Lafaktoria Lafaktoria

Rodzaje lamp zewnętrznych

Oświetlenie zewnętrzne nadaje wyrazu aranżacji ogrodu, który zapewnia bezpieczeństwo gdy zapadnie zmrok i funkcjonalność. Lampy ogrodowe dodają uroku letnim wieczorom. Wybierając lampy zewnętrzne analizujemy parametry takie jak: styl ogrodu, rodzaj oświetlenia, klasy ochronności czy sposób montażu. W tym tekście dokładnie przyjrzymy się różnym typom opraw ogrodowych, w tym takim o podwyższonej klasie szczelności IO.  Chętnie podpowiemy, jak odpowiednio je rozmieścić w ogródku, by jego aranżacja stała się w pełni funkcjonalna także po ciemku. Wybór lamp ogrodowych to kluczowy element tworzenia aranżacji przestrzeni zewnętrznej, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Ciesz się latem w pełni, odpoczywając w stylowo oświetlonym ogrodzie.

 

Lampy ogrodowe: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na start trzeba zastanowić się jak znaleźć rodzaj oświetlenia, który wpisze się w styl ogrodu oraz sprawi, że będzie maksymalnie funkcjonalny. Wyższe latarnie ogrodowe, swoim klasycznym stylem, nadają przestrzeni eleganckiego i romantycznego wyglądu, doskonale komponując się z rustykalnymi lub tradycyjnymi aranżacjami. To doskonałe towarzystwo dla eleganckich kwiatów i krzewów. Reflektory mogą być idealnym rozwiązaniem do oświetlenia stref relaksu, podjazdów czy ścieżek, zapewniając mocne i skoncentrowane światło. Natomiast kinkiety ozdobią elewację budynku. Ważne jest również, aby wybór oświetlenia uwzględniał  potrzeby, takie jak zapewnienie odpowiedniej ilości światła w wybranych strefach ogrodu oraz zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom. Dlatego też, przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć i dopasować lampy ogrodowe do indywidualnych preferencji oraz wymagań funkcjonalnych.

 

solar foscarini lampa do ogrodu

Klasy ochronności - co oznaczają?

Klasy ochronności to standardowa miara określająca poziom ochrony lamp zewnętrznych przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Oznaczane są one dwucyfrową liczbą, gdzie pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi, a druga - przed wilgocią. Poniżej znajdują się najczęściej występujące klasy ochronności wraz z ich znaczeniem:

  • IP44: lampa jest chroniona przed dostępem ciał o wielkości powyżej 1 mm, co oznacza ochronę przed narzędziami i drobnym pyłem. Dodatkowo, jest odporna na wilgoć, co sprawia, że nadaje się do stosowania na zewnątrz, ale zaleca się montaż w miejscach chronionych przed bezpośrednim działaniem deszczu.

  • IP54: ta klasa ochronności oznacza, że lampa jest chroniona przed pyłem w ilości wystarczającej do zakłócenia normalnego działania oraz przed zachlapaniem z dowolnego kierunku. Jest to dobra opcja dla lamp montowanych na elewacjach budynków lub w obszarach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wilgoci.

  • IP65: lampa o tej klasie ochronności jest całkowicie chroniona przed pyłem i drobnym pyłem, co czyni ją odporną na większość zanieczyszczeń atmosferycznych. Dodatkowo, jest szczelna i zabezpieczona przed strumieniami wody podczas czyszczenia strumieniem wody z węża czy nawet podczas ulewnego deszczu. Jest to idealne rozwiązanie dla lamp montowanych na zewnątrz bezpośrednio narażonych na warunki atmosferyczne.

  • IP67: lampa o tej klasie ochronności jest w pełni odporna na kurz i pył, a także może być zanurzona w wodzie na krótki czas bez szkody dla działania. Jest to szczególnie przydatne w przypadku lamp montowanych w strefach, gdzie występuje ryzyko zalania, na przykład w stawach ogrodowych lub obszarach podatnych na powodzie.

Znając klasy ochronności, można dokładniej dopasować lampę zewnętrzną do warunków panujących w danym miejscu, co pozwoli na dłuższą żywotność i niezawodność oświetlenia.

 

Rodzaje lamp ogrodowych dostępnych na rynku

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje lamp ogrodowych, w Lafaktoria.pl znajdziesz tysiące opcji. W ofercie marki Artemide dostępne są wyjątkowe oprawy ogrodowe, dzięki którym przestrzeń zewnętrzna zyska moc uroku. Na uwagę zasługują także metalowe lampy ogrodowe od Estiluz, czy wykonane z wytrzymałych tworzyw przenośne lampy o podwyższonej klasie szczelności Flos.

  1. latarnie ogrodowe: klasyczne i eleganckie, dodają uroku i romantycznego nastroju do ogrodu.
  2. reflektory: zapewniają mocne i skoncentrowane światło, idealne do oświetlania ścieżek i podjazdów.
  3. kinkiety zewnętrzne: doskonałe do oświetlania fasad budynków, tarasów i altanek, dodając im charakteru.
  4. słupki ogrodowe: eleganckie i praktyczne, idealne do oświetlania ścieżek i obszarów zielonych.
  5. kule ogrodowe: nowoczesne i stylowe, zapewniają równomierne rozproszenie światła, idealne do oświetlania tarasów i basenów.

 

flos bellhop lampa do ogrodu

Jak podłączyć lampy w ogrodzie? Montaż lamp ogrodowych

Przed montażem należy upewnić się, że wybrane lampy są przystosowane do pracy w warunkach zewnętrznych i posiadają odpowiednie oznaczenia IP. Następnie, w przypadku lamp zasilanych z sieci elektrycznej, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej instalacji elektrycznej, zwykle prowadzonej przez elektryka. Alternatywnie, istnieje możliwość wykorzystania lamp solarnych, które nie wymagają podłączenia do zasilania, ale potrzebują wystarczającej ilości światła słonecznego do naładowania się i działania w nocy. Przy montażu lamp zasilanych z sieci elektrycznej należy także zastosować się do instrukcji producenta

 

Ceny lamp ogrodowych - od czego zależą?

Koszt zakupu lamp ogrodowych zależy od kilku czynników, takich jak marka, materiały użyte do produkcji, typ oświetlenia czy funkcje dodatkowe. Zaawansowane technologicznie lampy LED mogą być nieco droższe w zakupie, jednak ich niskie zużycie energii oraz długa żywotność mogą przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Z kolei klasyczne lampy z materiałów wysokiej jakości, takie jak stal nierdzewna czy aluminium, mogą być bardziej kosztowne, ale zapewniają trwałość i elegancję.
 

Jak rozmieścić lampy w ogrodzie? ​

Rozmieszczenie lamp w ogrodzie ma kluczowe znaczenie dla stworzenia odpowiedniego oświetlenia, które jednocześnie będzie funkcjonalne i estetyczne. Oświetlenie powinno być równomiernie rozproszone, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się po ogrodzie, unikając ostrych cieni i potencjalnych miejsc ślepej ciemności. Latarnie i reflektory warto rozmieścić wzdłuż ścieżek i alejek, natomiast lampy kinkietowe czy punktowe mogą być umieszczone w okolicach tarasu lub altanek, dodając im uroku i funkcjonalności.
 
 
Teraz już wiesz jak rozmieścić lampy w ogrodzie i jakie rodzaje lamp zewnętrznych będą do tego najlepsze. Wybierz lampy zewnętrzne o podwyższonej klasie IP z oferty naszego sklepu internetowego