Lafaktoria Lafaktoria

Czym jest i jak działa ściemniacz oświetlenia?

Nowoczesne lampy oferują wiele funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z nich daje nam moc komfortu. Ściemniacz oświetlenia umożliwia regulację intensywności światła emitowanego przez lampę.  Wiele opraw z naszej oferty można wzbogacić o ten praktyczny dodatek. Ściemniacz uniwersalny, ściemniacze oświetlenia dotykowe czy ściemnialne żarówki LED, ilość nowatorskich rozwiązań, z którymi płynna regulacja oświetlenia przebiega z łatwością jest wiele. Elektroniczne ściemniacze umożliwią dostosowanie poziomu oświetlenia w pomieszczeniu do swoich potrzeb i nastroju, a także zaoszczędzić na energii elektrycznej. W niniejszym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć ściemniaczowi  LED i wyjaśnić, jak działa oraz w jakich sytuacjach może okazać się przydatny. 

 

jak dziala sciemniacz oswietlenia

Nowoczesna lampa ze ściemniaczem

Ściemniacz światła dla żarówek LED umożliwia dostosowanie intensywności emitowanego światła. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku oświetlenia z diodami elektroluminescencyjnymi. Urządzenie to jest kompatybilne z różnymi rodzajami przycisków, takimi jak łączniki dotykowe do oświetlenia. Aby wybrać odpowiedni ściemniacz dla żarówek LED oraz prawidłowo go podłączyć do instalacji oświetleniowej, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami i specyfikacjami technicznymi. Współcześni projektanci oświetlenia oferują kilka typów ściemniaczy. Przed zamówieniem lampy warto poznać wszystkie z dostępnych wariantów. Zdalne sterowanie oświetleniem to przyszłość branży. Inteligentne sterowanie oświetleniem pozwala na zarządzanie scenariuszami świetlnymi w domu, nawet gdy przebywamy poza nim. Twoja nowa lampa stanie się w pełni praktyczna, gdy wybierzesz model ze ściemniaczem. 

Ściemniacz to praktyczne urządzenie, które pozwala na regulowanie natężenia światła w zakresie od 0 do 100%. Można nim płynnie dostosować jasność oświetlenia do potrzeb. Najczęściej ściemniacz dotykowy lub tradycyjny jest używane z lampami podłączonymi do  napięcia 230 V, ale są także modele dla lamp zasilanych napięciem 12 V. L

 

 

Ściemniacz światła do żarówek LED — jak to działa? 

Ściemniacze do żarówek led pozwalają na regulowanie natężenia światła wytwarzanego przez diody elektroluminescencyjne w oprawach oświetleniowych. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie pożądanej intensywności światła. Sterowanie intensywnością natężenia światła jest możliwe poprzez zmianę wartości napięcia zmiennego, który jest dostarczany do lamp. Dostępne są modele ściemniaczy z cyfrowym lub analogowym sterowaniem, które umożliwiają precyzyjną regulację natężenia światła. Co więcej, ściemniacze ledowe są kompatybilne z różnymi rodzajami przycisków, w tym z łącznikami dotykowymi. W zależności od wybranego modelu ściemniacze obsługiwane są za pomocą:

  • przycisków,
  • pokręteł,
  • ekranów/sensorów dotykowych.
  •  

Ściemniacz led — w jakich domowych pomieszczeniach się przyda? 

Ściemniacz może być użyteczny w wielu domowych pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać pożądany efekt oświetlenia. Oto kilka przykładów:

 

