działalność jako firma architektoniczna, na przestrzeni lat stali się uznanym na arenie międzynarodowej, multidyscyplinarnym biurem projektowym, kładącym równy nacisk na architekturę i design. To pierwsze szwedzkie biuro, które wystawiło w międzynarodowej sekcji na Biennale Architektury w Wenecji, w 2004 r. Studio Claesson Koivisto Rune stworzyło wyjątkowe projekty lamp i domów, które zostały nagrodzone w prestiżowych konkurach. Do najlepszych projektów szwedzkich architektów należy kolekcja domów Tind Prefab dla Fiskarhedenvillan, prywatna willa Widlund House na Öland, budynek Galerii Örsta w Kumla, dom kultury Sfera Building w Kioto i hotel Nobis w Sztokholmie.

Projektują dla międzynarodowych firm jak Arflex, Asplund, Blueair, Boffi, Capdell, Cappellini, Casamania, David Design, Dyscyplina, Dune NY, Fontana Arte, Kasthall, Living Divani, Offecct, Paola Lenti, Petite Friture, Swedese, Tacchini, Wästberg, pośród innych. Za swoją pracę otrzymali nagrody: German Design Award 2011, Designer of the Year 2011 i Furniture of the Year 2012 Elle Deco (Szwecja), mają na koncie tytuł projektanta roku 2014 Elle Décor Italia i Red Dot Design Award — Best of the Best 2014. To pierwsze biuro, w które stworzyło projekty nagrodzone Oscarem świata designu, czyli Red Dot w aż pięciu różnych kategoriach.

6. Pinecone: lampa wisząca inspirowana naturą.

Kolejną z inspirowanych naturą lamp Fontana Arte jest Pinecone. Klosz z dmuchanego szkła nawiązuje do dorodnego ananasa. W zależności od wybranej opcji może być przezroczysty lub mlecznobiały. Lampa powstaje zgodnie ze starożytnymi technikami obróbki szkła klatkowego. Roztopiona masa szklana wdmuchiwana jest do specjalnej formy. W zastygającej masie pojawiają się pęcherzyki powietrza, nadające każdej z lamp unikatowości. Lampa Pinecone łączy kilka gorących trendów: motyw organiczny, geometryczną formę i efekt kalejdoskopu. Autorką projektu lampy wiszącej i stołowej Pinecone jest Paola Navone. Dzieła włoskiej artystki określane są jako marzycielskie i eklektyczne: jej umysł i dusza są połączeniem smaków i kolorów.

Twórczyni szuka inspiracji na południu europy, skupia się na znanych, kochanych i wiecznie żywych motywach. Umiejętnie łączy je ze smakiem i formami zachodu; bogatymi tradycjami i dużą porcją otwartości. Wszystko to powoduje, że jej niekończąca się ciekawość świata i prowadzenie drobiazgowych badań, dotyczących materiałów, form i struktur skutkują powstawaniem wyjątkowych projektów lamp i mebli. Artystka łączy teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Paola Navone jest architektem, projektantką przemysłową, dekoratorem wnętrz i dyrektorem artystycznym. W 1983 roku zdobyła prestiżową nagrodę Osaka International Design Award. Zdobyła nagrodę projektowana roku 2000 magazynu Architektur & Wohen. W 2011 roku zdobyła nagrodę Elle Deco International Design Award. Paola Navone współpracuje z najważniejszymi firmami na arenie międzynarodowej i włoskiej scenie designu.

 

Lampa wisząca LED - Optunia Fontana Arte

 

7. Setareh: metalowa lampa do eleganckich wnętrz.

Seria lamp Setareh to zupełnie nowe spojrzenie na klasyczny design oświetleniowy. Mamy tu okrągły klosz z dmuchanego szkła w gustownym, satynowym wydaniu. Kula wygląda, jakby lewitowała w powietrzu. Osadzono ją w przypominającej pajęczą sieć, metalowej konstrukcji. Gra kształtów daje nam projekt pełen dynamiki. Światło z kuli rozprasza się w otaczającej przestrzeni, subtelnie oświetlając ramę. Odbicia wiązki świetlnej w metalu sprawiają, że wokół lampy powstaje tajemnicza poświata.

Kolekcja Setareh obejmuje kilkanaście lamp. Znajdziecie wśród nich żyrandole, lampy wiszące i lampy stołowe. Projekt powstał w Studio Francesco Librizzi, założonym w 2005 roku. Mediolańskie studio zajmuje się architekturą, wnętrzami i projektowaniem wystaw. Jego projekty badają związek między istniejącym dziedzictwem architektonicznym a budową nowych przestrzeni w nim. Architekci Francesca są autorami aranżacji włoskiego pawilonu na XII Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku oraz Pawilon Bahrajnu na Biennale w 2012 roku. Od 2008 roku, Francesco Librizzi współpracuje z uniwersytetami i akademiami wzorniczymi we Włoszech i za granicą.

