Lafaktoria Lafaktoria

Poznaj nową systematykę klas energetycznych 2021.

Przez dłuższy czas oznaczenie A+++ na sprzętach elektrycznych było kojarzone z najwyższą z możliwych efektywnością energetyczną danego urządzenia. Klasa energetyczna to przydatny parametr, który ma za zadanie podpowiedzieć kupującemu jakie średnie zużycie prądu ma wybrane przez niego urządzenie. Zmiana klas energooszczędności, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić objęła w marcu urządzenia elektryczne, a od 1 września 2021 r. także źródła światła. Co się zmieniło? Jak oznaczane będą źródła światła w lampach, których zakup zostanie dokonany po pierwszym września? Poznaj nowy system oznaczeń klas energetycznych i bądź na bieżąco z uproszczoną nomenklaturą! Wbrew pozorom zmiany nie są skomplikowane, a sam sposób oznaczania źródeł światła nie powinien sprawić klientom większych problemów. 

 

Czym jest klasa energetyczna i jak ją obliczyć? 

Klasa energetyczna to nic innego, jak funkcjonalny parametr, który ma za zadanie podpowiedzieć klientowi, jakie jest średnie zużycie prądu wybranego przez niego urządzenia lub źródła światła. Przy pomocy symbolu oznaczana jest klasa efektywności energetycznej danego urządzenia. Na jakiej podstawie dokonuje się jej obliczenia i jak jest wyrażana? Klasa energetyczna, efektywność energetyczna liczona jest w kilowatogodzinach na podstawie porównania średniego rocznego zużycia prądu (oraz wody) dwóch urządzeń takiego samego typu. W porównaniu biorą udział sprzęty o zbliżonych właściwościach i w podobnym standardzie. Uzyskany wynik przyporządkowuje dane źródło światła do odpowiedniej klasy energetycznej. Wyznaczenie klasy energetycznej źródła światła obliczane jest przez producenta.

 

Jak wyglądają nowe etykiety energetyczne źródeł światła?

Etykieta energetyczna to oznaczenie informujące o znaczących cechach produktu, m.in. o jego efektywności energooszczędnej. Kupując świadomie możemy nie tylko zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając wysokość rachunków za energię elektryczną, ale także przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. To gratka dla osób szukających sprzętów (w tym źródeł światła), które są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nieustanny postęp technologiczny oraz rozwój produktów zasilanych prądem o coraz wyższej klasie energooszczędności spowodowały, że wprowadzone przed laty ustalenia, określone przez dyrektywę unijną etykiety energetyczne musiały zostać zmienione, aby lepiej odpowiadać teraźniejszym realiom rynkowym. Co w takim razie uległo zmianie?

 

Nowa klasyfikacja klas energetycznych źródeł światła - bardziej czytelna skala.

Od 1 września 2021 r. z rynku całkowicie znikają oznaczenia znane symbole „A+”, „A++” oraz „A+++”. Aby ułatwić nazewnictwo i zapewnić producentom oświetlenia i urządzeń elektrycznych miejsce na dalszy rozwój technologiczny, Unia Europejska zdecydowała o rezygnacji z używania plusów i powrocie do znanej wcześniej skali oznaczonej literami od A do G. Klasę A zastąpiono oznaczeniami C, D, E czy F, natomiast litery A i B zarezerwowano dla zaprojektowanych w przyszłości urządzeń elektrycznych, które będą oferowały znacznie niższy pobór mocy, niż jest to obecnie możliwe do uzyskania za pośrednictwem dostępnych narzędzi.

Nie oznacza to jednak, że produkty z klas C, D, E, F czy nawet G są teraz mniej wydajne! Zmiana wynika jedynie z uaktualnienia stosowanych oznaczeń, które lepiej odpowiadają aktualnym realiom rynku. Dzięki temu etykiety źródeł światła będą teraz zdecydowanie bardziej czytelne, a wybór odpowiedniego źródła światła stanie się jeszcze prostszy. Nie zmieniają się kolory służące do oznaczeń:

  • zielony nadal symbolizuje najbardziej efektywną klasę A,
  • z kolei czerwony opisuje najsłabszą klasę G.

Nowość w oznaczeniach - kod QR

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie kodu QR w prawym, dolnym rogu każdej etykiety z oznaczeniem. Dodatek ten pozwala szybko i w łatwy sposób sprawdzić za pomocą smartfona faktyczne parametry źródła światła oraz szczegółowe informacje na temat zużywanej przez nie energii. Za sprawą porównania kliku produktów podjęcie dobrej decyzji będzie teraz znacznie łatwiejsze. Wprowadzenie do oznaczeń kodów QR wiąże się też z rozbudową bazy danych o parametr EPREL, czyli Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych (European Product Registry of Energy Labeling). Umożliwi to łatwe zebranie w jednym miejscu pełnej dokumentacji technicznej, a co za tym idzie – zadba o klarowność rynku, zapewniając łatwiejszy dostęp do konkretnych informacji każdemu klientowi.

 

Poprawa kontroli zużywanej energii elektrycznej 

Oprócz uproszczenia skali i wprowadzenia kodu QR, łatwiejsza w odczytaniu skala, innowacyjne rozwiązanie w postaci kodu HR oraz ważny dodatek informacyjny w postaci danych dotyczących szacowanego zużycia energii przez dane źródło światła, podaną w kWh na 1000 godzin. Za sprawą tego monitorowanie bieżących kosztów za energię elektryczną jest teraz jeszcze prostsze! Osoby oszczędzające energię z przyczyn światopoglądowych oraz z związku z oszczędnościami z pewnością będą zadowolone z tego rozwiązania. 

 

Korzystne zmiany, bardziej czytelne informacje 

Wprowadzenie zmian w oznaczeniach klas energetycznych urządzeń elektrycznych i źródeł światła poprzedzone było gruntownymi testami. Jak wskazują badania zlecone przez Unię Europejską w 2019 r., aż 80% konsumentów podczas zakupów bierze pod uwagę dane zawarte na etykietach energetycznych żarówek lub urządzeń elektrycznych. Wynik ten wyraźnie wskazuje, że dane zamieszczone na etykiecie mają znaczący wpływ na nasze decyzje zakupowe. Uproszczenie skali i zawarcie na etykietach zupełnie nowych informacji zapewniają wyraźnie lepszą czytelność, pozostawiając miejsce dla coraz bardziej wydajnych produktów w przyszłości. I choć na etykietach nie znajdziemy już kojarzonych przez wszystkich „+++”, wprowadzone zmiany wydają się pozytywne.

Energooszczędne lampy w Lafaktoria.pl - wybierz dla siebie spośród tysięcy wyjątkowych modeli!