Lafaktoria Lafaktoria

Wydajne, energooszczędne i przyjazne naturze. Q&A: Jak wybrać lampę LED?

Lampy LED zyskują popularność na całym świecie. Cenimy je za energooszczędność, fakt bycia przyjaznymi środowisku naturalnemu i trwałość. Wybór lamp LED zamiast tradycyjnych opraw halogenowych lub wyposażonych w gniazda na żarówki żarnikowe to krok w dobrą stronę. Dzisiejsze oświetlenie LED daje wiele możliwości. Diody mogą znaleźć się w niemal każdym pomieszczeniu oraz rodzaju lampy. Efektowne żyrandole, oświetlenie pod szafkami kuchennymi lub kinkiety do korytarza. Zebraliśmy pytania, które najczęściej zadają nasi klienci , by rozwiać wątpliwości, jakie towarzyszą zakupowi lamp LED.

Jaką lampę led wybrać? Wprowadzenie

Technologia LED przeżywa obecnie rozkwit. Czołowi producenci lamp i żarówek prześcigają się w opracowywaniu nowych, innowacyjnych technologii, związanych z energooszczędnością i żywotnością źródeł światła. Tradycyjne żarówki powoli przestają być używane. Wydawać by się mogło, że LED to odkrycie z ostatnich kilku lat, tymczasem pierwsze, świecące diody pojawiły się na rynku już 100 lat temu. Wszystko zaczęło się w 1907 roku, gdy brytyjski wynalazca i naukowiec, Henry Round nazwa zjawisko elektroluminescencji. W kolejnych latach do rozwoju technologii LED dołożyli swoją cegiełkę Rosjanie. Przez długie lata niezależni naukowcy z całego świata prowadzili badania nad światłem i jego odmianami.

W 1921 roku, zostało dostrzeżone zjawisko świecenia materiałów pod wpływem prądu. Odkrycia tego dokonał rosyjski fizyk Oleg Łosiew. Wieloletnia praca fizyka zaowocowała publikacją wielu opracowań i badań naukowych, które przyczyniły się do rozwoju technologii LED, Kolejne lata przyniosły wiedzę na temat emisji światła w siarczku cynku. Odkrycia tego dokonał Georges Destriau, francuski fizyk, który opierając się na badaniach rosyjskich rozwinął je i pogłębił, co skutkuje nazywaniem go odkrywcą zjawiska elektroluminescencji do dziś. Panuje przekonanie, że lampy na żarówki żarowe rozświetliły wieku dwudziesty, a przyszłość należy do LEDów.

 

Czym charakteryzuje się oświetlenie LED?

LED to skrót od angielskich słów "light emitting diode", co oznacza dosłownie dioda emitująca światło. Światło źródeł LED jest wytwarzane przy pomocy półprzewodnika w procesie zwanym elektroluminescencją. Nazwa procesu wydaje się dość skomplikowana jednak jego przebieg nie należy do specjalnie złożonych czy skomplikowanych. Proces wytwarzania światła w diodzie typu LED jest zdecydowanie bardziej wydajny niż ten, który zachodzi w tradycyjnych żarówkach żarnikowych lub świetlówkach energooszczędnych. Źródło światła LED ma także znacznie dłuższą żywotność. Cechuje je stosunkowo mały rozmiar i niższa temperatura pracy, co oznacza, że można je stosować w kształtach i formach, których nie dałoby się uzyskać w tradycyjnych żarówkach.

 

Czy światło LED jest jaśniejsze?

Niekoniecznie. Moc wyjściowa źródeł światła LED lub żarówek zależy od poboru mocy, podobnie jak we wszystkich urządzeniach elektrycznych. Ważne jest ile lumenów wytwarza dane źródło światła. Diody LED wytwarzają więcej lumenów na wat niż żarówki żarowe lub fluorescencyjne parametr mocy nie jest najważniejszy. Podczas gdy większość osób przyzwyczajona jest do kupowania tradycyjnych żarówek zwracając uwagę tylko na ich moc w przypadku LEDów należy zwracać uwagę na moc i ilość światła wytwarzanego przez diody LED, ponieważ dane techniczne źródła światła mogą być zupełnie inne. Zwrócenie uwagi na obydwa parametry pozwoli nam wybrać optymalne źródło światła, które będzie pasowało do wielkości oświetlanej powierzchni oraz funkcji, jaką pełni lampa. Jak wcześniej wspomnieliśmy moc diody LED zależy od liczby lumenów. Przy każdej lampie LED podajemy ich ilość.

 

Czym są lumeny?

