Lafaktoria Lafaktoria

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz - cechy charakterystyczne.

Korzenie stylu nowoczesnego w aranżacji wnętrz sięgają początku XIX wieku, jednak rozkwit i wzrost popularności tego stylu przypada na cały XX wiek. Modernizm zaczął się rozwijać, gdy ludzie byli znudzeni tradycyjną ornamentyką i przepychem we wnętrzach. Eksperymenty i odejście od tradycyjnych materiałów budowlanych i projektowych, takich jak drewno, kamień i cegła pozwoliło na tworzenie lamp i mebli o niespotykanych dotąd formach. Popularne stały się materiały przemysłowe, takie jak szkło, stal i beton.

Najbardziej rozpoznawalną i wpływową filozofią projektowania wnętrz stała się bez wątpienia niemiecka szkoła projektowania Bauhaus. Rozpoczęcie jej działalności przypada na w lata dwudzieste XX wieku. Estetyka projektowania w stylu Bauhaus opierała się na przekonaniu, że forma powinna łączyć się z funkcją. Ta zasada spowodowała pojawienie się nowoczesnego designu i stylu, który do dziś jest niezwykle popularny. Od surowej bieli minimalizmu, industrializmu i skandynawskich wnętrz po bogatsze, odważniejsze formy rustykalne aż po elementy glamour - styl nowoczesny w aranżacji wnętrz ma wiele twarzy.

Nowoczesny wystrój wnętrz uwielbia czyste linie, geometryczne formy, przestrzeń i funkcjonalność. Prezentujemy główne założenia, dzięki którym z łatwością zaaranżujesz wnętrze w nowoczesnym stylu.

STYL NOWOCZESNY W SZEŚCIU KROKACH

KROK 1: prosty styl i brak ozdobników. Pod wpływem niemieckiej i skandynawskiej architektury oraz wzornictwa, nowoczesny styl projektowania wnętrz jest prosty. Meble i lampy w stylu nowoczesnym pozbawione są ozdób i ornamentów. Najważniejszą cechą tego stylu jest funkcjonalność. Forma zawsze podąża za funkcją.

KROK 2: naturalne materiały i kolory ziemi. Aranżacja wnętrz w stylu nowoczesnym zazwyczaj obejmuje wykorzystanie naturalnych materiałów oraz neutralnych lub ziemistych kolorów. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdza się drewno w naturalnym odcieniu. Dobrym towarzystwem dla drewna będą metale, skóry naturalne i przedmioty w monochromatycznych kolorach.

KROK 3: czyste, geometryczne linie. W nowoczesnej architekturze i wystroju wnętrz nacisk kładzie się na ograniczenie krzywizn. Na topie są symetryczne linie poziome i pionowe. Elementy konstrukcyjne, takie jak beton lub belki mają proste formy, przez co świetnie uzupełniają wystrój wnętrz w stylu nowoczesnym.

KROK 4: ład i monochromatyczna paleta kolorów. W nowoczesnych wnętrzach często stosuje się monochromatyczną paletę kolorów. Główne kolory to zazwyczaj czerń i biel z niektórymi kolorami podstawowymi (żółty, czerwony i niebieski), które uzupełniają monochromatyczną paletę kolorów. Jeśli potrzebujesz uporządkować przestrzeń mieszkalną, dodając jej przytulnego klimatu, wybierz styl nowoczesny.

Pozwoli to zaplanować aranżację wnętrza o wysokiej funkcjonalności, w którym przyjemnie się odpoczywa. Dobrze zaprojektowane wnętrza niwelują poziom stresu i pozwalają szybciej zregenerować się po pełnym wysiłku intelektualnego dniu. Pokochasz nowoczesny wystrój wnętrz, który podkreśla ład przestrzenny. Każdy przedmiot ma swoje jasno określone miejsce i funkcje.

KROK 5: naturalne światło i odsłonięte okna. W nowocześnie zaprojektowanych domach i mieszkaniach naturalne światło jest niezwykle ważne. Duże przeszklenia świetnie komponują się z wystrojem wnętrz w nowoczesnym stylu.

KROK 6: Proste, funkcjonalne meble. Nowoczesne meble podobnie jak architektura, stawiają na prostotę i funkcjonalność. W domach w nowoczesnym stylu pojawiają się niskie meble, projektowane na płaszczyźnie poziomej. Przykładem typowo nowoczesnych mebli są komody, regały i szafki marki Artisan. Meble są zwykle wykonane z naturalnych materiałów, takich jak niepomalowane drewno, skóra, stal, chrom czy szkło. Aby meble były uważane za nowoczesne, muszą być również wykonane z gładkich powierzchni i mieć bardzo mało zdobień czy ozdób. Na samym początku rozwoju stylu nowoczesnego na świecie, fabryki mebli zaczęły gwałtownie się rozwijać, zastępując tym samym ręcznie rzeźbione, szczegółowe elementy z manufaktur.

 

Styl nowoczesny, a styl współczesny - na czym polega różnica?

