Lafaktoria Lafaktoria

Założenia minimalizmu, a wyjątkowa lampa IC od Flos

Co jakiś czas, na łamach bloga omawiamy jeden z popularnych obecnie nurtów w aranżacji wnętrz. Przyszedł czas na minimalizm. Prostota to siła tego stylu projektowania. W maksymie "mniej znaczy więcej" pozbywamy się wszystkiego co zbędne. Poznajcie kilka faktów, związanych z wyjątkowymi, minimalistycznymi wnętrzami. Łatwo wprowadzicie je do własnych aranżacji. Poruszymy także temat ponadczasowej lampy IC od Flos, która świetnie sprawdza się w nowoczesnych, ascetycznych aranżacjach

 

Trochę historii: skąd wziął się styl minimalistyczny?

Minimalistyczny styl w aranżacji wnętrz, jaki znamy dzisiaj stał się popularny pod koniec XX wieku. Jego powstanie jest ściśle związane z Japonią. To właśnie wnętrza domów i mieszkań z kraju kwitnącej wiśni uznawane są za typowo minimalistyczne. Ich wystrój łączy równowagę między dostępną powierzchnią do życia, a ilością mebli wykorzystanych w aranżacji. Czyste, nieprzeładowane dodatkami pomieszczenia, zgodnie z zasadami minimalizmu mają dobry wpływ na nasze samopoczucie. Gości w nich energia "Ma", tłumaczymy   ją jako "wyciszenie", "pustkę".  

 

Minimalizm w praktyce

1. Czyste linie

Minimalizm jest synonimem nowoczesnego wnętrza. W przeciwieństwie do klasycznego lub sielskiego wyglądu wnętrz, nie ma tu miejsca dla charakterystycznych dekoracji, które rozjaśniają całość aranżacji i nadają jej domowego, spersonalizowanego wyglądu. Czyste linie i proste formy charakteryzują ten styl, co wprowadza wnętrza minimalistyczne do rangi projektowanych zgodnie z bardzo czystą filozofią.

 

2. Funkcjonalna, minimalistyczna kuchnia

Minimalistyczna kuchnia jest pozbawiona bałaganu. Panuje w niej ład, harmonia i porządek. Minimalistyczna kuchnia doskonale wpisuje się w obowiązujące na europejskich rynkach trendy. W minimalistycznej kuchni nie znajdziemy zbędnych dodatków, nie trzyma się w niej stosu gazet, ozdobnych pledów, nie eksponujemy też porcelany, naczyń czy szkła. Zbyt wiele dodatków dekoracyjnych czy przedmiotów pozostawionych na wierzchu zakłóciłoby przepływ energii, a tym samym główną zasadę minimalizmu.

Przechowywanie jak największej ilości rzeczy w szafkach, najlepiej przy drzwiach zamkniętych jest zgodne z zasadami minimalizmu. Dotyczy to nie tylko naturalnego światła, wpadającego do pomieszczenia przez duże okna, lecz także światła sztucznego. Białe sufity i ściany świetnie odbijają światło. Dzięki temu każde wnętrze wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości.

 

3. Minimalizm, a otwarte przestrzenie. 

Minimalistyczne wnętrza zazwyczaj projektowane są w oparciu o otwarty plan. Kuchnia otwarta na salon, mnóstwo miejsca, jadalnia połączona z gabinetem i pokojem dziennym. Tego rodzaju rozwiązania architektoniczne dają domowi więcej "przestrzeni do oddechu". 


4. Materiały wybierane do aranżacji minimalistycznych wnętrz. 

Jeśli chodzi o materiały, jakie wykorzystujemy w aranżacjach przestrzeni minimalistycznych to z założenia powinny królować w nich połyskliwe, wylewane podłogi, np. te z żywicy epoksydowej. Łączymy je z połyskliwymi meblami o białym lub czarnym wykończeniu. Pożądane są drewniane akcenty, które dodadzą sterylnej przestrzeni odrobiny ciepła i domowego klimatu. Dostaniemy wtedy czysty, trochę futurystyczny i kojący nerwy wygląd wnętrza. 

 

Za co lubimy minimalistyczne wnętrza? 

Wśród zalet tego stylu możemy wyróżnić:

  • prostotę, jasność i brak bałaganu, we wnętrzach minimalistycznych panuje energia zen. 
  • wnętrze minimalistyczne jest stosunkowo niedrogie do zaaranżowania
  • tego rodzaju wnętrza są łatwiejsze do utrzymania w czystości
  • jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń
  • szeroki wybór mebli, lamp i dodatków dedykowanych wnętrzom minimalistycznym. 

 

Minimalistyczne lampy IC od Flos

"Przeglądając klipy w serwisie YouTube natknąłem się na jeden, przedstawiający żonglera. Poruszające się kulki, nieustannie zmieniające swoją pozycję, w magiczny sposób ponownie wprowadzane w ruch natchnęły mnie swoją doskonałością. Ich ruch jest fascynujący. Posłużył jako punkt wyjścia do stworzenia projektu serii IC." - powiedział Michael Anastassiades, którzy stworzył dla marki Flos wiele ciekawych projektów lamp. 

Kolekcja lamp IC od Flos łączy jest świetnie zbilansowana. W rodzinie znajdziemy lampy stołowe, kinkiety ścienne, plafony oraz lampy sufitowe. Ich klosze tworzą idealne kule, są świetnie wyważone i zamocowane na wytrzymałym ramieniu. Jeśli chodzi o numery i kody modeli lamp to pochodzą one od skrótów wykorzystywanych przez angielską policję do określenia pochodzenia etnicznego osoby, którą zatrzymuje się na ulicy w celu wylegitymowania i potwierdzenia jej danych za pośrednictwem radiostacji.

IC1 oznacza osobę o białej skórze lub typ północnoeuropejski, IC2 oznacza osobę pochodząca z krajów basenu Morza Śródziemnego, IC3 wskazuję osobę pochodzenia afrykańskiego lub afro-karaibskiego. To subtelny żart, wskazujący na równouprawnienie i szacunek dla mniejszości, jakimi darzy je projektant, odpowiedzialny za wygląd serii lamp. 

 

Masz ochotę poznać więcej minimalistycznych lamp od Flos? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.