W opisach lamp LED, dostępnych w naszym sklepie internetowym możecie zauważyć Państwo informację o lumenach danej lampy. Liczba lumenów to najważniejszy parametr związany z wyborem oświetlenia LEDowego. Jak interpretować ilość lumenów w odniesieniu do lamp i żarówek? Lumen pozwala dowiedzieć się, jak jasna jest dana żarówka lub lampa LED. Szukając lampy LED świecącej jasnym światłem wartość ta powinna być jak najwyższa. W Międzynarodowym Systemie Jednostek lumen oznaczany jest skrótem (lm). Definiujemy go jako miarę strumienia świetlnego, który wyraża ilość światła jakie emitowane jest przez dane źródło. W skrócie, lumeny wyrażają jasność światła, jakie daje żarówka lub lampa. Wybierając lampę lub żarówkę LED nie zwracamy uwagi tylko na ich waty, jak robiliśmy to w przypadku tradycyjnych żarówek. W nowej technologii energooszczędnej jaką jest LED nie możemy polegać tylko na wartości mocy, by określić jak jasna jest żarówka.

 

Ilu lumenów potrzebujesz?

Im więcej lumenów tym światło jest jaśniejsze. W poniższej tabeli znajdziesz dane pozwalające na dokładne określenie liczby lumenów i watów żarówek i lamp. Ważnymi informacjami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie są także barwa światła, kształt pomieszczenia i przeznaczenie danego źródła światła.

  • Jeśli szukacie lampy LED, która będzie świeciła światłem zbliżonym do tradycyjnej, 100 watowej żarówki należy wybrać produkty o mocy 1600 lumenów. Odpowiada to wartościom: LED: 22W, CFL: 26 W i halogenowi 72W.
  • Jeśli szukacie lampy LED, która będzie świeciła światłem zbliżonym do tradycyjnej, 75 watowej żarówki należy wybrać produkty o mocy 1100 lumenów. Odpowiada to wartościom: LED: 20W, CFL: 23 W i halogenowi 53W.
  • Jeśli szukacie lampy LED, która będzie świeciła światłem zbliżonym do tradycyjnej, 60 watowej żarówki należy wybrać produkty o mocy 800 lumenów. Odpowiada to wartościom: LED: 12W, CFL: 15W i halogenowi 43W.
  • Jeśli szukacie lampy LED, która będzie świeciła światłem zbliżonym do tradycyjnej, 40 watowej żarówki należy wybrać produkty o mocy  450 lumenów. Odpowiada to wartościom: LED: 9W, CFL: 11W i halogenowi 29W.

W przypadku lamp LED trudno określić ile lumenów sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Należy wziąć pod uwagę potrzeby osoby i przeznaczenie pomieszczenia. Inne światło będzie odpowiednie do gabinetu czy salonu, inne do sypialni i kuchni. Warto zwrócić uwagę na kształt pomieszczenie, kolor ścian, które mogą pochłaniać lub odbijać światło żarówki/lampy, a także wielkość pomieszczenia. Przyjmuje się, że optymalne wartości to około:  korytarz 100-250 lumenów, kuchnia 200-450 lumenów, blat roboczy/gabinet: 550-700 lumenów, salon: 220-450 lumenów, miejsce do czytania lub nauki 350-450 lumenów, łazienka 300-500 lumenów.

 

Czy światło lamp i żarówek LED jest niebieskie?

Wiele osób kojarzy LEDY sprzed kilku lat, których światło miało niebieskawy odcień. Od tamtego czasu drastycznie zmieniła się technologia produkcji, a efekt niebieskiej poświaty przestał występować we wszystkich diodach LED. Branża oświetleniowa nieustannie się rozwija, by spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Światło do domów musi odpowiadać potrzebom człowieka i być zbliżone do światła naturalnego. Kolor światła wytwarzanego przez żarówki jest mierzony w skali Kelvina.

Niższa liczba stopni to cieplejsze światło, wyższa to ostrzejsze, białe światło w dużych wartościach zbliżające się do niebieskiego. Istnieją dwie główne temperatury barw lamp i żarówek. Najpopularniejsza to 2700 stopni Kelvina, ciepłe światło doskonale nadające się do zastosowania w domowej żarówce. Kolejną ciepłą, choć idącą w kierunku bieli barwą jest 3000 stopni Kelvina. Wartość tą możemy porównać do żarówki halogenowej. Wielu producentów, np. marka Aqform produkuje też lampy o temperaturze barw 3500, 4000 K i więcej, przypadną one do gustu osoba lubiącym  bardzo intensywne światło. Mocne źródła światła LED mają zastosowanie w przestrzeniach użytkowanych komercyjnie.