 

Setareh - nowoczesna lampa metalowa LED od Fontana Arte

 

8. Tripod: nowatorskie spojrzenie na lampę podłogową.

Lampa podłogowa Tripod jasno pokazuje, że na temat klasycznej lampy na trójnogu można powiedzieć jeszcze wiele. To smukła, elegancka propozycja, która łączy lekkość i stabilność. Forma lampy ma starożytny rodowód. Zabiera nas w podróż do starożytnej Grecji, w której statyw symbolizował gościnność. Projekt Sofii Lagerkvist i Anna Lindgren. Członkinie szwedzkiej grup projektowej Front Design mają ciekawą metodykę pracy twórczej. Powstanie designerskich lamp poprzedzają dyskusje, eksperymenty i dogłębna eksploracja omawianych zagadnień.

Dzieła Front Design często przekazują obserwatorowi historię danego przedmiotu lub zjawiska, opowiadają o materiale, z którego jest wykonana lub o konwencjach, które ulegają zmianie na przestrzeni lat. Projektantki eksperymentowały ze zrobotyzowanymi meblami i asortymentem mebli inspirowanym magią.

 

 

9. Metafora: dekoracyjna lampa LED ze szkła dmuchanego.

Lampa stołowa Metafora narodziła się w kwitnącym klimacie twórczym wczesnych lat 80, kiedy Gae Aulenti objął rolę dyrektora artystycznego FontanaArte. Twórca postanowił przywrócić szkło na piedestał produkcji firmy. Po latach okazało się, że był to świetny pomysł. Na specjalne zaproszenie Aulentiego do Fontana Arte zaproszony został Umberto Riva, który zaprojektował drogocenną lampę stołową składającą się ze stożkowego klosza, wykonanego z warstwowego, mlecznego szkła. Klosz wsparty na przezroczystej szklanej podstawie, skrywającej metalową ramę okazał się maksymalnie dekoracyjny. Metafora wytwarzana jest zgodnie z tradycyjnymi technikami.

Umberto Riva to jeden z najbardziej utalentowanych, włoskich designerów. Urodził się w Mediolanie, w 1928 i na własne oczy obserwował cały proces kształtowania się włoskiej potęgi w dziedzinie designu oświetleniowego i meblowego. W 2003 roku nagrodzono go złotym medalem Triennale di Milano.

 

Szklana lampa stołowa LED: Metafora od Fontana Arte

 

10. Fontana: klasyczna lampa stołowa w energooszczędnym wydaniu.

Lampa Fontana to kolejny z bestsellerów włoskiego producenta, który zyskał nowe, energooszczędne źródła światła LED. Klasyczna lampa stołowa została wykonana z dmuchanego szkła. Projekt powstał już w 1954 roku, do dziś pozostaje świeży i ciekawy. Wybierają go miłośnicy minimalistycznych aranżacji wnętrz oraz fani ponadczasowej elegancji. Zróżnicowane źródła światła lampy Fontana pozwalają zaspokoić różne potrzeby oświetleniowe: od miękkiego, relaksującego blasku po ostrą wiązkę do czytania oraz oświetlania całego otoczenia.

Miękkie i idealnie proporcjonalne kształty, czystość projektu oraz mlecznobiałe i opalizujące wykończenie sprawiają, że jest to ponadczasowa lampa, doskonały w każdym calu. Zdobi wnętrze, niezależnie od tego, czy jest włączony, czy wyłączony. W ofercie Fontana Arte pojawiła się też limitowana, czarna wersja kultowego projektu. Projekt Maxa Ingranda, słynnego francuskiego mistrz szkła i dekoratora wnętrz. Artysta był dyrektorem artystycznym FontanaArte przez jedną dekadę, począwszy od 1954 roku. W tym czasie wprowadził do sprzedaży wiele klasycznych lamp szklanych. Najpopularniejszym z nich jest lampa stołowa Fontana, będąca wciąż jednym z najlepiej sprzedających się produktów marki. Max Ingrand studiował w paryskiej Akademii Sztuk Pięknych, pobierał nauki od takich sław jak Jacques Grüber i Charles Lemaresquier. Wyprodukował wiele witraży do budynków sakralnych, hoteli i miejsc publicznych. Został nagrodzony najwyższym, francuskim odznaczeniem Państwowym: L'Ordre national de la Légion d'honneur.

 

Lampa stojąca LED: Fontana Arte Fontana

 

  Przeprowadziliśmy aktualizację oferty lamp Fontana Arte. Wszystkie nowości są dostępne, a znane i lubiane modele mają nowe, niższe ceny.