Lafaktoria Lafaktoria

Styl Bauhaus: meble i lampy łączące funkcjonalność i proste formy.

W XX wieku kilka stylów sztuki awangardowej mocno przyczyniło się do kształtowania sztuki współczesnej. Podczas gdy wiele ze stylów – w tym oparty na podświadomości surrealizm i ekspresjonizm – preferowało głównie malarstwo, ruch Bauhaus objął swoim zasięgiem szeroką gamę przestrzeni, materiałów i dyscyplin. Począwszy od malarstwa i grafiki po architekturę i wnętrza, sztuka Bauhausu zdominowała wiele segmentów rynków europejskich w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Choć jest najbardziej związany z Niemcami, przyciągał on i inspirował artystów ze wszystkich środowisk.

Dziś jego wpływy Bauhausu można znaleźć w sztuce i designie na całym świecie, czy to w murach muzeum, czy na podmiejskiej ulicy. Przygotowaliśmy zestawienie reguł, jakie warto poznać, chcąc zaaranżować wnętrze w stylu Bauhaus. Zebraliśmy także wyjątkowe meble współczesnych, europejskich projektantów oraz re-edycje kultowych projektów, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom prostych form i funkcjonalności. 

Powstanie nowego stylu - styl Bauhaus

W latach 1837-1901 styl królujący we wnętrzach był bogaty i pełen przepychu. Nic dziwnego, estetyka tamtych lat pełnymi garściami czerpała z dworu Królowej Wiktorii. W pomieszczeniach, w których dominowały kwieciste motywy, salonami wypełnionymi bogatymi dekoracjami i  wykończeniami z ciemnego drewna oraz wszechobecnymi, biżuteryjnymi dodatkami, można było odczuwać pewnego rodzaju przytłoczenie.

Na początku XX wieku formy mebli, lamp i dodatków do wnętrz zaczęły stawać się bardziej opływowe, praktyczne i oszczędne. Architekci tacy jak Frank Lloyd Wright, który był pionierem stylu Prairie, zamiast bogatych form stawiali na linearne akcenty i powrót do naturalnych materiałów. Pojawiły się progresywne ruchy artystyczne, takie jak kubizm, surrealizm i ekspresjonizm.

To nowoczesne podejście do sztuki i architektury stworzyło atmosferę idealną do narodzin nowego stylu projektowania. W 1919 r. niemiecki architekt Walter Gropius założył szkołę, którą wielu uważało wówczas za dość awangardową. Oderwał się od grona innych architektów z okresu I wojny światowej, by stworzyć nowoczesny, masowo produkowany ruch, który swoje początki miał w jego szkole Bauhaus. 

Gropius prowadził zajęcia, ucząc studentów architektury projektowania budynków przyszłości, a także tekstyliów i metaloplastyki. Łącząc sztukę i rzemiosło promowany przez Wrighta z modernizmem, powstające w tamtych czasach konstrukcje podkreślały przede wszystkim funkcję, a forma szybko podążała za nimi. Gropius postrzegał swój ruch jako sposób na masową produkcję przestrzeni do życia dla zwykłych ludzi (poprzez proste koncepcje projektowe i naturalne materiały), jednocześnie tworząc sztukę.

Szkoła szybko zyskała światową sławę, ale spotkała się z przedwczesnym upadkiem, gdy rząd Hitlera zamknął ją w 1933 roku. Przeciwstawiając się nazistom, Gropius wyjechał z Niemiec do Anglii, a następnie do Włoch, aż w 1937 dotarł do Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie został dziekanem na wydziale architektury Uniwersytetu Harvarda. Styl Bauhaus zaczął wtedy wpływać na architekturę w Stanach Zjednoczonych. Aspekty ikonicznej estetyki promowanej przez Szkołę Bauhaus ukształtowały styl, którego początki przypadają na lata 30. XX wieku.

Modelowy budynek stworzony według założeń stylu Bauhaus jest produkowany z żelbetu i cegły. Ma prosty dach i duże przeszklenia. Konstrukcje te, niezależnie od tego, czy są to budynki użyteczności publicznej, czy rezydencje, są wykonane z betonu i szkła, często mają dachy, po których można chodzić, a do wnętrz dostaje się wiele światła słonecznego. Konstrukcje w stylu Bauhaus są proste i szybkie w produkcji, mogą być tworzone masowo. Charakterystyczne dla nich są opływowe linie i motywy geometryczne.

Podczas, gdy elewacje budynków w stylu Bauhaus skłaniają się w stronę neutralnych odcieni – bieli, czerni i szarości, często występujących pod postacią  betonu i metalu – dzieła sztuki i wnętrza mogą zaskoczyć paletą kolorów. Często pokazują podstawowe kolory, takie jak błękity, czerwienie i żółcie. W rzeczywistości teoria koloru była podstawą programu nauczania szkoły Bauhaus.

Instruktorzy i studenci badali koncepcje światła i ciemności, wyrównania, krycia i przezroczystości w różnych typach mebli i materiałów wykończeniowych i tkaninach do produkcji dodatków do wnętrz i meblowych tapicerek. Wnętrza Bauhausu często charakteryzowane były przez ściany malowane na podstawowe, ale dało się w nich zauważyć także kolory takie jak róż i srebro. Walter Gropius nie przepadał za kolorami, natomiast już Wassily Kandinsky, nauczyciel w szkole Bauhaus i artysta, używał w swoich projektach kolorów od różu, przez cyjan, po zieleń.

 

Meble w stylu Bauhaus

Elegancka, nowoczesna stylizacja widoczna jest również w meblach w stylu Bauhaus. Brak zdobnictwa zastępuje modernistyczna wrażliwość, w  swojej najbardziej nieskomplikowanej formie. Stal, skóra, płótno, sklejka, szkło i plastik zostały użyte do stworzenia mebli Bauhaus, podkreślając geometryczne formy i liniowe rzemiosło. Czasami, w duchu oszczędnego designu, krzesła mogą nie mieć nawet podłokietników.

Meble w stylu Bauhaus dostępne w Lafaktoria.pl:

  • szafka Cabinet Barbier Zuiver,
  • Gubi polka Mategot Dedal,
  • Bolia vitro stolik kawowy,
  • krzesło Zuiver Ridge King.

Te same zasady przenoszą się na aranżację światła we wnętrzach utrzymanych w stylu Bauhaus. Oświetlenie jest płynne i nowoczesne, w jego projektach często widoczne są krzywe i zdecydowane linie. Geometryczne grafiki pokrywają ściany. W całym wnętrzu panuje ogólna modernistyczna atmosfera, całość wydaje się w pełni świeża i innowacyjna, mimo że wnętrza Bauhaus zaczęły być popularne prawie 100 lat temu. Styl Bauhaus ma niesamowitą zdolność do bycia świeżym i nowym, a jego ponadczasowość przekracza epoki. 

Lampy w stylu Bauhaus dostępne w Lafaktoria.pl:

  • Estiluz Revolta,
  • Gubi Beslite,
  • Grant wisząca Normann Copenhagen,
  • ​Arco  Flos. 

 

Znajdź meble i lampy w stylu Bauhaus pośród tysięcy designerskich przedmiotów z oferty Lafaktoria.pl