 

Jak diody LED wpłyną na kolory w pomieszczeniu?

Przekonanie, że światło LED nie oddaje kolorów w sposób wierny jest wynikiem złego pierwszego wrażenia, po spotkaniu z diodami starego typu. Dioda led nie jest źródłem światła w pełnym spectrum znaczeniu tego słowa, wczesne wersje mogły dawać efekt światła przydymionego. Najczęstsze skargi dotyczyły tego, że kolor niebieski zyskuje zielony poblask, a kolor czerwony przypomina brąz. Było to spowodowane przez diody wytwarzające światło, którym brakowało części  tak zwanego widma. Problem z niepoprawnym oddawaniem kolorów został rozwiązany.

Producenci lamp i żarówek typu LED zaczęli opracowywać produkty w 100% zgodne ze wskaźnikiem oddawania barw, który mierzy jak dane źródło światła oddaje kolory, na które pada wiązka promieni. Im wyższy współczynnik CRI tym bardziej realistyczne kolory. Większość diod LED dla domu ma CRI wynoszące 80, pojawiają się także oprawy o CRI równym 90. Światło o takich parametrach będzie przyjemne dla oczu i w pełni realistycznie odda wszystkie kolory, obecne we wnętrzu.

 

Czym są zintegrowane źródła światła LED?

W celu przedstawienia możliwości, jakie daje światło LED ważne jest zwrócenie uwagi na podział dostępnych opcji. W ofercie producentów oświetlenia są źródła zintegrowane i retrofit. Zintegrowane źródła światła LED mają diody wbudowane w samo urządzenie. Niezależnie od jego kształtu, czy jest to pasek, panel czy może dysk. Diody są instalowane w urządzeniu, a lampy z tym rodzajem źródła światła nie posiadają standardowych gniazd na żarówki. LED retrofit to określenie mówiące o możliwości użycia żarówki LED w standardowej oprawie oświetleniowej, z gniazdem E27, E26 lub E12/E14. Żarówki LED retrofit są proste w montażu, nie różni się on w stosunku do zmiany żarówki w tradycyjnej lampie.

 

Czy żarówki LED pasują do wszystkich lamp?

Żarówki LED pasują do większości lamp, to prężnie rozwijająca się technologia, dająca wiele możliwości. Istnieją niewielkie ograniczenia w stosowaniu żarówek LED. Standardowe gniazda podstawowe lub świecznikowe oferują wiele opcji żarówek retrofit LED. Podobnie ze standardowymi, mniejszymi gniazdami na dwupinowe żarówki halogenowe. Kilka typów tradycyjnych gniazd nie jest kompatybilnych z żarówkami LEDowymi. W przypadku wątpliwości, czy źródło światła Państwa lampy umożliwia montaż żarówek ledowych retrofit rekomendujemy kontakt z naszym biurem sprzedaży.

 

Czy źródła światła LED są kompatybilne ze ściemniaczami?

Wiele osób szuka lamp, których światło może zostać dostosowane do różnych okoliczności. Większość technologii LED umożliwia ściemnianie. Informacje na ten temat umieszczamy przy każdym produkcie. Przed zakupem lampy LED warto upewnić się, czy dana oprawa jest zgodna ze ściemniaczem i jaki jest jego typ. Większość żarówek LED z funkcją ściemniania wymaga urządzenia przystosowanego do obsługi takich żarówek. Istnieje kilka typów ściemniaczy, różniących się funkcjonalnością. Ściemnianie diody LED odbywa się przez zmniejszenie strumienia świetlnego, przez co światło staje się cieplejsze. Na rynku pojawia się coraz więcej tego rodzaju lamp. Wiele lamp z naszej oferty umożliwia zaawansowane ściemnianie diody lub żarówki. Część opraw LED posiada ściemniacz jako opcję dodatkową.

 

Jaka jest żywotność lampy LED?

Jedną z zalet lamp LED jest ich długa żywotność. W większości nowoczesnych lamp LED parametr ten wynosi co najmniej 20 00 tysięcy godzin pracy. Często spotykanymi parametrami są tez 30 000, 50 000 i 90 000 godzin pracy. Istnieje możliwość dopasowania żywotności lampy do indywidualnych potrzeb klienta. Podczas gdy urządzenie jest włączone każdego dnia przez kilka godzin możemy liczyć na 25 lat pracy.

 

W Lafaktoria.pl znajdziecie setki lamp LED od renomowanych producentów. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości rekomendujemy kontakt z naszą infolinią. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniej lampy LED do Państwa domu, biura lub lokalu usługowego, sprawdź naszą ofertę: https://lafaktoria.pl/produkty