Lafaktoria Lafaktoria

Jak wysoko zawiesić lampę nad stołem? Porady, przykłady i najpopularniejsze rozwiązania.

Jeszcze nie jest za późno, aby wprowadzić zmiany do domowej jadalni, w której zamierzamy urządzić przyjęcie świąteczne dla całej rodziny. Oprócz stołu i krzeseł to właśnie oświetlenie wiszące, lampy i żyrandole ma za zadanie kreowanie odpowiedniego nastroju w tym pomieszczeniu. Na rynku dostępne są różnorodne żyrandole i lampy, które zostały zaprojektowane specjalnie po to, by stół w jadalni był stylowo i równomiernie oświetlony. Zebraliśmy wszystkie zasady związane z wyborem lamp wiszących do jadalni oraz przygotowaliśmy zestawienie popularnych modeli pogrupowanych w cztery kategorie: bestsellery, lampy skandynawskie, lampy szklane i lampy podłużne.

 

Lampa wisząca (lub żyrandol) w jadalni tradycyjnie umieszczana jest nad środkiem stołu jadalnego i stanowi główny element wystroju pomieszczenia. Oznacza to, że wysokość zawieszenia lampy żyrandola jest ważna nie tylko ze względu na jego funkcję jako oprawy oświetleniowej, ale także ze względu na jego rolę w ogólnym wystroju wnętrza. Brzmi to zdecydowanie bardziej skomplikowanie, niż wygląda w rzeczywistości. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, który pozwoli Ci sprawdzić, czy dana lampa wisząca lub żyrandol będą dobrym wyborem do jadalni. Przed zakupem lampy wiszącej do jadalni przeczytaj uważnie nasze zalecenia i zastanów się nad efektem, jaki ma dać dana lampa. 

 

Wysokość zawieszenia lampy nad stołem w jadalni - standardowa rekomendacja. 

Ogólnie przyjęta zasada dotycząca wiszących żyrandoli w jadalni mówi o tym, że dolna część oprawy powinna znajdować się na wysokości od 75 do 95 cm nad blatem stołu w jadalni. Ten zakres możemy przyjąć przy dość niski pomieszczeniu, którego wysokość całkowita wynosi około 2,5 m. Jeśli sufit jest wyższy, zalecanym standardem jest podniesienie żyrandola o dodatkowe 10 centymetrów na każde dodatkowe 30 cm wysokości sufitu. Na przykład jeśli twój sufit ma 3 metry wysokości, możesz zawiesić żyrandol 15 centymetrów wyżej niż w pokoju o suficie, którego wysokość wynosi 2,5 metra.

Standardowe zalecenie to oczywiście pewnego rodzaju średnia. Zakres ten może diametralnie się różnić, jeśli lampa jest wspomagana przez inne typy opraw, jak np. spoty, tuby lub kinkiety. Zanim zdecydujesz się na konkretną wysokość zawieszenia lampy, weź pod uwagę podstawowe parametry, takie jak ogólna wielkość pomieszczenia, rozmiar stołu i sposób emisji światła wybranej oprawy oświetleniowej.

 

Wysokość zawieszenia lampy nad stołem, a wielkość pomieszczenia.