Współczesny styl nie rodzi się z jakiejś epoki. Zmienia się wraz z upływem czasu i może zawierać nowoczesne elementy. Jego założenia czerpią z różnych epok, łącząc najnowsze trendy i znane od lat elementy. Formy znane sprzed lat mogą zyskać zupełnie nowe oblicze, zmieniać się lub powstawać na nowo, z zupełnie innych niż pierwotnie materiałów. Za kilka następnych dziesięcioleci zupełnie nowy styl będzie nazywany współczesnym, ponieważ trendy wnętrzarskie ulegną zmianie. Współczesne meble mają bardziej charakterystyczne formy i często mogą obejmować meble o prostych lub krzywych formach.

Począwszy od lat 90 XX wieku, współczesny wystrój był zgodny z trendem minimalistycznym i mógł zawierać mocno kontrastujące kolory z czernią i bielą, podczas gdy nowoczesny opiera się raczej na neutralności. Dzieła współczesnych projektantów wzornictwa przemysłowego mogą być po prostu dekoracyjne, a nowoczesne muszą mieć funkcję. Walka o zdefiniowanie nowoczesnego stylu będzie prawdopodobnie kontynuowana,  ponieważ definicje i założenia stylu zmieniają się w zależności od trendów. W odróżnieniu od stylu współczesnego - nowoczesny styl odzwierciedla pewną epokę. Wiele osób wprowadza elementy nowoczesnego stylu do swoich domów i biur ze względu na jego prosty, funkcjonalny charakter. Ponieważ wielu ludzi dąży do prostoty życia - i kładzie nacisk na uporządkowanie - nowoczesny styl ciągle jest niezwykle popularny.

 

Założenia stylu nowoczesnego, a preferencje kupujących. Jak nie popełnić błędu podczas urządzania wnętrza w stylu nowoczesnym?

Zimne, mało przytulne wnętrze - jak je odczarować? Wnętrza, w których dominują metal i szkło mogą wydawać się mało przytulne Jeśli preferujesz szkło i metal w całym domu, istnieje ryzyko, że wystrój zbytnio skręci w mocno industrialny klimat. Taka aranżacja może mocno kojarzyć się z biurem i być mniej komfortowa na co dzień. Stylowe detale pozwolą ocieplić przestrzeń utrzymaną w stylu nowoczesnym.

Dywan ze skóry lub włosia natualnego może być elementem, który doda przytulności  i jednocześnie nada wnętrzu luksusowego charakteru. Dzięki różnorodności kolorów i wzorów dostępnych w skórze bydlęcej i różnego typu dywanach możesz naprawdę bawić się formą i znaleźć idealne połączenie. Miękkie w dotyku dywany będą ponadczasowo piękną ozdobą wnętrza. Przestrzeń z pewnością stanie się dzięki nim zdecydowanie bardziej przyjazna.

Brak efektu wow - jak dodać blasku aranżacji wnętrza w stylu nowoczesnym? Trzymanie się neutralnej palety ma wiele zalet i pozwala stworzyć przyjazne, stylowe wnętrza. Wybór barw naturalnych, jako podstawy wystroju pomieszczenia wiąże się z ryzykiem, że całość będzie prezentować się ponuro. Dodanie do wystroju przedmiotów o różnych fakturach sprawi, że aranżacja zyska efekt wow. Ciekawa faktura przedmiotów takich jak lampy i meble w stonowanej kolorystyce może stanowić interesujący punkt centralny w całej, skądinąd prostej aranżacji pomieszczenia.

Zamiast wyglądać zbyt prosto, pomieszczenie będzie prezentowało się przytulnie i zachęcająco. Poduszki, dywany, tapicerka krzeseł i kanap czy lampy, dzięki zabawie fakturami materiałów staną się elementami dodającymi aranżacji wyjątkowego klimatu. Już jeden wyrazisty element w pokoju może diametralnie odmienić przestrzeń. Neutralny kolor nie musi być nudny, jeśli wiesz, jak prawidłowo łączyć kolory i tekstury i stworzyć dzięki temu naprawdę stylową, nowoczesną aranżację wnętrza. 

Mało przytulna sypialnia - jak zamienić ją w bardziej przyjazną? Niezależnie od stylu wnętrzarskiego, sypialnia zawsze powinna być oazą od stresów dnia codziennego. Powinna być również ciepłą, zachęcającą przestrzenią, do której z ochotą wracamy po pełnym wrażeń dniu. Uporządkowana przestrzeń w stylu nowoczesnym może stracić osobowość.

Abażury lamp w wyrazistych kolorach, kominek, moc dodatków i odpowiednio dobrane światło mogą dodać nieco ekscentrycznego, romantycznego charakteru nowoczesnej sypialni. Meble wykonane z naturalnego drewna, mają proste formy, doskonale odnajdą się w nowoczesnych sypialniach. Wybór stylu nowoczesnego dla aranżacji sypialni będzie odpowiedni, jeśli zależy nam na wnętrzu dobrze prezentującym się przez lata. Uniwersalne formy, ład, spokój i porządek będą wyglądały doskonale przez długi czas.

W nowoczesnych sypialniach dążymy do ukrycia tego, co zbędne, a zatem doskonale sprawdzą się tu zabudowy meblowe o dużej pojemności. Odsłonięte zostają tylko przedmioty, które musimy mieć pod ręką, w końcu w nowoczesnej sypialni liczy się funkcjonalność.

 

Odkryj meble i lampy w stylu nowoczesnym dostępne w naszym sklepie internetowym.