Lafaktoria Lafaktoria

Poradnik: jak przeliczać waty na lumeny?

Technologia oświetleniowa rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na rynku pojawiają się nowoczesne źródła światła LED, które są doskonałymi następcami używanych od lat żarówek starego typu. Żarówki LED nowej generacji w niczym nie przypominają ciemnych i mało wydajnych źródeł światła, które możecie Państwo kojarzyć z wyrobami sprzed kilku lat. Przejście z żarówek żarnikowych na wydajne i energooszczędne żarówki LED czeka każdego z nas, ponieważ na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz wprowadzania do sprzedaży żarówek o mocy dochodzącej do 25W. Szykujesz się do wymiany żarówek? Przygotowaliśmy kompleksowy informator, z którego dowiesz się, jak przeliczyć waty na lumeny, dlaczego warto zmienić żarówki na LEDowe i jakie kryteria brać pod uwagę wybierając się do sklepu, by kupić żarówki.

 

Komisja Europejska, a wycofanie z użycia tradycyjnych żarówek z żarnikiem.

Kilka lat temu Komisja Europejska zajęła się sprawą oświetlenia i żarówek. Stworzono zupełnie nowe przepisy dotyczące wprowadzanych do obrotu źródeł światła. Jednolite prawo dotyczy wszystkich Państw członkowskich UE. Ze sklepowych półek zniknęły mocniejsze żarówki żarnikowe. Tradycyjne żarówki przekształcają w wiązkę świetlną tylko 5% zużywanej energii, podczas gdy żarówki LED nowej generacji zużywają do 85% energii mniej. Według szacunków Komisji Europejskiej, wycofanie z rynku tradycyjnych żarówek pozwoli na ograniczenie emisji CO2 aż o 15 mln ton rocznie.

 

Wat, a lumen: czym różnią się popularne jednostki?

Wybierając się do sklepu z oświetleniem, na pudełkach z żarówkami nowej generacji zobaczymy informację o ilości lumenów. Technologia LED jest z nami od kilku lat, a rodzaj zapisu mocy żarówek w niej działających wygląda zupełnie inaczej, niż w przypadku tradycyjnych żarówek żarnikowych. Lumen, oznaczany skrótem lm, to jednostka określająca długość strumienia świetlnego żarówki. Wat opisywał moc, jaką żarówka musi zużyć do wyprodukowana konkretnej porcji energii.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED?

Kupując żarówki LED, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Odpowiedni dobór żarówek pozwoli na komfortowe korzystanie z każdego pomieszczenia, podkreśli zalety wystroju wnętrza i pozwoli na zdecydowane obniżenie rachunków za energię elektryczną. Moc żarówek dobieramy do typu pomieszczenia: każde z domowych pomieszczeń wymaga zupełnie innej ilości światła. W salonie przydadzą się mocniejsze żarówki, podczas gdy w sypialni możemy postawić na oprawy o średniej i niskiej mocy. Należy także wziąć pod uwagę metraż i wysokość pomieszczenia.

Producenci rozumieją przywiązanie klientów do kupowania żarówek na podstawie ilości watów. Wielu z nich stosuje oznaczenia, porównujące moc energooszczędnej żarówki z tradycyjnym źródłem światła. Wartości na opakowaniach lamp wielu producentów bywają zawyżone. Warto poznać trzy podstawowe czynniki, które uchronią nas przed wybraniem za słabego lub za mocnego źródła światła.

W przypadku LEDów bierzemy pod uwagę trzy zasadnicze wartości:

  • liczba lumenów,
  • barwa światła - w domach i mieszkaniach sprawdzają się źródła światła o barwie 2700/3000K, czyli barwy ciepłe. (przygotowujemy kolejny poradnik, opisujący wszystkie barwy, ich cechy oraz przeznaczenie),
  • współczynnik CRI.

Współczynnik CRI informuje o stopniu oddawania barw, charakteryzujący konkretne źródło światła. Skrót pochodzi od angielskiego Colour Rendering Index. Wartości CRI mieszczą się w przedziałach od 0 do 100, podczas gdy 0 to wartość charakteryzująca światło monochromatyczne, czyli jeden kolor: żółty, czerwony, pomarańczowy itp. Wartości różne od zera opisują światło białe. Najwyższa wartość w skali to światło słoneczne. Godne uwagi są produkty oferujące CRI powyżej 80-85. Wszystko zależy jednak od przeznaczenia lampy oraz pozostałych parametrów.