Niektórzy projektanci twierdzą, że wysokość sufitu nie powinna narzucać wysokości żyrandola. Ma to sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że główną rolą oprawy jest oświetlenie stołu. Po co więc dostosowywać się do wysokości sufitu lub całkowitego rozmiaru pomieszczenia? Odpowiedź tkwi w innej głównej roli żyrandola - w funkcji dekoracyjnej. Mając na uwadze tę rolę, kolejnym pytaniem do rozważenia jest to, w jakim ustawieniu dana lampa prezentuje się najlepiej, gdy zainstalujemy ją na suficie. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, jak wygląda żyrandol, gdy patrzymy na niego z różnych perspektyw, głównie gdy zasiądziemy przy stole. Ważnym elementem wymagającym rozważenia jest także widok lampy, w pierwszej chwili, gdy wchodzimy do pokoju oraz kiedy nie siedzimy przy stole, lecz gdzie indziej, na przykład na krześle umiejscowionym z dala od stołu. Jeśli jadalnia jest częścią otwartego pokoju dziennego, warto się zastanowić , jak wygląda żyrandol z różnych perspektyw, z pozycji osoby siedzącej w strefie wypoczynkowej, w wejściu do całej strefy oraz z kuchni, jeśli jest połączona z salonem i jadalnią. Czasami styl i rozmiar samego żyrandola również wpływają na wysokość, na której należy go zawiesić. Jeśli wybierzemy skomplikowany żyrandol lub lampę wiszącą, które zajmują dużo miejsca, możesz zawiesić je kilkanaście centymetrów wyżej niż standardowa wysokość.

 

Wielkość stołu w jadalni a wysokość zawieszenia lampy.

Standardowe zalecenie ekspertów  branży oświetleniowej dotyczące rozmiaru żyrandola do jadalni mówi, że średnica oprawy powinna wynosić od połowy do dwóch trzecich szerokości stołu w jadalni. Innym sposobem wymiarowania oprawy jest wybranie średnicy, która jest o 30 centymetrów mniejsza niż szerokość stołu. Na przykład, jeśli stół ma 100 centymetrów szerokości, żyrandol nie powinien mieć więcej niż 75 centymetrów szerokości.

Skupienie się na wymiarach mieszczących się w podanym zakresie pomaga utrzymać odpowiednie proporcje pomiędzy stołem i żyrandolem, a także ma równie ważną praktyczną korzyść - zapobiega możliwości zderzenia się przez gości głowami, kiedy siadają lub wstają od stołu. Jeśli Twój żyrandol jest stosunkowo duży, nad stołem w jadalni możesz zawiesić oprawę nieco wyżej, aby zapobiec nieprzyjemnym kolizjom. Jeśli Twój stół jest mały lub niezwykle długi i wąski, seria małych wiszących opraw może sprawdzić się lepiej niż pojedynczy żyrandol o rozbudowanej formie. 

 

Funkcja lampy, a specyfika konkretnego wnętrza.

Znając wiele opcji i wariantów dotyczących montażu lampy wiszącej nad stołem w jadalni łatwo zapomnieć, do czego ma przede wszystkim służyć dana oprawa. Jej podstawową funkcją jest oświetlenie stołu. Jeśli zestawimy konkretne wnętrze i konkretną lampę, wyniki mogą nas zdziwić. W wielu niestandardowych przestrzeniach ani reguły branżowe ani dekoracyjne nie mają zastosowania, ponieważ każde światło jest inne. Na sposób rzucania światła na stół wpływa wiele czynników, w tym konstrukcja oprawy, używane żarówki i oczywiście wysokość zawieszenia. Jedynym niezawodnym sposobem sprawdzenia efektu oświetlenia jest zawieszenie go nad stołem i podłączenie, nawet jeśli instalacja jest tylko tymczasowa. Pozwala to na testowanie oprawy w każdych warunkach oświetleniowych - w dzień i w nocy - oraz pozwala ocenić wysokość żyrandola pod kątem wszystkich funkcji praktycznych i dekoracyjnych. W przypadku lamp klasy premium możemy posiłkować się wytycznymi producentów oraz zdjęciami z wielu profesjonalnych sesji foto, które pozwolą nam przenieść wymarzoną lampę w nasze domowe realia. 

 


Bestsellerowe lampy wiszące nad stół w jadalni, które będą pasowały do każdego wnętrza.

