Lafaktoria Lafaktoria

Olledrian od Aquaform wyjątkowa seria lamp, inspirowana malarstwem holenderskim.

Oświetlenie OLED to zupełnie nowa droga w projektowaniu oświetlenia. Innowacyjna technologia szturmem podbija świat designu, elektroniki i nowych technologii. Dzieję się to za sprawą wysokiej jakości, jaką owo światło posiada. Obok wysokiej jakości, ważnym parametrem jest także współczynnik CRI (skrót od colour rendering index). Światło w technologii OLED jest pozbawione niekorzystnego promieniowania UV, nie razi, nie oślepia. W przypadku oświetlenia OLED nie ma mowy o nieprzyjemnym zjawisku jakim jest "olśnienie".

Lampy, produkowane w tej innowacyjnej technologii świecą całą powierzchnią (równomiernie), w odróżnieniu do źródeł LED'owych. To przyjemne dla oka miękkie i rozproszone światło, w którym nie występują wyraźne cienie. Komfortowe oświetlenie OLED jest także energooszczędne, panele wykorzystywane w tego rodzaju lampach są niezwykle cienkie, ich grubość nigdy nie przekracza 1 mm. Na pochwałę zasługuję niższa niż kiedykolwiek temperatura ich światła. Przebywanie w ich towarzystwie to absolutnie najwyższy komfort.

Lampy, produkowane w technologii odnajdą się w wymagających realizacjach oświetleniowych, w biurach, restauracjach, gabinetach, hotelach, przestrzeniach użyteczności publicznej i prywatnej, gdzie kluczową role odgrywa funkcjonalne i energooszczędne oświetlenie. 

 

Oświetlenie OLED w Lafaktoria.pl

Oledrian - lampa oled, inspirowana malarstwem Piet Mondriana

W Lafaktoria.pl znajdziecie Państwo kilka lamp, wyprodukowanych w technologii OLED przez polską markę Aquaform. Wśród nich możemy wyróżnić lampy Oledrian i Oled. Prestiżowa linia lamp Oledrian, została odznaczona nagrodami iF Design Award 2016, Muuuz International Award 2016 (MIAW) oraz znalazła się w finale konkursu Dobry Wzór 2016. Oledrian to rodzina lamp stworzonych dla Aquaform przez utalentowanego inżyniera oświetlenia, Piotra Jagiełłowicza.

Inspiracją, do stworzenia serii była twórczość Pieta Mondriana. Urodzony 7 marca 1872 roku w centralnej Holandii, wybitny twórca, malarz i nauczyciel rysunku Pieter Cornelis Mondriaan przez wiele lat marzył by zostać profesjonalnym malarzem. W celu zrealizowania swojej życiowej pasji porzucił rodzinny dom i wybrał się  w podróż do Amsterdamu, już wtedy uchodzącego za kosmopolityczne miasto wielu możliwości. Początki jego działalności twórczej to połączenie pracy jako nauczyciel rysunku i kopiowanie obrazów uznanych twórców. Dopiero u progu nowego wieku zaczął tworzyć pejzaże, które zostały ciepło przyjęte przez publikę. Jego sława rozwinęła się nad wyraz szybko, jego obrazy stały się obiektem pożądania wśród holenderskich mieszczan. Piet dużo podróżował, szukając nowych inspiracji, przepięknych krajobrazów do sportretowania. Inspirował się też twórczością innych mistrzów malarstwa. Szczególne wrażenie zrobiła na nim twórczość Van Gogha.Tematem jego obrazów stały się drzewa. Malował je aż do wybuchu wojny. Uznaje się je za jeden z najważniejszych motywów w twórczości holenderskiego artysty. Uwzględniając chronologię powstawania jego dzieł, wyraźnie widzimy, jak stopniowo oddala się od tradycji holenderskiego malarstwa, którą zgłębił na Rijksakademie w Amsterdamie.

Jednym z najbardziej znanych obrazów Pieta jest "Czerwone drzewo". Dzieło charakteryzuje ostra kreska, wysoki poziom kolorystycznej ekspresji i swego rodzaju elegancki chłód. Ostre zestawienia kolorystyczne, różnice pomiędzy pierwszym planem a tłem, mimo maksymalnego kontrastu tworzą ze sobą spójną, ciekawą całość. Kolejnym z najbardziej znanych drzew Mondriana jest "Szare drzewo". W dziele już na pierwszy rzut oka widzimy nawiązania do nurtu, jakim jest kubizm. Rezygnacja z barw i głębi, całkowite porzucenie pracy nad drugim planem obrazu na rzecz malowania za pomocą plam dały niesamowity efekt. W dalszym okresie czasu, prace Pieta łączą elementy kubizmu i abstrakcji. Twórca nadal poszukuje innowacyjnych form i swojej drogi artystycznej. U schyłku lat 1916 inspiruje się morzem, jego kolorystyką i zmiennością.  Artysta skupia się na tworzeniu dzieł łączących cechy męskie i żeńskie, są to las, pion, morze, poziom. Piet skupia się na sile koloru wypełniającego całą płaszczyznę obrazu. W jego palecie kolorystycznej dominują barwy podstawowe i czerń. To właśnie w tym okresie jego twórczości widzimy inspiracje, które przyświecały powstaniu lampy Oledrian od Aquaform. W dalszym okresie twórczości Pieta Mondriana powstają dzieła związane z abstrakcyjną geometrią i Szkołą Bauhausu. 

Oświetlenie OLED w Lafaktoria.pl

 

Zalety technologii OLED

Innowacyjna lampa Oledrian to połączenie ciekawej formy i najświeższych zdobyczy technologicznych. Oled to skrót od "organic light emitting diode". To jedyne źródło światła, w którym możliwe jest uzyskanie w pełni lekkiej formy. Lampy OLED charakteryzuje niewielka waga, dzieję się tak za sprawą niezwykle cienkich płytek, pełniących rolę źródła światła. Pozytywne cechy lamp OLED to:

  • mały poziom poboru energii elektrycznej
  • duże rozproszenie światła
  • brak jakichkolwiek negatywnych efektów świetlnych np. olśnienia
  • braktycznie zerową emisją ciepła
  • kapitalne oddawanie barw - współczynnik CR >90.

Zachęcamy do zapoznnia się z oświetleniem od AQForm.