Lafaktoria Lafaktoria

Współczynnik oddawania barw (CRI) - co to jest?

Współczynnik oddawania barw CRI (od ang. colour rendering index) jest kluczowym parametrem doboru oświetlenia, określającym wierność odwzorowania barw oświetlanych przedmiotów. Wyższa wartość CRI oznacza lepsze oddanie barw i bardziej naturalny wygląd ścian, mebli, tkanin oraz ludzkiego ciała. CRI wyrażany jest w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najbardziej wierną reprodukcję barw. Niższa wartość CRI powoduje zniekształcenia barw i nienaturalny wygląd kolorów. Przekonaj się dlaczego warto zwrócić uwagę na CRI podczas zakupu nowej lampy.

 

Wpływ CRI na wzrok i samopoczucie

Wbrew pozorom parametry związane z doborem oświetlenia mają spore znaczenie dla naszego samopoczucia. Odpowiednie odwzorowanie barw ma znaczenie nie tylko w miejscach, gdzie precyzyjne kolory są istotne, ale także dla naszego samopoczucia. Oświetlenie o niskim CRI może powodować szybsze zmęczenie wzroku i wpływ negatywnie na nastrój.

 

Dobór CRI, a funkcjonalność lampy 

W zależności od rodzaju i przeznaczenia danego pomieszczenia, należy dobrać żarówki lub lampy oferujące odpowiednią wartość CRI. W pomieszczeniach biurowych i miejscach wymagających dokładnego widzenia detali, CRI powinien wynosić co najmniej 80. Natomiast w przypadku oświetlania dzieł sztuki, zaleca się wartość CRI na poziomie 95. Bardziej realistyczne oddawanie kolorów w pełni wyeksponuje ich piękno. 

 

Miejsca, w których wysoki CRI jest istotny

Oświetlenie z wysokim CRI powinno być stosowane w miejscach, gdzie wierny odwzorowanie kolorów jest kluczowe, takich jak gabinety stomatologiczne, salony fryzjerskie i kosmetyczne, studia tatuażu, zakłady poligraficzne, sklepy odzieżowe, markety budowlane i galerie sztuki. Oświetlenie z wysokim CRI będzie także przydatne w obiektach użyteczności publicznej, takich jak urzędy czy placówki edukacyjne, to właśnie oświetlenie z wysokim CRI wpływa na komfort i kondycję wzroku. Dlatego współczynnik jest istotny również podczas wyboru oświetlenia do domu. Lampy wiszące, plafony, kinkiety, czy proste spoty - kupując każdy z popularnych typów lamp należy wziąć pod uwagę CRI. 

 

CRI_wspolczynnik

CRI: dlaczego to istotny parametr podczas doboru oświetlenia? 

Współczynnik oddawania barw (CRI) jest istotnym parametrem oświetlenia, wpływającym na jakość odwzorowania barw oświetlonych przedmiotów. Odpowiednie dobranie CRI zależy od miejsca aplikacji oświetlenia i potrzeb użytkowników. Oświetlenie z wysokim CRI powinno być stosowane w miejscach, gdzie dokładne kolory są ważne, a także w obiektach publicznych, aby zapewnić komfortowe samopoczucie i dobre warunki podczas pracy. 

Przeczytaj również: Oświetlenie, które zwalcza wirusy: lampy bakteriobójcze

 

Tradycyjne źródła światła-jaki współczynnik CRI oferują? 

Przy wyborze oświetlenia domowego i firmowego, warto zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw (CRI) różnych źródeł światła. Oto wartości CRI dla popularnych typów żarówek:

  1. Tradycyjne żarówki wolframowe: 100 CRI

  2. Żarówki LED: 70-90 CRI

  3. Żarówki halogenowe: 100 CRI

  4. Lampy indukcyjne: 80 CRI

  5. Świetlówki liniowe: 80-98 CRI

  6. Świetlówki kompaktowe: 80-90 CRI

  7. Lampy metalohalogenkowe: 65-90 CRI

Aby uzyskać możliwie naturalne odwzorowanie kolorów, warto wybierać żarówki o białym, chłodnym lub neutralnym świetle, które mają wysoki CRI. Przy wyborze oświetlenia należy również wziąć pod uwagę inne parametry, takie jak moc i barwa światła. Dobrze dobrany wskaźnik CRI wpływa na jakość oświetlenia i odbiór kolorów przez ludzkie oczy. Wybór odpowiedniego oświetlenia ma duże znaczenie dla estetyki i funkcjonalności przestrzeni, dlatego warto zwrócić uwagę na wartości CRI i inne parametry, aby dokonać świadomego wyboru.

 

Już wiesz czym jest współczynnik oddawania barw CRI - istotny parametr podczas doboru oświetlenia. Poznaj designerskie lampy od Lafaktoria oferujące wysoki współczynnik CRI.