Półkolista lampa wisząca to klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Model Kelly Dome od Studio Italia Design zyskał na niebanalności dzięki finezyjnym wzorom wycinanym za pomocą lasera. Szeroki wybór opcji kolorystycznych (biel, czerń, miedź oraz kolor szampański) oraz zróżnicowane średnice czynią z oprawy Kelly Dome idealną oprawę do zawieszenia nad stołem w jadalni. Elegancka, metalowa lampa wisząca Flos Smithfield S projektu Jaspera Morrisona świetnie odnajdzie się w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach. Światło lampy jest delikatnie rozpraszane przez dyfuzor umieszczony w dolnej części klosza, dzięki czemu unikamy efektu oślepienia. Jakiś czas temu opublikowaliśmy poradnik zachwalający modne lampy łuki. Jedną z nich jest Volt T-3536. Mosiężny klosz, czarne ramię i geometryczna konstrukcja sprawiają, że jadalnia zyska designerski charakter od razu po jej zainstalowaniu. W ofercie hiszpańskiej marki Estiluz znajdziemy znacznie więcej dekoracyjnych lamp, które pozwolą nadać jadalni i innym domowym pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Popularna kolekcja Tolomeo od włoskiego producenta luksusowych lamp firmy Artemide słynie przede wszystkim z lamp podłogowych i biurkowych z regulowanymi ramionami. W serii dostępne są także modele Tolomeo Basculante 2 Bracci, które dodadzą funkcjonalności każdej jadalni. Ruchome klosze pozwolą na dopasowanie wiązki świetlnej do potrzeb chwili. Dzięki nim stół w jadalni może stać się biurkiem roboczym lub przestrzenią do odrabiania lekcji. Nigdy nie zabraknie mu mocnego, jasnego światła emitowanego przez lampę Tolomeo z regulowanymi kloszami. 

 

 

Podłużne lampy nad stół w jadalni.

 

Szukając funkcjonalnych rozwiązań oświetleniowych do jadalni z długim stołem, warto zwrócić się ku lampom z kilkoma kloszami umieszczonymi w jednej linii. Takie kompozycje sprawią, że cała powierzchnia blatu zostanie równomiernie oświetlona. W ofercie naszego sklepu z oświetleniem dostępne są lampy podłużne w stylu glamour takie jak Fedora SP7 marki Axo Light, która doda elegancji każdemu wnętrzu. Miłośnicy mosiądzu i prostych form z pewnością docenią regulowaną lampę wiszącą Leaves od marki Bolia, a wielbiciele multi kolorowych produktów zwrócą się ku lampie Tam Tam 4 od Marset. 

 

Skandynawskie lampy nad stół w jadalni. 

Styl skandynawski jednoznacznie kojarzy się z przytulnym wnętrzem, w którego centralnym punkcie ustawiono duży drewniany stół. Jadalnia utrzymana w skandynawskiej estetyce zyska kameralny charakter dzięki odpowiednio dobranej lampie wiszącej. Lampy wiszące w styl skandynawskim, które zostały zaprojektowane z myślą o stole w jadalni dostępne są między innymi w katalogach marek takich jak Northern, AndTradition Secto Design, Light Years i Gubi. Modele Acorn, Copenhagen, Octo i Caravaggio należą do skandynawskiej klasyki, która doda jadalni smaku i blasku. 

 

Szklane lampy nad stół w jadalni.

Szklane lampy wiszące nigdy nie wychodzą z mody i doskonale pasują do nowoczesnych, jak i tradycyjnych jadalni. Lampy takie jak Zoe i Flute Gig od Cangini e Tucci, Flute Gig tworzą efektowne kompozycje wiszące. To klasyczne propozycje z kategorii premium. Szukając nowoczesnych szklanych form, które ubarwią wystrój jadalni warto zwrócić uwagę na lampy wiszące LED z kolekcji Jube od Vistosi dostępne w kolorach brąz, czerń, dym, zieleń oraz w wydaniu transparentnym. 

 

Lampa nad stołem w jadalni doda pomieszczeniu wyjątkowego klimatu. W Lafaktoria.pl przygotowaliśmy setki wyjątkowych propozycji, dzięki którym jadalnia zyska jedyny w swoim rodzaju charakter.