 

Jak przeliczać lumeny na waty?

Na podstawie rozporządzenia KE (WE) NR 244/2009 z dnia 18 marca 2009 r. przygotowaliśmy poradnik, jak przeliczać lumeny na waty. Dokument przygotowany przez europosłów dotyczy dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. Bierzemy pod uwagę moc sześciu najpopularniejszych typów żarówek, wyrażoną w lumenach:

I. Klasyczna żarówka 15W – to żarówka LED o mocy ~136 lumenów. Światło o takiej mocy sprawdzi się w lampkach nocnych lub dodatkowych kinkietach. Jest zdecydowanie za słabe do czytania i nie rozjaśnia przestrzeni. Sprawdzi się w roli dekoracyjnych akcentów w pomieszczeniu.

 

II. Moc tradycyjnej żarówki 25W odpowiada strumieniowi świetlnemu o długości 220-250 lumenów. To wartość odpowiednia dla kinkietów ściennych oraz oświetlenia jadalni czy toalety. Żarówki LEDowe odpowiadające mocy 25W sprawdzą się także w korytarzach, holach i przedpokojach. To światło odpowiednie do swobodnego przemieszczania się.

 

III. Wymieniając 40W żarówkę na nowoczesne źródło światła LED, powinniśmy szukać produktu emitującego strumień świetlny min. 470 lumenów. Dane źródło światła odnajdzie się w lampkach do czytania. Zastosowanie źródła światła LED o strumieniu 470 lumenów to dobre światło do łazienki, garderoby, gabinetu i pokoju dziecięcego.

 

IV. Szukając LEDowego zamiennika żarówki o mocy 60W, należy brać pod uwagę produkty o strumieniu świetlnym dłuższym, niż 800 lumenów. Takie źródło światła odnajdzie się w roli lampy sufitowej w kuchni, łazience i niedużych pomieszczeniach. To najsłabsza z mocy, jaka sprawdzi się w roli głównego oświetlenia pokoju. Powinna mieć wsparcie w postaci pomocniczych źródeł światła.

 

V. Szukając źródła światła, które będzie zamiennikiem żarówki o mocy 75 W, należy brać pod uwagę LEDowe żarówki o strumieniu ~1050 lumenów. Źródło światła o tej mocy sprawdzi się w średnim pomieszczeniu.

 

VI. LEDowy odpowiednik klasycznej żarówki 100W powinien mieć ~1520 lumenów.

 

Klasycznej żarówce o mocy 100W odpowiada LEDowe źródło światła o mocy ok. 1521 lumenów, a popularna żarówka 75W to moc ok. 1055 lumenów. To dwa najpopularniejsze źródła światła, wystarczająco wydajne, by oświetlić

 

Jaką moc wat/lm powinien mieć konkretny typ lampy?

I. Lampa wisząca — główne oświetlenie pomieszczenia:

  • odpowiednio dobrana lampa wisząca to wyższy komfort korzystania z pomieszczenia. Moc żarówek, służących jako główne oświetlenie pomieszczenia powinna mieścić się w przedziale 60-100W (800-1520 lm).

 

II. Kinkiety — boczne oświetlenie pomocnicze:

  • funkcjonalny kinkiet powinien mieć moc 15-25W (136-250 lm).

 

III. Lampa do czytania — rozproszone światło:

  • w roli lamp do czytania najlepiej sprawdzają się oprawy o mocy minimum 40W (470lm).

 

IV. Lampka nocna — delikatne, ciepłe światło:

  • optymalna moc lampki nocnej, świecącej ciepłym światłem to 10-20W (100-250 lm).

 

V. Oświetlenie łazienkowe — oświetlenie punktowe + główne:

  • w średniej wielkości łazience optymalny efekt dadzą dwa typy źródeł światła. Połączenie górnej lampy o mocy 40-75W (470-1050 lm) i oświetlenia punktowego 25-40W (250-470 lm).
 

Technologia LED to przyszłość branży oświetleniowej. Nowoczesne żarówki zużywają zdecydowanie mniej energii, by wyprodukować taką samą ilość światła co tradycyjna żarówka. W Lafaktorii znajdziecie setki lamp LED, charakteryzujących się doskonałymi parametrami technicznymi.Zachęcamy też do zapoznania się z tekstem na temat wyboru lampy LED. ​