  • kuchnia: ściemniacz może być użyteczny w kuchni, ponieważ pozwala na precyzyjne ustawienie natężenia światła w zależności od potrzeb. Dzięki temu możemy regulować oświetlenie w zależności od pory dnia i ilości naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia. To szczególnie przydatne podczas gotowania. W przypadku, gdy salon jest połączony ze stołem, inne natężenie światła będzie odpowiednie podczas przygotowania posiłku, a zupełnie inne w momencie jego spożywania. Ściemniacz zadba, by światło robocze było odpowiednio intensywne, w razie potrzeby pozwoli szybko nadać przestrzeni romantycznego klimatu. W kuchni dobrze sprawdzi się połączenie: kinkiet ścienny + ściemniacz.
  • jadalnia: W jadalni ściemniacz oświetlenia LED może pomóc w tworzeniu odpowiedniej atmosfery podczas posiłków lub spotkań towarzyskich. Możemy wybrać delikatne i stonowane oświetlenie podczas kolacji lub intensywniejsze, bardziej energetyzujące światło podczas spotkań towarzyskich.
  • sypialnia: w sypialni ściemniacz oświetlenia może pomóc w tworzeniu odpowiedniej atmosfery na czas odpoczynku. Dzięki możliwości regulacji natężenia światła możemy dopasować oświetlenie do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, co może pomóc w relaksacji przed snem. Odpowiednio dobrane światło sprzyja konwersacji, pozwala odpowiednio oświetlić książkę lub stworzyć w pomieszczeniu klimat, pozwalający naładować baterię po pełnym wrażeń dniu. 
  • salon: w salonie ściemniacz oświetlenia uniwersalny może pomóc w tworzeniu przyjaznej atmosfery podczas oglądania filmów, czytania książek lub spotkań towarzyskich. Możemy wybrać delikatne i stonowane oświetlenie podczas romantycznych wieczorów z komediami romantycznymi w roli głównej lub bardziej intensywne, energiczne światło podczas spotkań z paczką przyjaciół. Lampa podłogowa ze ściemniaczem będzie doskonałym dodatkiem do reprezentacyjnego salonu. 

 

Przeczytaj również: Jak wybrać kinkiet? 5 podstawowych zasad

 

Jakie żarówki można ściemniać? 

Dedykowane ściemniaczom żarówki LED ma etykietę informującą, czy są one przeznaczone do ściemniania, niektóre modele LED zostały specjalnie zaprojektowane do ściemniania. W przypadku żarówek, które nie są przeznaczone do ściemniania, próba ich użycia może spowodować ich awarię, powodując zwiększone zużycie energii, drgania lub nawet wybuch. Ściemniacze działają z żarówkami tradycyjnymi oraz halogenowymi, regulują jasność światła. Wybierając się na zakupy po ściemniacz, należy dobrać jego typ do rodzaju źródła światła, z jakim działa dana lampa. Niezależnie od tego czy wybieramy lampy wiszące czy np. praktyczne oświetlenie spot - w każdej z nich może zostać użyty ściemniacz światła. 

 

 Jakie rodzaje ściemniaczy oświetlenia są dostępne na rynku? 

  • ściemniacze oświetlenia z klasycznym potencjometrem — najprostsze i najtańsze, działają na zasadzie prostej zasadzie obracania pokrętła, pozwalając na płynną regulację natężenia światła;
  • ściemniacze cyfrowe — wyposażone w mikrokontroler i sterowane za pomocą przycisków lub pilotów, pozwalają na niezwykle precyzyjne ustawianie natężenia światła, często oferują dodatkowe funkcje, takie jak programowalne sceny lub harmonogramy;
  • ściemniacze zintegrowane - urządzenia wbudowane w żarówki lub lampy, pozwalające na sterowanie natężeniem światła za pomocą przycisków lub aplikacji na smartfony to najpopularniejsze rodzaje ściemniaczy z naszej oferty. Przykłady takich opraw to: lampa ze ściemniaczem Spokes, wpuszczana lampa ze ściemniaczem Light Shadow marki Flos oraz lampa wpisząca ze ściemnaczem LED Lens Alma Light
  • ściemniacze elektromechaniczne — ściemniacze wykorzystujące elementy elektromechaniczne do regulacji natężenia światła, takie jak triac;
  • ściemniacze impulsowe - wykorzystujące impulsy elektryczne do regulacji natężenia światła, stosowane głównie do ściemniania lamp typu LED. 

 

Szukasz praktycznych lamp ze ściemniaczem? W naszym sklepie internetowym z oświetleniem dostępne są setki lamp oferujących możliwość regulacji natężenia światła.